Nasz profile

5 mocnych narzędzi politycznej autodiagnozy

Cała Polska

5 mocnych narzędzi politycznej autodiagnozy

5 mocnych narzędzi politycznej autodiagnozy

Wyborczy latarnik, barometr, kompas, GPS i test pomagają nie zabłądzić przed wyborami. Jest kilka mocnych narzędzi online kojarzących poglądy wyborców z programami partii i komitetów. Warto z nich skorzystać!

Żyjemy w rzeczywistości post-politycznej, gdzie ważniejsza od sporu między wizjami świata, staje się osobowość głównych aktorów sceny politycznej. A w gruncie rzeczy ich talent do używania różnych środków przekazu. Partie starają się nawiązać do podzielanych szeroko wartości i formować swój przekaz tak, by trafiał do każdego. Stąd:

Merytoryka i konkrety schodzą na dalszy plan

Sposobem na powrót do “podręcznikowych” korzeni polityki – albo inaczej: na bardziej świadome głosowanie – jest skorzystanie z narzędzi pozostawiających bieżąca retorykę partii na boku i sprzyjającym światopoglądowym określeniu się.

 Narzędzia kojarzą postawy wyborców z programami partii kandydujących w wyborach

Jednym z pierwszych, które wykorzystało do tego celu internet był The Political Compass (Kompas polityczny) uruchomiony w 2001 r. w Wielkiej Brytanii. Po wypełnieniu testu złożonego z 62 pytań pozycjonuje badanego na dwóch osiach: „Lewica – Prawica” i „Libertarianizm – Autorytaryzm”.

Większość tego rodzaju narzędzi kojarzą postawy wyborców z programami polityków kandydujących w wyborach.

1. Latarnik Wyborczy (latarnikwyborczy.pl)

To najpopularniejsza metoda służąca do sprawdzania swoich poglądów, aby bardziej świadomie zagłosować w wyborach. I zarazem najdłużej działające spośród dostępnych narzędzi – uruchomiony został po raz pierwszy w 2005 r. Każdorazowo Latarnika Wyborczego w nieco zmienionej formie przygotowuje Centrum Edukacji Obywatelskiej, największa edukacyjna organizacja pozarządowa w Polsce. Twórcy narzędzia mocno podkreślają neutralność polityczną Latarnika oraz bezpieczeństwo danych.

Tegoroczna edycja zawiera 25 stwierdzeń konsultowanych z ekspertami z różnych dziedzin, do których można ustosunkować się wybierając “Tak, “Nie” lub “Nie mam zdania” i dodatkowo wskazać, które kwestie są dla nas szczególnie ważne. Te same pytania otrzymały wcześniej komitety startujące wyborach . Latarnik Wyborczy jako jedyny w Polsce zdołał uzyskać odpowiedzi od wszystkich z nich.

Po rozwiązaniu testu otrzymuje się wynik pokazujący procentowo, na ile nasze wybory są zbieżne ze wskazaniami komitetów wyborczych. Można też zapoznać się z ich dokładniejszym wyjaśnieniami. Do dzisiejszej publikacji, z Latarnika Wyborczego skorzystało 267 220 Polek i Polaków.

2. Test Wyborczy 2023 (mypolitics.pl)

Narzędzie przygotowane wspólnie przez inicjatywę myPolitics i platformę Ad Personam jest najbardziej rozbudowanym tego typu testem na nadchodzące wybory parlamentarne. Przyszli wyborcy muszą odpowiedzieć aż na 102 pytania, a na samym początku wybrać, które z trzech obszarów polityki mają dla nich największe znaczenie.

Opłaca się jednak włożyć nieco więcej czasu w przejście przez cały test, bowiem poza zwykłym dopasowaniem poglądów do programów partii, poznajemy swoją zgodność z nim dla poszczególnych obszarów (np. gospodarka czy polityka zagraniczna), najbliższą własnej ideologię polityczną oraz swoje położenie na wykresie znanym z Kompasu Politycznego.

3. Barometr Wyborczy  (www.wnp.pl/parlamentarny/barometr-wyborczy-2024/)

Sonda przygotowana przez redakcję portalu WNP.pl zawiera 24 pytania.
Wyjątkową opcją, do której uzyskuje się dostęp po przejściu ankiety, jest możliwość sprawdzenia, jak na te sama pytania odpowiedzieli inni użytkownicy. Na koniec redaktorzy serwisu przygotowali też krótkie podsumowanie najważniejszych ich zdaniem wątków z programów poszczególnych partii startujących w wyborach parlamentarnych.

4. Kompas Młodych (mlodziwyborcy.pl/kompasmlodych)

To prawdopodobnie najprostsze tego rodzaju narzędzie do politycznego “zdiagnozowana się” przed wyborami. Przygotowane zostało przez agencję Profeina przede wszystkim z myślą o ludziach młodych, dla których będzie to pierwsze głosowanie w życiu.

O postawach, wyzwaniach i obawach takich osób mówi wiele sporządzony kilka tygodni wcześniej raport Debiutanci ‘23, oparty o badanie na reprezentatywnej grupie nowych wyborców, których jest niemal 1,5 mln. Na podstawie wyników badania wytypowanych zostało 16 stwierdzeń wykorzystanych w Kompasie Młodych. Większość z nich dotyczy więc kwestii klimatycznych i środowiskowych, jak również edukacji czy kryzysu zdrowia psychicznego. Poglądy partii wobec tych zagadnień bazują na odpowiedziach otrzymanych bezpośrednio od komitetów wyborczych.

5.  Przewodnik wyborczy (polska.isidewith.com)

Twórcy mówią, że jest to najpopularniejszy przewodnik wyborczy. Mocne stwierdzenie, ale z tego narzędzia skorzystało ponad 75 milionów ludzi na całym świecie. Pytania dzielą się na sekcje tematyczne. Pytań jest sporo i jest to skomplikowany test, ale warto go zrobić, ponieważ jest bardziej szczegółowy niż inne. Polecam to narzędzie dla niezdecydowanych, jako coś dodatkowego, by rozeznać lepiej swoje skomplikowane przekonania polityczne.

Pamiętajmy o tym , że wybór, to przywilej, zróbmy test i idźmy na wybory.

Katarzyna Michałowska

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę