Nasz profile

Biometria przyszłością testu tożsamości

Multimedia

Biometria przyszłością testu tożsamości

Biometria przyszłością testu tożsamości

Rozmawiam z Janem Szajdą (IDENTT) na temat tego, czy możemy się czuć bezpiecznie? Jak wygląda zabezpieczenie naszych danych i czy nie oddajemy Państwu zbyt wiele informacji na nasz temat? Jak może wyglądać przyszłość w dziedzinie weryfikowania naszej tożsamości?

Jan Szajda zapewnia, że wszystkie nasze dane są bezpieczne, jednak każdy musi monitorować jak swoje dane udostępnia i gdzie są one wykorzystywane.

– Konta w mediach społecznościowych lub konto email, zawsze włączajmy drugi czynnik autoryzacji – mówi Jan Szajda. – Czyli coś co wymaga przy logowaniu potwierdzić, że to jesteśmy rzeczywiście my. To wzmacnia bezpieczeństwo naszych danych.

 

UWAGA! od początku czerwca można zastrzec numer PESEL, co warto zrobić.

Pod tym linkiem możesz dowiedzieć się więcej na ten temat: https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie

  • Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki.

  • Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r.

  • Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje ci możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej.

– Zawsze trzeba uważać, komu udostępniamy dane – mówi Jan Szajda. – Nie udzielajcie nieznanej osobie informacji. Lepiej zadzwonić bezpośrednio do tej instytucji, niż podawać swoje dane przez, na przykład, telefon.

Administracja publiczna posiada nasze dane osobowe. Udostępnienie tych danych Państwu nie wnosi zagrożeń. Jednak jest rodzaj danych związanych z korzystaniem z usług, trwa dyskusja, by je zanonimizować.

– Młodzi ludzie często nie zastanawiają się nad tym jakie dane udostępniają, a tutaj powinno się bardzo uważać – mówi Jan Szajda.

Nasza przyszłość to biometria

Jan Szajda jest współwłaścicielem oraz CEO w IDENTT, spółce oferującej rozwiązania w zakresie weryfikacji dokumentów oraz tożsamości przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, w tym Deep Learning.

Głównymi obszarami zainteresowania są: bezpieczeństwo informacji oraz usługi zaufania, w szczególności elektroniczne metody uwierzytelniania i autoryzacji, także z wykorzystaniem biometrii.

Z Janem Szajdą podczas konferencji InfoShare 2024 rozmawiała Katarzyna Michałowska.

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Multimedia

Na górę