Nasz profile

Studiuj i pracuj! Nowa formuła studiów na PG

Trójmiasto

Studiuj i pracuj! Nowa formuła studiów na PG

Studiuj i pracuj! Nowa formuła studiów na PG

Studiuj i pracuj albo studiuj, badaj i wyjeżdżaj na wymiany. Zupełnie nowa, unikatowa na skalę kraju, formuła studiów drugiego stopnia dotyczyć będzie kierunku Naval Architecture and Offshore Structures (w języku angielskim) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Rekrutacja rozpocznie się w styczniu 2025 roku.

– Naszą ofertę wyróżnia połączenie elastycznego harmonogramu, współpracy z branżą oraz możliwości realizacji zajęć i projektów po angielsku, co otwiera drzwi do międzynarodowej kariery – podkreśla prof. Wojciech Litwin, dyrektor Instytutu Budowy Okrętów.

Kierunek powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, ale przede wszystkim potrzeby studentów.

– Wielokrotne rozmowy ze studentami pozwoliły nam zidentyfikować dwa główne powody, dla których często rezygnują ze studiów II stopnia. Wielu absolwentów już pracuje w branży, osiąga stabilizację finansową i rozważa studia zaoczne – dodaje prof. Wojciech Litwin. – Dodatkowo panuje przekonanie, że studia magisterskie nie wniosą znaczącej wartości. Nowa formuła „pracuj i studiuj” obala ten mit, oferując połączenie studiów prowadzonych w języku angielskim z możliwością pracy zawodowej lub prowadzeniem badań naukowych mając w perspektywie dalszej studia doktoranckie.

Nowoczesna formuła, tworzenie ścieżki rozwoju

Nowa formuła studiów jest elastyczna – studenci mogą pracować w firmach, angażować się w badania naukowe lub wyjeżdżać na inne uczelnie w ramach programu ERASMUS+.

Dostępne są dwie ścieżki rozwoju:

  • Studiuj i pracuj zawodowo
  • Studiuj, prowadź badania naukowe, wyjeżdżaj na wymiany
    Formuła „studiuj i pracuj” lub „studiuj i prowadź badania” pozwala dostosować ścieżkę rozwoju do indywidualnych potrzeb zawodowych studentów, a współpraca z przemysłem umożliwia realizację projektów inspirowanych przez pracodawców.

– Studenci, którzy łączą naukę z pracą zawodową, mogą liczyć na elastyczny harmonogram i wsparcie ze strony wykładowców. Program został tak zaplanowany, aby umożliwić równoczesne zdobywanie doświadczenia zawodowego i kontynuowanie nauki. Dodatkowo oferowane są zajęcia zdalne w trybie wieczorowym, które pozwalają na efektywne zarządzanie czasem – mówi prof. Wojciech Litwin.

Dla kogo?

Program studiów adresowany jest do absolwentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz pokrewnych kierunków. Trzysemestralne studia obejmują trzy profile, których otwarcie zależy od liczby chętnych:

  • „kadłubowy” – obejmujący hydromechanikę i konstrukcję kadłuba,
  • „maszynowy” – koncentrujący się na napędzie i wyposażeniu statków,
  • „morskie siłownie wiatrowe” – dotyczący projektowania i eksploatacji morskich elektrowni wiatrowych.

Absolwenci studiów „okrętowych” są poszukiwani na rynku pracy – w Polsce i za granicą. Dzięki znajomości języka angielskiego i umiejętnościom praktycznym mogą pracować w przedsiębiorstwach projektowych, produkcyjnych czy remontowych branży morskiej oraz pokrewnych.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę