Nasz profile

Okrojenie liczby studentów zagranicznych?

Studenci

Okrojenie liczby studentów zagranicznych?

Okrojenie liczby studentów zagranicznych?

Niderlandy stanowią obecnie najpopularniejszy kierunek emigracji polskich studentów i studentek. Według danych Elab Education, w 2022 roku studia w tym kraju wybrał co trzeci kandydat i kandydatka.

(z użyciem ElevenLabs)

Niderlandzkie uniwersytety cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród Polek i Polaków

Popularny kierunek studiów

Niderlandzkie uniwersytety cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród Polek i Polaków. Obecnie 40 proc. wszystkich osób studiujących na uczelniach w tym kraju stanowią obcokrajowcy.

Dla porównania, w Polsce osoby z zagranicy to 7,3 proc. ogółu studentów.

Tymczasem, na przestrzeni ostatnich 15 lat liczba zagranicznych studentów i studentek wybierających niderlandzkie instytucje edukacyjne rosła szybciej niż liczba rodzimych studentów. W 2021 roku na studia w Niderlandach przyjęto aż 115 000 osób z zagranicy.

Ciemne strony

Popularność kraju jako kierunku emigracji edukacyjnej ma jednak również swoje ciemne strony.

Wielu studentów i studentek – zarówno lokalnych, jak i zagranicznych – zgłasza problemy ze znalezieniem zakwaterowania, zwłaszcza w największych miastach. Na uczelniach brakuje wykładowców, a sale zajęciowe są przepełnione. Problemem tym chce zająć się zwycięska, skrajnie prawicowa i antyimigrancka Partia Wolności.

Otwartość na zagranicznych studentów i… zyski

Niderlandzkie uczelnie przyciągają wysokim poziomem umiędzynarodowienia, jakością edukacji, a także atrakcyjnymi programami nauczania w języku angielskim.

Oferta edukacyjna niderlandzkich uczelni jest również korzystna finansowo dla osób z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Uniwersytety odnotowały gwałtowny wzrost liczby studentów po Brexicie

Uniwersytety w tym kraju odnotowały gwałtowny wzrost liczby aplikacji po Brexicie, który przyczynił się do spadku liczby podań o przyjęcie na studia w Wielkiej Brytanii. Do 2016 roku Zjednoczone Królestwo stanowiło najpopularniejszy kierunek emigracji studentów z wielu krajów zarówno z Unii Europejskiej, jak i całego świata.

Niderlandzkie uniwersytety chętnie przyjęły masowo napływających studentów z zagranicy, mając na uwadze generowane przez nich zyski.

Według danych Centralnego Biura Planowania, student pochodzący spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego stanowi dla kraju koszt w wysokości ok. 160 tys. euro, ale jednocześnie generuje 250 tys. euro dla niderlandzkiego skarbu państwa.

Ciemne strony popularności

Gwałtownie rosnąca liczba studentów zagranicznych wiąże się jednak nie tylko z zyskami, ale także niesie ze sobą wyzwania, w szczególności te związane z nieodpowiednio przygotowaną infrastrukturą. Dużym problemem okazała się ograniczona dostępność zakwaterowania, co uderza zarówno w lokalnych mieszkańców, jak i przybywających masowo studentów.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Niderlandach jest trudna

– Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Niderlandach jest trudna. Brakuje mieszkań, a kraj nie jest w stanie odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie poprzez wybudowanie nowych lokum – mówi Agata Pochwała, Team Leader Premium Education Consulting z Elab Education.

– Problem potęguje rosnąca liczba studentów zagranicznych. Uczelnie nie dysponują akademikami, więc jedyną możliwością jest wynajem prywatny. Uczelnie mają świadomość tej sytuacji i uprzedzają aplikantów oraz aplikantki, że ze względu na ograniczone możliwości, warto rozpocząć poszukiwania zakwaterowania na kilka miesięcy przed przyjazdem na studia. Często dają również wskazówki dotyczące poszukiwania mieszkania oraz asystują w tym procesie.

– W dalszej perspektywie niektóre szkoły, np. Breda University of Applied Sciences, planują budowę własnych akademików, jednak nie jest to łatwe, ze względu na lokalne prawo budowlane – komentuje Pochwała.

Ograniczenie liczby studentów zagranicznych rozwiązaniem problemu mieszkaniowego?

W debatę na temat trudnej sytuacji na niderlandzkim rynku mieszkaniowym włączyły się niektóre uczelnie.

Już pod koniec zeszłego roku w mediach zrobiło się głośno o tym, że niderlandzki rząd nakazał uniwersytetom wstrzymanie rekrutacji zagranicznych studentów.

Innym wyjściem z sytuacji miało być zaostrzenie kryteriów rekrutacyjnych na niderlandzkie uniwersytety, co w konsekwencji doprowadziłoby do ograniczenia liczby przyjmowanych przez uczelnie osób z zagranicy.

W listopadzie br. ogłoszone zostały wyniki wyborów parlamentarnych w Niderlandach. Zwyciężyło w nich skrajnie prawicowe ugrupowanie Partia Wolności. Jednym z głównych postulatów partii jest ograniczenie liczby imigrantów, w tym w szczególności studentów z zagranicy.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę