Nasz profile

Festiwal Światła ponownie rozświetli Gdańsk

Trójmiasto

Festiwal Światła ponownie rozświetli Gdańsk

Festiwal Światła ponownie rozświetli Gdańsk

Iluminacje świetlne, wystawy, warsztaty i pokazy z pogranicza sztuki, nauki oraz technologii – w weekend 13–14 maja całe rodziny zapraszamy do Hevelianum na Festiwal Światła. Kulminację wydarzenia zaplanowano na sobotni wieczór, kiedy to górujące nad centrum wzgórze zmieni się w najbardziej rozświetlony punkt na mapie Trójmiasta. Świętujmy wspólnie Międzynarodowy Dzień Światła na Górze Gradowej w Gdańsku.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie: https://festiwalswiatla.hs3.pl/

Od zarania dziejów światło fascynowało naukowców i artystów, a jego badanie umożliwiało postęp cywilizacji. Dlatego 16 maja, w rocznicę pierwszego udanego wykorzystania lasera, obchodzimy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Światła. W Trójmieście będziemy celebrować święto światła przez cały weekend. W dniach 13–14 maja na odwiedzających Hevelianum czekać będzie wiele atrakcji. Festiwal Światła będzie okazją do naukowych eksperymentów, artystycznej ekspresji, ale przede wszystkim, integracji i dobrej zabawy na świeżym powietrzu.

– Na Festiwalu Światła znajdzie się miejsce dla każdego – mówi Magda Maszewska z Hevelianum – dla najmłodszych uczestników i uczestniczek przygotowaliśmy warsztaty edukacyjne o świetle, na seniorów czekają zajęcia dotyczące sztucznej inteligencji i rozpoznawania fałszywych treści w nternecie, pozostałe atrakcje są otwarte na wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia.

Podczas festiwalowych warsztatów, które w tych dniach rozpoczynać się będą o godz. 11:00, będzie można namalować obraz świecący w UV, zapleść abażur techniką makramy i wykonać ozdobną świecę (na niektóre warsztaty obowiązują zapisy). Wszyscy goście bez wyjątku są zaproszeni do udziału w rodzinnej grze terenowej przygotowanej przez Instytut Metropolitalny.

Na pasjonatów sztuki będą czekać liczne wystawy i instalacje w przestrzeni stworzone przez artystów agencji L’art. O miłośników nauki zadba Hevelianum oraz zaproszeni goście z czasopisma astronomicznego Urania – Postępy Astronomii, Instytutu Łukasiewicza i Polskiej Agencji Kosmicznej, natomiast dla fanów nowych technologii Hackerspace Trójmiasto przygotował prezentacje gadżetów w różny sposób wykorzystujących światło.

– Pokażemy różne oblicza światła w technologii, między innymi w mikrokontrolerach, elektronice i druku 3D. Zaprezentujemy także neony ledowe stworzone przez uczestników warsztatów Zrób sobie LEDon, które przeprowadziliśmy w ramach przygotowań do festiwalu – mówi Leszek Miotk z Hackerspace Trójmiasto.

Wystawy będą czynne dla zwiedzających przez cały weekend – w sobotę w godz. 16:00–22:00 oraz w niedzielę 12:00–17:00, natomiast główna część tegorocznego wydarzenia została zaplanowana na sobotni wieczór, kiedy będziemy bawić się aż do północy. Wieczorne pokazy rozpoczną się o godz. 20:30. Zainicjuje je uruchomienie największej atrakcji festiwalu – monumentalnej instalacji świetlnej For Peace, która otoczy główny plac Hevelianum.

Praca słowackiego artysty tworzącego pod pseudonimem „sedemminut” jest wyrazem sprzeciwu wobec wojny w Ukrainie. Praca składa się z 50 dwumetrowych postaci, których spokojny spacer subtelnie przechodzi w bieg i to bieg z prędkością światła. Górę Gradową opanują niepowtarzalne wizualizacje oraz unikatowe mappingi, które świecić będą przy akompaniamencie muzyki ambientowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów. Odbędzie się także spektakl teatru tańca h.art, który wprowadzi publiczność w niezwykły świat światła i przestrzeni.

Gdański Festiwal Światła to oddolna inicjatywa niezależnej grupy animatorów kultury związanych z kilkoma lokalnymi instytucjami, którzy połączyli siły i zasoby, by stworzyć coroczne święto światła integrujące lokalną społeczność. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2022 roku i zgromadziła ponad 2500 osób, w tym 370 uczestników warsztatów. W wydarzenie zaangażowało się wiele instytucji ze świata nauki i technologii oraz ponad 20 artystów interdyscyplinarnych z 8 krajów świata. Trwają już prace nad kolejną, trzecią edycją Festiwalu Światła. Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do projektu zapraszamy do kontaktu: festiwalswiatla@gmail.com.

Miejsce

Hevelianum, Góra Gradowa

ul. Gradowa 6, Gdańsk

Data

13–14 maja 2023

Wystawy będą otwarte w godzinach:

sobota 16:00–22:00

niedziela 12:00–17:00

Wstęp na wydarzenie jest wolny, natomiast płatne jest uczestnictwo w niektórych warsztatach.

Zapisy będą dostępne na portalu Evenea od 26 kwietnia 2023.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę