Nasz profile

Hack4Change, by żyło nam się lepiej

Trójmiasto

Hack4Change, by żyło nam się lepiej

Hack4Change, by żyło nam się lepiej

Fundacja CODE:ME oraz Kaminski Academy od 21 do 23 czerwca organizują hackathon, podczas którego technologia ma przysłużyć się lokalnym działaniom proekologicznym. Ideą jest stworzenie okazji do współpracy o naturze obywatelskiej, ale także zrzeszenie pasjonatek i pasjonatów, danie możliwości nauki od ekspertów w określonych dziedzinach oraz scalanie lokalnego środowiska specjalistek i specjalistów pracujących wokół technologii. Hackaton odbędzie się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk.

W tygodniu poprzedzającym Hackathon oraz w trakcie samego wydarzenia, będą odbywać się warsztaty o zróżnicowanej tematyce i poziomie zaawansowania, zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych osób. Da to szansę lepszego przygotowania merytorycznego do Hack4Change i skuteczniejszego działania podczas samego eventu.

Najlepsze aplikacje mają szansę na dalszy biznesowy rozwój, a także zdobycie rozgłosu dzięki Markowi Kamińskiemu założycielowi Kaminski Foundation – fundacji działającej na rzecz dobrostanu i równowagi psychicznej człowieka. O efektach hackatonu zdobywca biegunów będzie także opowiadał podczas licznych wystąpień i wywiadów na całym świecie.

Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które odczuwa skutki zmian klimatycznych i ostatnim pokoleniem, które może coś z tym zrobić

Kto może wziąć udział w Hack4Change i jak będzie przebiegała praca?

W hackathonie mogą wziąć udział osoby, które chcą działać w obszarze innowacji, programowania, grafiki, UX designu, psychologii, socjologii i ekologii oraz w dziedzinie walki z kryzysem klimatycznym i innymi wyzwaniami środowiskowymi.

W trakcie hackathonu uczestnicy połączą siły, tworząc interdyscyplinarne zespoły, które wspólnie będą pracowały nad prototypami proekologicznych urządzeń i aplikacji. Wsparcia merytorycznego udzieli także grono doświadczonych mentorek i mentorów związanych ze światem technologii, nauki i biznesu.

Efektem hackathonu będą prototypy innowacyjnych rozwiązań wspierających między innymi dobrostan człowieka, walkę z zanieczyszczeniem środowiska, ociepleniem klimatu, poprawą komfortu życia w lokalnych środowiskach.

Ścieżki tematyczne: wybierz to, co ci bliższe

Uczestniczki uczestnicy będą mieli do wyboru ścieżki tematyczne pod hasłami: człowiek, natura, technologia.

Ścieżka „Człowiek”: projekty mogą dotyczyć kwestii stanu psychicznego człowieka po okresie pandemii i podczas braku stabilizacji w obszarze światowego bezpieczeństwa. Zatem ta ścieżka ma skupić się na szukaniu rozwiązań wpływających na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego: radzenia sobie ze zmianą i stresem, osiągania celów w trudnych warunkach, sposobów na wspomaganie odporności psychicznej człowieka.

Ścieżka „Natura”: uczestniczki i uczestnicy skupią się na sposobach ułatwienia codziennego życia. Chodzi tu także o projekty, które wezmą pod uwagę rozwiązania ekologiczne i przyjazne dla środowiska. W obszarze tym mieścić się będą takie zagadnienia jak: monitorowanie zużycia i oszczędzanie energii, odnawialne źródła energii, idea zero waste, recykling, projekty niosące nacisk na właściwe wykorzystanie jednostek wytwórczych (optymalizacja ich pracy z wykorzystaniem najnowszych technologii), oszczędzanie paliw dla przyszłych pokoleń i czyste powietrze w miastach.

Ścieżka „Technologia”: zadaniem uczestniczek i uczestników będzie stworzenie projektu wspierającego proekologiczny rozwój technologiczny. Projekty mogą dotyczyć zarówno pomysłów na ponowne wykorzystanie już istniejących rozwiązań, jak i tworzenia nowatorskich projektów od zera w obszarach takich, jak: gospodarka, środowisko, mobilność, zarządzanie i zrównoważony rozwój, smart cities, smart house (IoT), AI.

Hackathon to nie wszystko. Wydarzenia wokół Hack4Change

Uczestniczki i uczestnicy Hack4Change w ciągu kilku dni poprzedzających event będą mogli wziąć udział w cyklu warsztatów z różnych technologii (m.in. AI, rozwiązań chmurowych, data science, wybranych języków programowania), a także związanych z innowacjami i prezentowaniem projektów. Celem warsztatów jest wprowadzenie w tematykę ścieżek tegorocznego hackathonu oraz pokazanie danych i pomysłów inspirujących do tworzenia rozwiązań.

Z kim można się będzie spotkać 21 czerwca?

Do współpracy Organizatorki i Organizatorzy zaprosili osoby specjalizujące się w dziedzinach objętych projektami oraz praktyków z branży IT oraz otoczenia biznesu.

Wśród nich pojawią się m. in. Marek Kamiński (zdobywca biegunów i fundator Kaminski Academy), Pamela Krzypkowska (Ministerstwo Cyfryzacji), Bartek Kotowicz (Semcore), Kamil Tomaszewski (SWPS), Jakub Wilczyński (PJATK), Sergiusz Ryczel (Dobrze Gada), Patryk Jar (Kainos), Marcin Młyński (CODE:ME i Hackerspace Trójmiasto), Jarosław Parzuchowski (Pomorski Klaster ITC), Krzysztof Kanawka (Blue Dot Solutions) czy Karolina Pawłowska (Fun With Bugs). Nie zabraknie też przedstawicieli Microsoftu, PwC oraz the:protocol.

– Z każdą edycją pojawiają się wyjątkowi partnerzy, niezwykle zaangażowani i pomocni mentorzy oraz liczne aktywności – mówi Marcin Młyński, CEO Fundacji CODE:ME.

– W tym roku dzięki obecności the:protocol Hack4change nabierze wyjątkowego kolorytu, bo Hack4change to nie tylko hackathon i technologiczne warsztaty. To także integracja, spływy kajakowe połączone ze sprzątaniem rzek i parków przyrodniczych, to sadzenie lasów, ekologiczny bookcrossing, joga o poranku, artystyczne medytacje, czy… strefa kibica podczas meczu Polska–Austria! Bo Hack4chage, to przede wszystkim ludzie tworzący event, podczas którego ratowanie świata łączymy z własnym rozwojem, ale i dobrą zabawą.

– W końcu, żeby zmieniać świat, sami musimy być silni, bo niestety jak mówi Barack Obama: „Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które odczuwa skutki zmian klimatycznych i ostatnim pokoleniem, które może coś z tym zrobić”. Dlatego też, jak nigdy wcześniej, wezwanie tego hackathonu jest niezwykle aktualne: be the change! I tą właśnie zmianą chcemy być – podsumowuje Młyński.

Informacje o wydarzeniu Hack4Change
https://hack4change.tech/

21-23 czerwca 2024 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę