Nasz profile

Kino, które łączy – Letni Przegląd Filmowy

Warszawa

Kino, które łączy – Letni Przegląd Filmowy

Kino, które łączy – Letni Przegląd Filmowy

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.

Przez 9 kolejnych tygodni, w środy o godzinie 20:00, na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ulicy Foksal 11 w Warszawie będzie można obejrzeć wyjątkowe produkcje z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i Indii. Gospodarzem Przeglądu jest Centrum Myśli Jana Pawła II.  Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

– W tym roku w naszym programie po raz pierwszy pojawią się tytuły z Wietnamu, przygotowaliśmy aż dwa wieczory filmowe, których tematyka pozwoli widzom bliżej poznać ten kraj –  zapowiada Mateusz Toma, koordynator III Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem. – Cieszymy się, że w ten sposób stwarzamy przestrzeń do integracji z kolejną warszawską mniejszością, obecną przecież w naszym mieście od wielu lat. Wierzymy, że kino ma moc budowania mostów. Pozwala, choć na chwilę, wyjść poza własną perspektywę i zobaczyć świat oczami drugiego człowieka, nawet jeśli dzielą nas tysiące kilometrów i skrajnie różne doświadczenia.

Przegląd Pod Wspólnym Niebem to nie tylko prezentacja kina z różnych stron świata, ale przede wszystkim okazja do spotkania i dialogu. Centrum Myśli Jana Pawła II po raz kolejny otwiera przestrzeń, w której warszawiacy i migranci będą mogli wspólnie poznawać inne kultury, przełamywać stereotypy i budować porozumienie ponad podziałami. Każdemu seansowi towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi – twórcami prezentowanych filmów oraz ekspertami, dziennikarzami i podróżnikami. W otwierającą przegląd środę 10 lipca tematykę ukraińską przybliży widzom Łukasz Adamski – ekspert ds. Europy Wschodniej, publicysta.

W programie tegorocznej edycji znalazło się 15 starannie wyselekcjonowanych tytułów: nagradzane na najważniejszych festiwalach  fabularne i dokumentalne produkcje, ale też kameralne, krótkie formy filmowe zrealizowane przez młodych twórców . Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. poruszające „Kochasz mnie?” z Ukrainy, „Wewnętrzną zimę” z Indii, subtelny portret wietnamskich imigrantów „Wzdłuż brzegu” Akio Fujimoto czy przejmujący dokument „Mara. Białoruski sen” Sashy Kulaka. Nie zabraknie też najnowszych filmów o głębokim społecznym wymiarze, takich jak „Czarny kos, czarna jeżyna” gruzińskiej reżyserki Elene Naveriani, „W żółtym kokonie” Thiena Ana Phama
z Wietnamu, czy olśniewający, także wizualnie, indyjski film „Wzmożenie” w reż. Dominica Sangmy.

Ostatni wieczór Przeglądu będzie poświęcony filmom z Wajda School, w tym poruszającemu dokumentowi „Raisa” Doroty Migas-Mazur, w którym tytułowa bohaterka, Czeczenka, jest zmuszona uciec ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Z kolei 28 sierpnia zaprezentowane zostaną najciekawsze krótkie formy z Festiwalu Filmów Białoruskich BulbaMovie.

Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do wspólnego odkrywania kina, które łączy i tworzenia przestrzeni bezpiecznego, twórczego dialogu międzykulturowego.

PROGRAM:

10 lipca | UKRAINA

MARIUPOL. STO NOCY (2023)

reż.  Sofiia Melnyk, animacja, 8’, Ukraina

KOCHASZ MNIE? (2023)

reż. Tonya Noyabrova, fabularny, 90’, Ukraina

17 lipca | INDIE

WEWNĘTRZNA ZIMA (2022)

reż. Aamir Bashir, fabularny, 99’, Indie, Francja

24 lipca | WIETNAM

WZDŁUŻ BRZEGU (2020)

reż. Akio Fujimoto, fabularny, 88′, Wietnam, Japonia

31 lipca | GRUZJA

CZARNY KOS, CZARNA JEŻYNA (2023)

reż. Elene Naveriani, fabularny, 110’, Gruzja, Szwajcaria

7 sierpnia | UKRAINA

MOJA OZERNA (2022)

reż. Karina Będkowska, dokumentalny, 58’, Polska

SKĄD DOKĄD (2023)

reż. Maciek Hamela, dokumentalny, 84’, Polska, Francja, Ukraina

14 sierpnia | INDIE

WZMOŻENIE (2023)

reż. Dominic Sangma, fabularny, 127′, Indie, Chiny, Szwajcaria, Katar, Niderlandy

21 sierpnia | WIETNAM

W ŻÓŁTYM KOKONIE (2023)

reż. Thien An Pham, fabularny, 179’, Wietnam, Singapur, Francja, Hiszpania

28 sierpnia | BIAŁORUŚ

Filmy z BULBAMOVIE

ROZRZUCONE GNIAZDO (2023)

reż. Valery Neskaradziany, dokumentalny, 27’, Białoruś

MARA. BIAŁORUSKI SEN

reż. Sasha Kulak, dokumentalny, 62’, Francja, Wielka Brytania

OSTATNIA NOCNA ZMIANA (2023)

reż. Maksim Shved, | dokument fabularyzowany, 19’, Białoruś

4 września | FILMY Z WAJDA SCHOOL

RAISA (2021)

reż. Dorota Migas-Mazur, dokumentalny, 21’, Polska

IN LIMBO (2023)

reż. Alina Maksimenko, dokumentalny, 71’, Polska

PUŁAPKA (2024)

reż. Vitalii Havura, short fabularny, 9’, Polska

Szczegóły na stronie https://www.centrumjp2.pl/letni-przeglad-filmowy-pod-wspolnym-niebem-2024/

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Warszawa

Na górę