Nasz profile

25 młodych Polek i Polaków w 5. edycji zestawienia „25 under 25”

Studenci

25 młodych Polek i Polaków w 5. edycji zestawienia „25 under 25”

25 młodych Polek i Polaków w 5. edycji zestawienia „25 under 25”

Technologie i rozwiązania wspierające sektor medyczny, walka z nierównościami społecznymi oraz działania na rzecz środowiska – w tych obszarach najprężniej działają finaliści 5. edycji zestawienia „25 under 25”.

Na prestiżowej liście znalazło się 25 Polek i Polaków, którzy zmieniają społeczne i gospodarcze oblicze Polski.

– Finaliści tegorocznej edycji to przedstawiciele Generacji Z, którzy jako pierwsze pokolenie w historii nie znają świata bez Internetu. Przypatrując im się widzimy, że cechują się dużą chęcią do współpracy i niezależnością. Cenią sobie różnorodność, mają głęboko zakorzenioną troskę o innych, a także pragmatycznie podchodzą do rozwiązywania wyzwań pokoleniowych, takich jak zmiany klimatu – komentuje Tomasz Marciniak, partner zarządzający McKinsey & Company w Polsce, wiceprzewodniczący kapituły konkursu.

– Zainteresowanie technologiami takimi jak NFT, blockchain czy budowanie SaaS’ów to nie jest już cel sam w sobie. W rękach tego pokolenia to narzędzia cyfrowe, które w połączeniu z głębokim zrozumieniem dla globalnych wyzwań, przynoszą efektywne rozwiązania problemów szybko zmieniającego świata.

Przełom w opiece zdrowotnej

Na prestiżowej liście znalazło się wielu twórców z obszaru medtech. Zgłoszenia te oceniali specjaliści związani z innowacjami, startupami oraz branżą opieki zdrowotnej, m.in. Agnieszka Hryniewicz-Bieniek (Google for Startups), Michał Rokosz (Inovo VC) i Małgorzata Adamkiewicz (Adamed). Doceniono m.in. Jakuba Batko i Daniela Ramsa, którzy pracują nad cyfrowym kompendium anatomii klatki piersiowej ułatwiającym małoinwazyjne operacje serca; a także Martę Cymerman, której międzynarodowy zespół przyczynił się do dwukrotnego zwiększenia dostępu do farmaceutyków w krajach o niskich dochodach.

Finalistami zostali też Weronika Ślęsak i Piotr Jędryszek, współzałożyciele Evolvere Biosciences, platformy leków biologicznych zwalczających bakterie oporne na antybiotyki, docenionej na biohackatonie Oxford University. Z kolei Kamil Kozłowski współtworzy startup Airflo. Ich produkt eliminuje w 99% chorobotwórcze drobnoustroje, jak wirus SARS-CoV-2 czy bakterie New Delhi.

Medycyna jeszcze bliżej ludzi

Wśród finalistów 5. edycji znaleźli się również naukowcy, jak Natalia Sauer, która dowiodła, że za pomocą pola elektrycznego możliwe jest m.in. hamowanie wzrostu guzów nowotworowych poddanych działaniu chemioterapeutyku. Patryk Wekwejt, student Harvardu, jest autorem projektu testującego substancję zwalczającą stan zapalny w chorobach neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona.

Z kolei laureatka Studenckiego Nobla Alicja Forma analizuje metabolizm elementów morfologicznych narządu wzroku i części mózgu odpowiadającej za wzrok, szukając najlepszych rozwiązań leczenia takich chorób jak jaskra. Alicję oraz resztę młodych naukowców oceniała m.in. finalistka 1. edycji “25 under 25”, Aleksandra Chudaś (Zwolnieni z teorii), prof. Piotr Płoszajski (SGH) oraz Bianka Siwińska (Fundacja Edukacyjna Perspektywy).

W konkursie wyróżniono też osoby działające na rzecz lepszej jakości w branży medycznej: Aleksandrę Gładyś, członkinię zarządu fundacji Polki w Medycynie, walczącej z dyskryminacją kobiet w sektorze ochrony zdrowia, a także Jana Krycę, studenta Harvardu, twórcę firmy Arda, zajmującej się dostawą dronami materiałów medycznych do placówek zdrowotnych.

W trosce o inkluzywne społeczeństwo

Kapituła konkursowa, w której składzie znaleźli się znani aktywiści jak Wojtek Sawicki (Life On Wheelz), Martyna Wyrzykowska (Fundacja SEXED.PL), Agata Łuczyńska (Fundacja Szkoła z Klasą), walczący o bardziej otwarte i różnorodne społeczeństwo, doceniła również tych, których działalność przyczynia się do polepszania warunków życia i funkcjonowania różnych grup społecznych. Jedną z wyróżnionych osób jest Weronika Zdziarska, która bada powiązania między nierównością płci a projektowaniem, dążąc do uczynienia miast bezpieczniejszymi i bardziej inkluzywnymi dla kobiet. Za projekt ten otrzymała RIBA Norman Foster Travelling Scholarship.

Finalistką jest też Karolina Kruszewska, twórczyni pierwszego zestawu do edukacji seksualnej dla osób niewidomych. Za ten projekt otrzymała European Product Design Award. Weronika Tomiak, założycielka fundacji „Neuroróżnorodni”, pracuje nad zwiększeniem świadomości społecznej na temat różnorodności ludzkich mózgów w takich sferach jak towarzyskość, uczenie się, koncentracja uwagi czy nastrój. Szymon Trochimiak jest z kolei współzałożycielem startupu Gesture to Speech, tworzącego aplikację tłumaczącą język migowy w oparciu o sztuczną inteligencję.

Eko-rozwiązania na światową skalę

Na liście “25 under 25” znalazło się również wielu innowatorów w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju, co z przyjemnością odnotowały członkinie Kapituły, które same na co dzień walczą o ochronę klimatu m.in. Joanna Iszkowska (ClientEarth) czy Joanna Wróblewska-Gajda (Fundacja BNP Paribas).
Natalia Piórecka to twórczyni MYCOsella – serii biodegradowalnych krzeseł, stworzonych przy użyciu kompozytu z grzybni. Zdobyła nagrodę Mycelium Design Contest. Paulina Pepera współtworzy startup ZNIKA, pracujący nad ekologicznymi alternatywami dla opakowań plastikowych. Natomiast Martyna Łuszczek jest współautorką urządzeń do punktowych badań czystości powietrza oraz do oczyszczania wód z mikroplastiku.

Katarzyna Wojdalska pracuje nad zrewolucjonizowaniem systemu handlu diamentami, aby był on bardziej korzystny dla lokalnych społeczności. Działa też nad zminimalizowaniem śladu węglowego przez strony internetowe w ramach startupu ec0lint. Marcelina Stasik i Maciej Skorupski skupiają się na wykorzystaniu termoelektrycznych przetworników energii, m.in. w energiach odnawialnych.

Nowe technologie ułatwiające życie

Jury złożone m.in. z Michała Dżoga (Intel), Julien Ducarroz (Orange Polska), Bernarda Museleta (Crédit Agricole), Michała Misterskiego (Stock Spirits), Justyny Orłowskiej (GovTech) i Jędrzeja Szcześniaka (Daftcode) wyróżniło w tym roku wiele młodych osób, które w życiu zawodowym skupiają się na rozwijaniu rozwiązań technologicznych. Michał Grendysz współtworzy startup Revolv Space, który dostarcza komponenty, jak np. matryce słoneczne, do małych satelitów, żeby zmaksymalizować ich czas pracy. Na liście „25 under Dawid Moczadło – etyczny haker, współtworzący firmę Vidoc Security Lab, odpowiadającą za stworzenie skanera bezpieczeństwa do wyszukiwania błędów zabezpieczeń w aplikacjach webowych.

Kacper Szklarczyk to z kolei współzałożyciel TeenCrunch – bezpłatnego programu akceleracyjnego, którego celem jest pomoc młodym ludziom w zrozumieniu technologii Web 3.0 oraz wykorzystywaniu jej przy tworzeniu przełomowych startupów.

Na liście znalazł się też Volodymyr Turchak, który prócz myREST – narzędzia do automatyzacji marketingu w restauracjach, ma na koncie projekt waytoua.eu, dzięki któremu można wykupić charytatywną cegiełkę – wirtualny bilet lotniczy do jednego ze zniszczonych miast Ukrainy. Dochód jest przeznaczony na odbudowę wybranego miasta.

Młodzi dla młodych

W tym roku młodzi ludzie po raz pierwszy mogli spróbować swoich sił w nowo powstałej kategorii „Pozytywny wpływ”. Kapituła, w składzie m.in. Zofii Zochniak (Ubrania do Oddania), Edyty Sadowskiej (Canal+ Polska), Joanny Czynsz-Piechowiak (Saint Gobain) i Agnieszki Rynkowskiej (T-Mobile Polska) wyróżniła osoby, które dzielą się swoją wiedzą, inspirują, poszerzają horyzonty odbiorców oraz uczą empatii i etycznych postaw społecznych.

Na liście znalazła się Angelika Friedrich, założycielka Nastoletniego Azylu, która działa na rzecz poprawy sytuacji psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Doceniony został również duet Wojciech Błaszak i Antoni Gmitruk – twórców fundacji Odkryć Siebie i organizatorów konferencji dla młodzieży „Poznaj Siebie!”.

Celina Bojakowska zza kulis dba o rozpoznawalność polskich organizacji pozarządowych, w tym WOŚP-u i agencji Laska Nebeska. Celina zajmuje się budowaniem wizerunku w sieci i zapewnieniem szerokiego dotarcia do odbiorców. Listę zamyka Jakub Hamanowicz – uczeń klasy maturalnej, który przewodniczy komisji ds. edukacji oraz komisji ds. równego traktowania w Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańsk. Jakub otrzymał od Kapituły specjalne wyróżnienie.

– Łącznie w trakcie pięciu edycji inicjatywy “25 under 25” udało nam się wyróżnić już ponad 130 młodych innowatorów. Niedawno mieliśmy okazję spotkać się z finalistami i laureatami wszystkich poprzednich edycji. Było nam niezmiernie miło widzieć, że nie tylko dalej z powodzeniem rozwijają dalej swoje projekty, ale także, że niektórzy finaliści zaczęli ze sobą współpracować, tworząc nowe projekty. Spotkaliśmy przypadki finalistów z pierwszej edycji, którzy zaczęli wspierać finalistów kolejnych jako aniołowie biznesu, albo zasiedli w tym roku w kapitule tego konkursu. To bez wątpienia bardzo zgrana, wspierająca się społeczność najzdolniejszej młodzieży, która jest przyszłością tego kraju! – podsumowuje Tomasz Marciniak.

„25 under 25” jest unikalną inicjatywą warszawskiego biura McKinsey & Company oraz miesięcznika „Forbes”. W konkursie co roku wyróżnianych jest 25 młodych innowatorów, przedsiębiorców, twórców nowych technologii, działaczy społecznych i naukowców, którzy dzięki inicjatywie mają szansę na rozwinięcie swojej działalności, rozgłos i poszerzenie sieci kontaktów. Dodatkowo laureaci każdej edycji uzyskują wsparcie mentora oraz stypendium w wysokości 10 tys. zł. W tym roku kandydaci rywalizowali w 5 kategoriach: „Biznes”, „Nowe technologie”, „Nauka”, „Działalność społeczna i zrównoważony rozwój”, a także w nowej kategorii „Pozytywny wpływ”.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę