Nasz profile

Ucz się i naucz!

Poradniki

Ucz się i naucz!

Ucz się i naucz!

Zaczyna się nowy etap edukacji. Niezależnie od zainteresowań studia będą wymagać wielu godzin nauki. Poniżej zebrano garść przydatnych wskazówek, które mogą ułatwić ci to zadanie.

Na siedząco czy w marszu, wcześnie rano czy późno w nocy, prosto z książki czy z piątej odbitki notatek – ucz się tak, jak lubisz. Stosuj metody, które sprawdzają się u ciebie.

Zawsze warto jednak zadbać o świeże powietrze, wypoczęty organizm i przekąski.
Dla utrzymania koncentracji przez długi okres podziel materiał na mniejsze partie, możliwe do przyswojenia w okresie 25-45 minut, przeplatane przerwami.

 

Pamięć
Pod koniec XIX w. odkryto zależności zapamiętywania od czasu i ilości powtórek materiału, znanej jako krzywa zapominania (krzywa Ebbinghousa). Na jej podstawie można wywnioskować, że nowe informacje zapominamy w postępie wykładniczym, przy czym połowę wiadomości zapominamy już w przeciągu godziny. Kolejne powtórki tego samego materiału zmieniają kształt tej krzywej tak, że ubytek informacji z upływem czasu maleje.

Z badań tych płyną przydatne każdemu studentowi wnioski: nauka bezpośrednio przed egzaminem ma sens, jeżeli nie zależy nam na wiedzy (a przecież zależy); do trwałego zapamiętania informacji niezbędne są powtórki – repetitio est mater studiorum (łac. powtarzanie jest matką wiedzy).

 

Tradycyjne metody
Istotnym elementem nauki jest przygotowywanie notatek. Można i należy je sporządzać zarówno podczas zajęć akademickich, jak i na podstawie materiału przyswajanego z książek, który często nie zachęca do nauki. Wynotować należy najistotniejsze informacje, tak aby na ich podstawie można było przekazać treść wykładu, artykułu czy opisu książkowego koledze niezaznajomionemu z tematem. Pozwala to skupić się na istocie problemu, zrozumieć go i łatwiej przyswoić.

Niestety czasami zmuszeni jesteśmy do zapamiętywania suchych faktów, list czy dat. Nie jest to łatwe ani przyjemne, dlatego warto stosować różnego rodzaju mnemotechniki – sposoby ułatwiające zapamiętanie i późniejsze przywołanie informacji.

Już starożytni Grecy zauważyli, że dużą ilość informacji znacznie łatwiej zapamięta się, jeżeli wykorzysta się skojarzenia z wiedzą już nabytą. W tym celu należy wyobrazić sobie żywy, przesycony elementami powiązanymi ze sobą w absurdalny sposób, obraz lub ciąg wydarzeń.
Np. kwas tribarbiturowy (jako element listy) można przedstawić jako trzy lalki na kwasie (LSD) galopujące przez las na turze. Stawiając na drodze ich podróży kolejne absurdalne obrazy w prosty sposób można zapamiętać nawet długą listę (i to w kolejności).

Numerowane listy można również łatwo zapamiętać tworząc wyraz z pierwszych liter lub sylab elementów tej listy, np.: ADEK (mały Adrian) kryje w sobie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K); HOMES – Huron, Ontario, Michigan, Erie, Superior – nazwy wielkich jezior Ameryki Płn.

Metoda jest uniwersalna i łatwa w zastosowaniu.

Ciągi liczb, takie jak daty, wartości stałych czy PIN-y można łatwo zapamiętać, używając Głównego Systemu Pamięciowego. Zamienia się w nim cyfry na ustalone spółgłoski i układa z nich wyrazy.
Np. twój PIN do karty (2134) można zamienić na litery: 2-n (dwie pionowe kreski), 1-d (pionowa kreska, jeDen), 3-m (trzy pionowe kreski), 4-r (czteRRRy). Z otrzymanych liter buduje się wyraz pasujący do kontekstu: numeru tego użyję, gdy cierpię na NieDoMiaR gotówki i muszę udać się do bankomatu.

Wdrożenie GSP do codziennego użytku wymaga poświęcenia kilku godzin na zapamiętanie par cyfra-litera i utrwalenie ich na przykładach.

 

Komputerowe wspomaganie nauki
W oparciu o komputerowe modelowanie procesów zapamiętywania w 1987 roku powstał program SuperMemo, rozwijany do dzisiaj. Wykorzystuje on wirtualne fiszki – dwustronne karteczki z pytaniem i odpowiedzią po przeciwnych stronach. Oczywiście użyte mogą być również dźwięki (np. wymowę obcojęzycznych zwrotów), ilustracje lub animacje.
Podczas nauki zapamiętuje się pary pytanie-odpowiedź. Następnie wyświetlane są pytania, do których należy przypomnieć sobie zapamiętaną wcześniej odpowiedź. W kolejnym etapie wirtualnie odwraca się kartkę i porównuje zgodność swojej odpowiedzi z tą prawidłową, wyświetloną przez program (w skali 0-5). Na podstawie tej oceny wyznaczane są kolejne terminy powtórek, zależnie od postępów.

Twórcy szacują wzrost szybkości uczenia się na 10 do 15 razy przy trwałym zapamiętaniu materiału.

System dostępny jest zarówno w postaci komercyjnego [SuperMemo.pl] jak i otwartego [AnkiSRS.net] oprogramowania na szereg systemów operacyjnych, w tym dla urządzeń mobilnych. Zestawy pytań i odpowiedzi dostępne są bezpłatnie (stworzone przez użytkowników) lub za opłatą (przygotowane przez producenta).

Naukę języków obcych może ułatwić Duolingo [duolingo.com], oferujące naukę przez zabawę. Aplikacja dostępna jest przez przeglądarkę i na platformy mobilne. Poziom trudności zadań, podczas których użytkownik poznaje nowe słowa i zwroty jest dopasowywany automatycznie. Konwencja gry komputerowej i możliwość współzawodniczenia ze znajomymi w walce o punkty i kolejne poziomy rozgrywki dodatkowo motywuje do nauki. Niezależne badania sugerują skuteczność lepszą niż dla tradycyjnych metod nauki.

 

Internetowa edukacja
Internet pełny jest wiedzy, dostępnej w przystępnej formie krótkich filmów i mini-wykładów. Pomijając YouTube, bogaty we wszelkiego rodzaju filmy instruktażowe od gry na gitarze, przez szydełkowanie, do języka migowego, trafić można na strony wyłącznie edukacyjne.

Przykładem takiego portalu jest Khan Academy [KhanAcademy.org]. Jest to wirtualna biblioteka z tysiącami krótkich wykładów z wielu dziedzin: od algebry, przez psychologię aż do historii powszechnej. Wszystkie materiały, przygotowane bardzo profesjonalnie i w przystępnej formie, dostępne są bezpłatnie.

Chcesz poczuć się studentem najlepszych uczelni świata? Projekt OpenCourseWare [ocwconsortium.org] umożliwia dostęp do wideo-wykładów, notatek i egzaminów prowadzonych w salach wykładowych ponad 100 szkół wyższych. Wszystkie dostępne bezpłatnie i na najwyższym poziomie.

Rozwinięciem powyższych projektów są kursy dostępne w ramach platformy edX [edx.org]. Umożliwiają one udział w zajęciach akademickich z różnych dziedzin prowadzonych w wirtualnych środowisku. Uczestnicy wysłuchują wykładów, przeprowadzają symulacje, rozwiązują zadania domowe i zdają egzaminy. Ukończenie kursu potwierdzane jest imiennym certyfikatem, którego wymienienie w CV trudno przegapić.
Podobną ofertę edukacyjną oferują również komercyjne projekty jak Coursera [coursera.org] oraz ALISON [alison.com]. Korzystanie z kursów jest bezpłatne, możliwe są jednak opłaty za wystawienie certyfikatu.

Przedstawione mnemotechniki i nowoczesne narzędzie edukacyjne, połączone z twoim potencjałem i determinacją mogą pozbawić cię bezsennych nocy w okresie sesji. Kluczem do sukcesu jest jednak sumienna i systematyczna praca.

(Krzysztof Pacyga)

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę