Nasz profile

Młodzi Polacy innowatorzy

Rozwój

Młodzi Polacy innowatorzy

Młodzi Polacy innowatorzy

Trzy projekty przygotowane przez młode talenty z Polski biorą udział w Regeneron ISEF – najważniejszym konkursie dla młodych naukowców na świecie! W tegorocznej edycji, pośród najzdolniejszych, młodych badaczy i innowatorów znaleźli się Piotr Węgrzyn, Grzegorz Barański oraz Kornelia Wieczorek i Diana Serjant. Wydarzenie, w którym weźmie ponad 1800 uczniów z całego świata, od 11 maja odbywa się w Los Angeles. Wyniki konkursu Regeneron ISEF poznamy w piątek, 17 maja.

Już za kilka dni młodzi polscy naukowcy wyruszą podbijać Los Angeles podczas tegorocznej edycji konkursu Regeneron ISEF – najważniejszego międzynarodowego konkursu naukowego, podczas którego młodzież z całego świata walczy o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne – w tym nagrodę Gordona E. Moore’a za badania ważne dla przyszłych pokoleń czy Craiga R. Barreta za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę.

Na konkursie Regeneron ISEF swoją naukową drogę rozpoczęło aż 27 noblistów.

W tym gronie mogą znaleźć się także młodzi z Polski – Kornelia Wieczorek i Diana Serjant – uczennice III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, które stworzyły autorski ekologiczny nawóz.

Dziewczyny prowadzą badania nad hormonem etylenu w roślinach. Swój projekt zaprezentują w kategorii „Plant Science” (nauka nad roślinami), nad którą patronat objęła organizacja Society for Science. Grzegorz Barański z Warszawy, absolwent Szkoły w Chmurze w Los Angeles zaprezentuje aplikację mobilną „Where to park”- system wykorzystujący otwarte dane publiczne oraz sztuczną inteligencję do odnajdywania najbliższych i najbardziej opłacalnych miejsc parkingowych w miastach.

Projekt zakwalifikowano do kategorii „Systems Software” (oprogramowania systemowe), sponsorowanej przez Microsoft.

Ostatnim z polskiej reprezentacji młodych naukowców jest wrocławianin Piotr Węgrzyn, którzy od podstaw, samodzielnie stworzył procesor, projektując każdy element. Tworzony układ wraz oprogramowaniem tworzy funkcjonalny komputer. Jego kategoria konkursowa to „Embended systems” (systemy wbudowane).

Piotr to zwycięzca ogólnopolskiego konkursu Explory – najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce.

Uznanie jurorów Explory to jedyna szansa na zakwalifikowanie się do Regeneron ISEF. Jego organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii odkrywająca, wspierająca i tworząca społeczność młodych badaczy i wynalazców.

– Explory to inicjatywa, która ma na celu otwierać młodym talentom drzwi do świata nauki, nowych technologii i biznesu. Oprócz finansowego i merytorycznego wsparcia, jakie oferujemy młodym, chcemy także by pokazywali swoje rewelacyjne pomyły również za granicą – mówi Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii, która będzie towarzyszyć młodym podczas wyprawy do Kalifornii. – Udział w Regeneron ISEF to niezwykła szansa na konfrontację swoich pomysłów z największymi umysłami współczesnej nauki oraz rówieśnikami z całego globu. Trzymamy kciuki za tegoroczną delegację – dodaje.

Młodych innowatorów oceniać będzie interdyscyplinarne, międzynarodowe jury Wyniki konkursu Regeneron ISEF poznamy w piątek, 17 maja.

Relację z całego wydarzenia będzie można śledzić na Facebooku i Instagramie Explory.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę