Nasz profile

Spotkanie ze sobą – bo każda sytuacja jest indywidualna

Rozwój

Spotkanie ze sobą – bo każda sytuacja jest indywidualna

Spotkanie ze sobą – bo każda sytuacja jest indywidualna

– … i w ten sposób Zosia uratowała mi życie – dramatycznie zakończyła Emilka.

Przez ostatnią godzinę słuchałam o tym, jak zmagania z poczuciem pustki i ciągłego niepokoju sprawiły, że Emilka zaczęła zastanawiać się nad rozpoczęciem terapii. Byłam z niej dumna, że otwarcie mi o tym opowiada. Pomyślałam, że jest naprawdę silną i odważną osobą.

Spotkałam się z opinią, że terapia jest dla ludzi słabych, takich, którzy nie radzą sobie w życiu. Myślę, że jest dokładnie odwrotnie. Ten, kto pomimo zmagań i problemów jest w stanie szukać sposobu na poprawę swojego stanu wykazuje się siłą i gotowością do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie.
– … myślisz, że powinnam poszukać terapeuty? – zapytałam Emilkę. Opowiedziałam jej o moich próbach odnalezienia się w nowym mieście po przeprowadzce. Nie mam problemów ze snem, ale czasem mam wrażenie, że nowa sytuacja bardzo mnie przytłacza. Jednak nie wydaje mi się, że to wystarczający powód by rozpoczynać coś takiego.
– Zastanów się jeszcze – zachęcała Emilka. – Czasem to, że ktoś odniesie się do twoich problemów i przedstawi je w zupełnie innym świetle, może być początkiem zmiany myślenia na bardziej realistyczne lub pozytywne.

Kiedy trzeba wybrać się na terapię? Jak ocenić własny stan, potrzeby, problemy?

Nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi, bo każda sytuacja jest indywidualna, ale myślę, że poniższe wskazówki mogą pomóc w decyzji.

Kiedy warto zgłosić się na psychoterapię?

– Jeżeli czujesz się zniechęcony, smutny i osowiały. Często masz poczucie pustki i nudy. Rzeczy i działania które cieszyły cię wcześniej teraz już cię nie cieszą.
– Odczuwasz niepokojące objawy: natrętne myśli, trudności w skupieniu, poczucie rozdrażnienia, nieuzasadnione medycznie dolegliwości bólowe i inne problemy somatyczne, jak np.: trwające dłużej niż tydzień problemy ze snem.
– Odczuwasz lęk, stale utrzymujący się niepokój i napięcie lub silne napady paniki, często połączone z obawą, że zaraz coś się wydarzy.
– Kiedy utraciłeś ważną dla siebie osobę lub coś wartościowego, poczucie bezpieczeństwa, zostałeś zmuszony do zmiany stylu życia.
– Masz wrażenie, że stale popełniasz te same błędy, spotykają cię te same trudności i nie wiesz jak to zmienić.
– Często angażujesz się w sytuacje które są dla ciebie niekorzystne, zagrażające lub nawet destruktywne.
– Odczuwasz trudności w relacjach z innymi ludźmi. Czujesz, że jesteś od nich zbyt zależny, lub wręcz przeciwnie: czujesz się opuszczony, inni często cię irytują.

Psychoterapia to spotkanie szczególnego rodzaju, to rozmowa pomiędzy terapeutą a klientem. Zazwyczaj składa się z kilkunastu lub kilkudziesięciu spotkań, których celem jest trwała zmiana. Zmiana nie tylko w sposobie funkcjonowania i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, ale też wewnętrzna, która pozwoli bardziej satysfakcjonująco żyć.

– Dla mnie to przede wszystkim spotkanie ze sobą po to, by z pomocą terapeuty – przewodnika, uporządkować rożne sprawy, a czasem zamknąć w klatkach demony przeszłości – mówi Emilka. – To nie jest tak, że siadasz w pokoiku przed jakąś panią (chociaż panowie też się zdarzają) i nagle musisz opowiedzieć swoje życie. Każda psychoterapia powinna rozpocząć się jednym, lub kilkoma spotkaniami konsultacyjnymi. Są one po to, aby opowiedzieć z czym się przyszło zwykle w formie odpowiedzi na proste pytania i przekonać się, czy terapia jest czymś dla ciebie. Terapeuta może dzięki temu zrozumieć problemy, z którymi dana osoba przychodzi i zadecydować, czy psychoterapia może pomóc.

Warto poznać rożne rodzaje terapii. Strona busola.net.pl (dział: przewodnik po psychoterapii) i www.psychoterapiawarszawa.info w wyczerpujący sposób prezentują rodzaje psychoterapii i wyjaśniają czego możemy się spodziewać po danej metodzie pracy.
Obecnie najpopularniejszym terapeutą jest wujek Google. Tego rodzaju poszukiwanie może być dobrym początkiem. Myślę, że warto spotkać się ze sobą w obecności drugiego człowieka. Moja koleżanka Emilka twierdzi, że to uratowało jej życie.

Natalia Balcer

Kiedy warto zgłosić się na psychoterapię pochodzi ze strony: www.busola.net.pl

 

Absolwentka anglistyki na dwóch uniwersytetach. Tłumaczka, która ma dar tłumaczenie symultanicznego. Chętna do działania i pomocy. Artystyczna dusza. Zarządza hashtagiem #hordyKotów. Pisze o psychologii i inteligencji emocjonalnej.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę