Nasz profile

Archi spacer w cyklu „Architektura dzielnic Gdyni” – jutro!

Trójmiasto

Archi spacer w cyklu „Architektura dzielnic Gdyni” – jutro!

Archi spacer w cyklu „Architektura dzielnic Gdyni” – jutro!

„Meandry modernizmu – architektura dzielnicy przyportowej”:

  •  Pomnik Polski Morskiej, Skwer Kościuszki
  • Gdynia, Gdyński Szlak Modernizmu (nowa trasa)

12:00-14:30

Prowadzenie Robert Chrzanowski (przewodnik, historyk, badacz architektury)

Wstęp wolny

Opis trasy

Położona na północ od ścisłego śródmieścia dzielnica portowa Gdyni to obszar, który zawiera jak w pigułce historię gdyńskiej architektury ostatnich stu lat. Coraz mniej liczne przykłady wiejskiej zabudowy sąsiadują tutaj ze sztandarowymi przykładami modernistycznych budowli. To także miejsce, w którym na niewielkiej przestrzeni można zobaczyć budynki o różnym przeznaczeniu, tworzące mimo to harmonijną całość. Szczególnie wyróżnia się tutaj serce dzielnicy – kompleks administracyjno-mieszkalny przy ul. Chrzanowskiego, z Urzędem Morskim na czele, otoczony przez bloki, w których oprócz mieszkań urzędników i pracowników portu znalazły swoją siedzibę również straż pożarna czy urząd pocztowy. Bliżej miasta wznoszą się nowoczesne budynki biurowe zaprojektowane przez Wacława Tomaszewskiego – Bergtrans i Dom Bawełny, natomiast drugi kraniec dzielnicy to już budynki magazynowe projektowane między innymi przez Stefana Szyllera oraz monumentalny gmach Dworca Morskiego – dzieło katowickiego oddziału berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann.

Obrazu dzielnicy dopełniają: Kolonia Rybacka będąca przykładem wczesnego budownictwa społecznego, a także tradycyjne i modernistyczne kamienice, które projektowali architekci znani z wielu gdyńskich realizacji: Zbigniew Kupiec, Jan Goździewski, Włodzimierz Prochaska czy Stanisław Garliński.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Projekt Gdyński Szlak Modernizmu: Miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę