Nasz profile

Współczesne nieszczęścia demokracji – wykład

Warszawa

Współczesne nieszczęścia demokracji – wykład

Współczesne nieszczęścia demokracji – wykład

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na wykład prof. Chantal Delsol, wybitnej francuskiej intelektualistki, zajmującej się przemianami świata postnowoczesnego. Wykład odbędzie się we wtorek 14 maja 2024 o godz. 18:00 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, która jest współorganizatorem wydarzenia. Wstęp na wykład jest wolny.

Chantal Delsol to profesor filozofii politycznej, francuska intelektualistka zajmująca się przemianami świata postnowoczesnego, członkini Akademii Francuskiej, publicystka „Le Figaro” oraz „Valeurs Actuelles”, autorka książek filozoficznych i powieści. W swoich pracach koncentruje się na problematyce późnej nowoczesności, demokracji, totalitaryzmie i populizmie, historii religii chrześcijańskiej i współczesnej filozofii wschodnioeuropejskiej. Jest założycielką Instytutu Badań im. Hannah Arendt oraz dyrektorką Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu.

Tempo przemian społecznych, z którym mamy do czynienia, ma swoje odzwierciedlenie w świecie wartości

– Tempo przemian społecznych, z którym mamy do czynienia, ma swoje odzwierciedlenie w świecie wartości, które, jak zauważa Chantal Delsol, są dziś –  już po raz kolejny w historii – w zaawansowanym procesie inwersji – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Mysli Jana Pawła. – Tym bardziej cieszymy się, że prof. Delsol przyjęła nasze zaproszenie i chce podzielić się swoimi diagnozami zmian, które zaszły w społeczeństwie europejskim, w dechrystianizującej się Europie, a które wywierają wpływ na kondycję demokracji, na wartości stanowiące fundament społeczeństw demokratycznych. Jestem przekonany, że wszyscy słuchacze wykładu skorzystają z celnych, błyskotliwych obserwacji Pani Profesor, jej troski o Europę i zarazem naukowego dystansu do trwających przemian.

Tematem wykładu prof. Chantal Delsol będą „Współczesne nieszczęścia demokracji”. Zdaniem filozofki „istotą demokracji jest uznanie, że wspólne dobro społeczeństwa nie jest pewną, naukową daną, ale kwestią opinii, wizją świata, a zatem jest niepewne i zawsze dyskusyjne”. W książce „Ainsi meurt la démocratie” (Mialet-Barrault Éditeurs, 2022) napisanej wspólnie z Myriam Revault d’Allonnes prof. Delsol dotyka kondycji demokracji i tego, czym ona staje się w społeczeństwach europejskich.

Demokracja nie umiera przez wrogów, ale od wewnątrz, gdy niszczy się jej zasady

Jak pisze, demokracja nie umiera przez wrogów, ale od wewnątrz, gdy niszczy się jej zasady, przestaje się w nie wierzyć lub im się zaprzecza. Ponadto zanik kultury konfrontacji (idea konfliktu) wpływa na proces demokratyzacji, czego skutki obserwujemy obecnie.

Wykład odbędzie się 14 maja (WTOREK) 2024 o godz. 18:00 w nowym budynku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przy al. Niepodległości 128. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorzy będą jednak wdzięczni za wcześniejszą rejestrację, która pomoże przewidzieć liczbę uczestników.

Formularz zgłoszeniowy i więcej informacji dostępnych jest na stronie centrumjp2.pl.

Wydarzenie jest kolejnym spotkaniem z cyklu „Obserwatorium idei: inspiracje”, projektu Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, w ramach którego organizowane są spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy. Wykłady poświęcone są ich namysłowi nad najistotniejszymi wyzwaniami stojącymi przed człowiekiem i współczesną cywilizacją. W ramach projektu w Warszawie gościli: czeski intelektualista ks. Prof. Tomáš Halík oraz jeden z najznamienitszych przedstawicieli polskiej nauki prof. Krzysztof Meissner.

Współorganizator: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Partnerzy: Więź, Instytut Tertio Millennio, Fundacja Konrada Adenauera, Państwowy Instytut Wydawniczy, Firma Jarczyński

Patroni medialni: Plus Minus, Rzeczpospolita, TVP1, Katolicka Agencja Informacyjna, Klub Inteligencji  Katolickiej, Magazyn Kontakt, W drodze, Ośrodek Kultury Francuskiej

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Warszawa

Na górę