Nasz profile

Skuteczna walka z plagiatami

Studenci

Skuteczna walka z plagiatami

Skuteczna walka z plagiatami

– Jednolity System Antyplagiatowy (JSA) to nowoczesne narzędzie, które powstało w odpowiedzi na  oczekiwania polskiej kadry akademickiej i uporządkowało rynek antyplagiatowy w Polsce – mówi dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Wcześniej istniało wiele programów, opartych na różnych algorytmach i referencyjnych bazach danych. Dzięki oddaniu JSA do dyspozycji promotorów w 2019 roku, wszystkie prace inżynierskie, licencjackie, magisterskie i doktorskie są analizowane za pomocą tego samego narzędzia – mówi Protasiewicz. – Dzięki wprowadzeniu JSA, zapewniliśmy większą niż w latach wcześniejszych porównywalność wyników weryfikacji oryginalności prac dyplomowych pomiędzy wszystkimi ośrodkami z całej Polski. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze narzędzie było dostępne dla wszystkich podmiotów funkcjonujących w polskim systemie szkolnictwa wyższego, dlatego udostępniliśmy je promotorom prac doktorskich bronionych na poziomie federacji uczelnianych – dodaje szef OPI.

Należy podkreślić, że wprowadzenie Jednolitego Systemu Antyplagiatowego okazało się dużym sukcesem. Jeszcze w 2016 roku zaledwie 30-40 proc. prac dyplomowych było analizowanych pod kątem plagiatu. Od 2019 roku takim obowiązkiem objęte są wszystkie pisemne prace dyplomowe. System stale jest rozwijany przez ekspertów OPI, którzy pracują nad jego rozbudową i modernizacją. Warto przypomnieć, że od lutego 2024 roku JSA pomaga także wykryć w tekście pracy fragmenty napisane przy pomocy sztucznej inteligencji, co jest niewątpliwie ważnym osiągnięciem w walce z plagiatami.

Czym są federacje?

Federacje w systemie nauki i szkolnictwa wyższego to forma współpracy instytucji akademickich, takich jak uniwersytety i instytuty badawcze. Tworzone są w celu łączenia zasobów, wzmocnienia potencjału badawczego i edukacyjnego oraz lepszego wykorzystania infrastruktury.

Federacje umożliwiają także wspólne prowadzenie badań i organizację szkół doktorskich. Dają również możliwość realizacji wspólnych projektów badawczych, co zwiększa szanse na pozyskiwanie finansowania zewnętrznego. Dzięki federacjom, jednostki mogą łatwiej wymieniać się wiedzą, zasobami kadrowymi i technologicznymi. Zaletą jest także możliwość lepszego zarządzania infrastrukturą badawczą, co prowadzi do optymalizacji kosztów. Wspólne działania promują większą rozpoznawalność na arenie międzynarodowej. Federacje mogą również sprzyjać integracji środowiska naukowego i tworzeniu interdyscyplinarnych zespołów badawczych.

Federacje w systemie nauki i szkolnictwa wyższego to forma współpracy instytucji akademickich, takich jak uniwersytety i instytuty badawcze

– Zgodnie z danymi systemu RAD-on obecnie w Polsce funkcjonują jedynie dwie federacje: Federacja Akademii Wojskowych oraz Federacja Naukowa WSB-DSW Merito. Istnieją także związki uczelni, ale mają one inny charakter i uprawnienia. Konsolidacja mniejszych jednostek może przynieść podmiotom wiele korzyści, należy więc spodziewać się, że będą powstawały kolejne federacje – mówi Małgorzata Wartacz, kierowniczka projektu JSA w Ośrodku Przetwarzania Informacji..

– Zadaniem OPI jest dostarczenie im skutecznego narzędzia do walki z plagiatami. Właśnie w tym celu udostępniliśmy im Jednolity System Antyplagiatowy, dotychczas miały go podmioty tworzące federacje, ale mogły badać prace jedynie z własnej jednostki. Teraz promotorzy z federacji mogą korzystać ze wszystkich funkcjonalności systemu i badać prace, które są pisane w ramach federacji. Mogą korzystać także z najnowszej opcji wykrywania, czy dana praca została napisana przy pomocy sztucznej inteligencji. JSA zyskał taką funkcję w lutym bieżącego roku – mówi Małgorzata Wartacz.

JSA sprawdził już prawie 2 miliony prac dyplomowych

W ciągu pięciu lat od uruchomienia JSA w styczniu 2019 roku za pomocą systemu przebadano już około 2 mln prac dyplomowych. Średnio na jednego promotora przypada 12 takich prac. Ponad 440 instytucji używało JSA od momentu uruchomienia systemu. Obecnie korzysta z niego 61200 użytkowników, w tym 56601 z rolą promotor. Warto dodać, że baza JSA jest bardzo rozbudowana i stale są do niej dodawane nowe źródła. Obecnie już ponad 2 miliardy dokumentów zawierają bazy referencyjne, z którymi system porównuje badaną pracę, a JSA pracuje na aż prawie 100 TB danych.

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB)

Interdyscyplinarny instytut naukowy i lider w tworzeniu oprogramowania systemów informatycznych dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Posiada wiedzę o prawie każdym polskim naukowcu, jego projektach czy aparaturze badawczej. Gromadzi, analizuje i tworzy informacje o sektorze badań i rozwoju, wpływając tym samym na kształt polskiej polityki naukowej. OPI tworzy inteligentne systemy informatyczne dla sektora publicznego oraz wykorzystywane w celach komercyjnych.

Główne obszary badań prowadzonych w instytucie to: algorytmy uczenia maszynowego, algorytmy przetwarzania języka naturalnego, analiza sentymentu, sieci neuronowe, odkrywanie wiedzy z danych tekstowych, interakcja człowiek-komputer (HCI), systemy komputerowego wspomagania decyzji, sztuczna inteligencja.

W działalności badawczej OPI stawia na interdyscyplinarność. Poza ekspertami od technologii informatycznych w zespole OPI pracują ekonomiści, socjologowie, prawnicy, statystycy i psychologowie. Konfrontacja różnych podejść naukowych sprzyja dogłębnej analizie zagadnień badawczych i napędza innowacyjność.

www.opi.org.pl

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę