Nasz profile

Przepustka do zawodu filmowca

Cała Polska

Przepustka do zawodu filmowca

Przepustka do zawodu filmowca

Festiwal Kamera Akcja rusza z nowym projektem – Serio Pro. To 70 godzin profesjonalnych warsztatów dla młodych filmowców, 4 bloki tematyczne i 2 niezależne ścieżki edukacyjne, skoncentrowane wokół rozwoju pomysłów na scenariusz serialu, a także przeprowadzające uczestników przez wszystkie etapy tworzenia filmu. To wszystko pod czujnym okiem uznanych w branży mentorów m.in. scenarzysty Wojciecha Nerkowskiego. Nabór trwa do 4 lipca tego roku.

Więcej niż obóz filmowy

Liczby nie kłamią – Serio Pro to największe warsztaty filmowe dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów stawiających swoje pierwsze kroki w produkcji filmowej, a także dla scenarzystów przed debiutem, którzy chcą rozwijać swoje pomysły na seriale pod okiem mentorów. Uczestnicy wydarzenia będą mogli podążać jedną z dwóch ścieżek edukacyjnych: scenariusza serialu oraz tworzenia filmu. W drodze towarzyszyć im będą doświadczeni i uznani eksperci m.in. laureatka dwóch Oscarów Ewa Puszczyńska („Ida”, „Strefa interesów”), scenarzysta najpopularniejszych polskich seriali codziennych Wojciech Nerkowski („Pierwsza miłość”, „BrzydUla”, „M jak Miłość”) czy reżyser dźwięku Michał Kosterkiewicz („Informacja zwrotna”, „Klangor”, „Kruk”). Warsztatowicze zagłębią się w podstawowe reguły produkcji filmowej w czterech blokach tematycznych od preprodukcji do dystrybucji.

Od 12 do 18 sierpnia 2024 uczestnicy ścieżki „tworzenia filmu” wezmą udział w głównej części wydarzenia, w trakcie której stworzą swój autorski film. To wtedy postawią pierwszy znak we własnym scenariuszu, zrealizują zdjęcia, podejmą wyzwanie postprodukcji filmowej i zobaczą efekty swojej pracy na dużym ekranie. Uczestnicy ścieżki „scenariusz serialu” będą z kolei rozwijać swoje serialowe pomysły pod okiem mentorów, zdobędą wiedzę o pracy w writers’ roomie, finalnie stworzą one pagery i zaprezentują swoje koncepcje przed producentami w spotkaniach one-to-one.

Film to praca zespołowa. Case study debiutów filmowych

Pierwsze wydarzenie Serio Pro już w czerwcu, na jednym z najważniejszych festiwali w Polsce. Organizatorzy wiedzą, że teamwork to podstawa pracy z filmem, dlatego 12 czerwca o g. 12:00 połączą siły z Koszalińskim Festiwalem Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (10-15 czerwca 2024) i prześledzą praktyki zespołowej pracy nad debiutami filmowymi. Zaproszeni do dyskusji twórcy i twórczynie pełnometrażowych filmów konkursowych Festiwalu Młodzi i Film, Maja Pawlikowska („Tyle co nic”), Agnieszka Elbanowska („Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”), Michał Krzywicki („Camper”) i Michał Kosterkiewicz jr („Błazny”) opowiedzą, w jaki sposób przebiegała dynamika współpracy z ekipą od preprodukcji do postprodukcji.

15. Festiwal Kamera Akcja – jubileuszowa fiesta już w październiku!

Rekordowe zasięgi promocyjne, wyprzedane karnety, pełne sale na wszystkich seansach, a przede wszystkim dziesiątki inspirujących spotkań i dyskusji – taka była ubiegłoroczna edycja jedynego festiwalu filmów fabularnych w Łodzi. Jakość Kamery Akcji potwierdzają nie tylko liczby, ale także indywidualne wspomnienia festiwalowiczów i festiwalowiczek: „To nie tylko filmy, mnóstwo przedpremier, mnóstwo okazji do nadrobienia zaległości czy do nadrobienia klasyki, ale to przede wszystkim wspaniała okazja do tego, żeby się spotkać, spędzić wspólnie czas. Wzruszyłem się, jak widziałem na parkiecie krytyków, których regularnie czytam, osoby z produkcji, blogerów czy pracowników naukowych i wszyscy balowali, jakby jutro miała nie być” – mówi Typowy Jędrzej – student filmoznawstwa.

Łódzki festiwal to przede wszystkim wspólnota: „Lubię Kamerę Akcję za to uczucie, że jest się otoczonym ludźmi, którzy dzielą jedno środowisko: filmowe, krytycznofilmowe, akademickie, festiwalowe. To co FKA wprowadza jest niesamowite pod kątem zrzeszenia środowiska. Nie ma drugiego takiego festiwalu na całym, być może nawet, świecie” – dodawał krytyk Łukasz Mańkowski. Już teraz warto zaplanować swoją wizytę w Mieście Filmu – 15. edycja Festiwalu w wyjątkowej i zaskakującej jubileuszowej formule rozgrzewać będzie filmowe emocje w Łodzi już od 24 do 27 października 2024. W programie festiwalu zagoszczą największe hity prosto z Cannes, Berlina czy Wenecji, a także przedpremierowe pokazy filmów, które nie mają regularnej dystrybucji kinowej.

Serio Pro. Warsztaty dla przyszłej branży filmowej

odbędą się w trzech etapach od sierpnia do października 2024 r. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych oraz ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami projektu są: Szkoła Filmowa w Łodzi, Extreme Emotions, Lava Films, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film, Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis”, Festiwal Kamera Akcja, Studio Munka, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Uniwersytet Łódzki.

15. Festiwal Kamera Akcja

odbędzie się od 24 do 27 października 2024 r. w Łodzi. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę