Nasz profile

Daj imPuls do życia

Aktualności

Daj imPuls do życia

Daj imPuls do życia

„Daj imPuls do życia” – to hasło wiosennej edycji Wampiriady na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obok najważniejszego celu jakim jest zebranie jak największej ilości krwi, wydarzenie ma za zadanie promocję idei krwiodawstwa wśród młodych ludzi. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego stara się upowszechniać akcję nie tylko na uczelni, ale również wśród mieszkańców Krakowa. Krwiodawcy oprócz satysfakcji płynącej ze świadomości niesienia pomocy mogą zostać nagrodzeni poprzez udział w różnego rodzaju konkursach i losowaniach.

W tej edycji studenci będą mogli oddać krew w aż czterech różnych punktach na Uniwersytecie Jagiellońskim od godziny 9 do 14:

 • 9 maja – Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, ul. Gronostajowa 7, poziom -1
 • 10 maja – Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, ul. Łojasiewicza 4, poziom -1
 • 16 maja – Centrum Dydaktyczno-Kongresowe Wydziału Lekarskiego, ul. Św. Łazarza 16, poziom 2
 • 17 maja – Klub Studencki Żaczek, aleja 3 Maja 5

Celem akcji, obok zebrania jak największej ilości krwi, jest także uświadomienie ludziom, że poprzez krwiodawstwo ratują czyjeś życie.” – komentuje Dominik Biga, jeden z koordynatorów wydarzenia na UJ. Warto zatem pamiętać, że 450ml krwi, które oddajemy, jest przysłowiową kroplą w morzu naszego organizmu, jednak tak niewielki gest z naszej strony dla kogoś może stać się darem nowego życia.

Przed oddaniem krwi każdy student zostaje przebadany. Jeśli nie mamy pewności czy spełniamy potrzebne wymagania, wystarczy sprawdzić wytyczne dotyczące oddawania krwi. Pomoże nam w tym krótki poradnik, który znajduje się na ogólnopolskiej stronie Wampiriady (www.wampiraida.info).

 

Jeśli chcesz oddać krew musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:

 • Sen – jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, więc wyśpij się przed oddaniem krwi.
 • Napoje – pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, pij dużo wody lub soków owocowych.
 • Jedzenie – unikaj tłustych potraw, postaw na warzywa i owoce.
 • Dowód osobisty – koniecznie zabierz go ze sobą, bez niego nie zostaniesz zarejestrowany w systemie krwiodawców.

 

Przed akcją odbędą się również standy na których będzie można przejść podstawowe badania i uzyskać niezbędne informacje dotyczące Wampiriady.

 • 25 kwietnia – Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, ul. Gronostajowa 7
 • 26 kwietnia – Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, ul. Łojasiewicza 4
 • 27 kwietnia – Wydział Farmaceutyczny, ul. Medyczna 9

 

Właśnie dzięki takiej akcji jak Wampiriada i wszystkim chętnym, którzy tego dnia przychodzą, by oddać krew – możemy pomóc wielu, bardzo potrzebującym osobom. Nasze tegoroczne hasło brzmi: “Daj imPuls do życia”, dlatego nie zastanawiajmy się, a pomagajmy! Bowiem, każda kropla krwi jest na wagę złota” – zachęca koordynator akcji Adrianna Glegoła.

Już 9 maja startuje wiosenna edycja Wampiriady, wykorzystaj okazję by oddać krew na swoim Uniwersytecie – przyjdź i Daj imPuls do życia!

Wiosenna edycja Wampiriady odbywa się dzięki zaangażowaniu krakowskiego oddziału Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Miło nam ogłosić, że Ministerstwo Zdrowia kolejny raz sprawuje honorowy patronat nad akcją.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/469466220051187/

 

Czym jest Wampiriada?

Wampiriada jest cyklicznym projektem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jej celem jest promocja krwiodawstwa wśród społeczności akademickiej z całej Polski. Przy okazji wydarzenie uświadamia, jak ważna jest działalność dobroczynna, a także zdrowy tryb życia. W ramach akcji studenci mogą oddawać krew na terenie kampusów akademickich. Wydarzenie odbywa się dwa razy w ciągu roku.

Wampiriada dwukrotnie została ogłoszona Studenckim Projektem Roku w konkursie organizowanym przez Grupę PZU. W edycji 2016 na Wampiriadę zagłosowało niemal 4600 osób, dzięki czemu inicjatywa NZS znacznie wyprzedziła konkurencyjne projekty.

Wampiriada ratuje życie już od 17 lat – po raz pierwszy akcja została zorganizowana w 2000 roku na Politechnice Krakowskiej z inicjatywy Przemysława Miłonia.

(Katarzyna Petyniak)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę