Nasz profile

Vivat Academia – zaczynamy studiowanie

Rozwój

Vivat Academia – zaczynamy studiowanie

Vivat Academia – zaczynamy studiowanie

Vivat Academia, vivant professores! Słowa tej pieśni zna – a przynajmniej powinien kojarzyć – każdy student.

Wyrażają one nie tylko uznanie wobec uniwersytetu i profesorów, ale też radość z możliwości studiowania. Żeby jednak nauka przebiegała przyjemnie, musimy dostosować się do zasad tu panujących. Tylko jak właściwie się zachować?

Poza obowiązkowym regulaminem studiów, jest kilka innych rzeczy, które obowiązują studentów.

Panie doktorze

Na początek musimy pamiętać o tytulaturze. W mniejszej lub większej części liceów, do nauczycieli zwracaliśmy się per profesor. Na studiach obowiązują inne zasady.

Na początek kwestia magistra, przy którym przeważnie jest najwięcej wątpliwości. Pracownicy posiadający ten tytuł, często sami nam mówią, jaką formę zwrotu mamy stosować. Może się zdarzyć, że poproszą, żebyśmy mówili im po imieniu. Jeśli nie, to należy zwracać się do nich panie magistrze lub proszę pana. Do osób posiadających stopień doktora i doktora habilitowanego mówimy panie doktorze, analogicznie do profesorów – panie profesorze.

Na niektórych wydziałach, papierowe indeksy zostały już zniesione, jednak nie na wszystkich. O tytułach nie możemy zapomnieć, gdy wpisujemy nazwisko do zielonych dzienniczków. By poprawnie zapisać tytuły naukowe, można skorzystać z tabelki poniżej.

Magister – mgr
Doktor – dr
Doktor habilitowany – dr hab.
Profesor – prof.

Łatwo spotkać się z terminami takimi jak profesor zwyczajny (prof. zw.) i nadzwyczajny (prof. nadzw). Nie są to stopnie naukowe, a stanowiska. Bierzemy je jednak pod uwagę przy wypełnianiu indeksu. Dla przykładu, prof. zw. UG dr hab. Jan Nowak – w tym wypadku, w takiej formie zamieszczamy nazwisko w indeksie (rubryka: Nazwisko wykładającego).

Przepraszam za spóźnienie

Na pewno wszyscy słyszeliśmy o tzw. akademickim kwadransie. Jeśli wykładowca w ciągu 15 min nie pojawi się, wykład czy zajęcia można uznać za odwołane. Z szacunku, warto jednak poczekać 5 minut dłużej. Jeśli spóźnimy się na ćwiczenia, należy przeprosić i zająć wolne miejsce, nie robiąc wokół siebie zamieszania. Nierzadko zdarza się, że na zajęciach organizacyjnych, omawia się ich rozpoczynanie kwadrans po czasie.

Zwolnienia i usprawiedliwienia

Koniec ze zwolnieniami od rodziców. Kiedy chcemy wyjść wcześniej z zajęć (bo np. idziemy do pracy), fakt ten należy zgłosić od razu po wejściu do sali, w formie prośby. Prowadzący zajęcia nie muszą się do niej przychylić, ale przeważnie akceptują uargumentowane zwolnienia. Nieobecności usprawiedliwia się na zasadach omówionych na zajęciach organizacyjnych. Przeważnie honoruje się jedynie zwolnienia od lekarza.

Proszę o spokój…

… czyli problem zachowania na zajęciach. Nawet jeśli dzień nie należy do naszych najlepszych, nie możemy utrudniać ich prowadzenia, a tym samym zdobywania wiedzy innym. Chcemy, żeby traktowano nas jak dorosłych, więc powinniśmy być poważni w sytuacjach tego wymagających.
Kiedy zadzwoni komórka, przepraszamy i ją wyłączamy. Jeśli już wcześniej spodziewamy się pilnego telefonu, na początku zajęć, należy uprzedzić o tym prowadzącego.

Na wykładach, odpowiadamy tylko w sytuacji, gdy wykładowca o coś zapyta. Ćwiczenia często przeprowadzane są w formie dyskusji. Możemy wtedy pytać pod warunkiem, że nie wchodzimy innym w słowo. Zachowując się zgodnie z ogólnymi zasadami kultury. W trakcie zajęć starajmy się nie spożywać posiłków.

Rada: Warto być aktywnym i systematycznym. Zdarza się bowiem, że prowadzący zajęcia, nagradzają takich studentów. W sytuacji, gdy widzą, że osoba opanowała materiał, odstępują od sprawdzania jej wiedzy w formie zaliczeń, często wystawiając ocenę bardzo dobrą.

Egzaminy

Na samym początku, dowiemy się, czy sesja na naszym kierunku ma charakter ciągły. Oznacza to swobodę wyboru daty zdawania egzaminów, jednak – co za tym idzie – wiąże się z bardziej obszernym materiałem niż na studiach o narzuconym terminie. W tym wypadku, zaliczeniem i egzaminem kończy się każdy semestr. Na zaliczeniu obowiązuje materiał z ćwiczeń, natomiast na egzaminie – z wykładów. By móc przystąpić do egzaminu, trzeba zaliczyć ćwiczenia.

Rada: Wykłady – w odróżnieniu do ćwiczeń – nie są obowiązkowe, jednak warto na nie chodzić. Rozjaśniają temat, ponadto wykładowcy mają pamięć do twarzy. Zdarza się, że co jakiś czas robią listy obecności i studentów z wysoką frekwencją, na egzaminie traktują ulgowo.
Na uczelnię starajmy się przychodzić schludnie ubrani, unikając strojów wyzywających. Uczelnia to nie dyskoteka. Na egzaminach obowiązuje strój galowy – jak na egzaminie dojrzałości.

E-mail na 5

Każdy prowadzący zajęcia czy wykładowca, przy najbliższej okazji, poda godziny swoich dyżurów i maila kontaktowego. Warto zadbać, by nasza ewentualna korespondencja z prowadzącym przebiegała na wysokim poziomie.

Specjaliści w dziedzinie komunikacji społecznej radzą odbiec od tradycyjnego Witam, ponieważ zwrot ten kojarzony jest z wyższością nadawcy wobec odbiorcy. Szczególnie wykładowcy, z którymi często mamy ograniczony dialog, uważają to za niezbyt kulturalne. Grzeczniej i poważniej brzmi alternatywne Dzień dobry lub Szanowny Panie/ Szanowna Pani, z dodaniem tytułu naukowego. Używając stopni, należy pamiętać o pisaniu ich wielką literą.

Jeśli trafimy na wrażliwą na tę kwestię osobę, lepiej powstrzymać się z pozdrowieniami na końcu maila. Zamiast dobrze znanego nam Pozdrawiam, bezpieczniej użyć Z wyrazami poważania lub w ostateczności Łączę pozdrowienia. Podpis studenta powinien zawierać imię, nazwisko, uczelnię, kierunek, specjalność, rok studiów i grupę.

Twórcza dyskusja

Pamiętajmy, że w trakcie ćwiczeń, krytykując czyjąś opinię, nie wolno krytykować człowieka. Wypowiadając się w dyskusji, uwzględnijmy jej wysoki poziom. Wszak atmosfera panująca na uczelni, ma istotny wpływ na samopoczucie, a więc i realizację samego siebie. Jeden konflikt rodzi kolejny, a przecież lepiej studiować z przyjemnością.

I nawet jeśli wydaje ci się, że nic nas nie łączy – jesteś w błędzie. Razem tworzymy uniwersytet; wizerunek uczelni wyższej. To bardzo wiele znaczy.

(Weronika Jakubowska)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę