Historia wojny zamknięta w porcelanie
Sielanka. Spokój. Natura. I koniec. I przyszła wojna. I wszystko trzeba stworzyć na nowo. To spotkało mieszkańców Ukrainy 3 lata temu.
„Ukraina jest jak porcelana – łatwo ją rozbić, ale nie można jej zniszczyć”. Tak o swoim kraju mówi jeden z bohaterów filmu.
Wojna zmieniła ich życie nie do poznania. Jednak nie wszystkich.
Anya
Anya mimo trwających na froncie walk maluje porcelanę. Jednak nie tak jak wcześniej. Zawiera w niej idylliczną przeszłość, niepewną teraźniejszość i nadzieję na lepszą przyszłość.
Slava
Figurki tworzy dla niej Slava. Z wybuchem wojny staje się nauczycielem i zaczyna uczyć sztuki. Jednak nie tej artystycznej, a strzelania. Młodzi ludzie nieoczekiwanie zamiast korzystać z młodości muszą stać się żołnierzami.
Andrey
Andrey w obliczu wojny postanawia pozostać i walczyć za ojczyznę. Postanawia jednak ochronić to co ważne – swoją rodzinę. Wywozi na granicę z Polską żonę i córki. Była to kilkudniowa, niebezpieczna podróż, bez chwili na pożegnanie.
W miarę jak wojna eskaluje Andrey postanawia zacząć nagrywać to co dzieje się w ich życiu. Pokazuje działania wojenne dzięki zdjęciom z drona czy kamery na kamizelce. Jednak zagląda również do pracowni Anyi i Slavy, aby pokazać jak tworzą porcelanę. Pomiędzy tym są figurki, które dzięki animacją polskiego BluBlu Studios ożywają na ekranie.
Porcelana, delikatna i krucha, staje się symbolem walczącej Ukrainy. Film nie tylko pokazuj kraj ogarnięty wojną, ale również zwykłych ludzi, których życie w jedną noc bardzo się zmieniło.
To nie jest tylko opowieść o wojnie – to opowieść o ludziach, którzy mimo wszystko postanawiają tworzyć i żyć dalej.
Film PORCELANOWA WOJNA jest nominowany do OSCARA
Wiktoria Ożańska
