Żydowskie korzenie prawdy o Chrystusie
Ocenia: 5/5
Jezus i żydowskie korzenie prawdy o Chrystusie
Brant Pitre
Wydawnictwo WAM, Kraków 2025
Czy Jezus był Polakiem? Oczywiście, że nie, wiemy o tym, że był Żydem, ale jaką mamy pewność? Przeczytałam książkę wybitnego biblisty Branta Pitrego odpowiadającą na wiele pytań, które zadajemy sobie myśląc o Biblii.
Przede wszystkim to trudny temat i wydaje się mocno naukowy, jednakże książka napisana jest w przystępny sposób. Brand Pitre to jeden z tych profesorów, który potrafi pisać o trudnych tematach w prosty sposób.
W książce profesora znajdziemy odpowiedzi na trudne pytania, osobiste poszukiwania, które opierają się na źródłach biblijnych oraz pozabiblijnych: źródłach żydowskich, starożytnych oraz pismach Ojców Kościoła. Co ciekawe, znajdziemy w książce obszerne cytaty z tych źródeł, co w naszych czasach czyta się zaprawdę fantastycznie.
Co strona, to nowy wątek
Czytałam książkę z zaciekawienie, ponieważ z każdą stroną autor wprowadza nowe wątki lub jakieś odkrywcze spostrzeżenia. Autor zaskakuje i podgrzewa atmosferę wyrażaniem swoich wątpliwości lub tez.
Dodatkowo, prawie na każdej stronie znajduje się z pół strony przypisów, które, jeśli tylko chciałam, mogłam zgłębić.
Książka absolutnie nie jest jakimś kazaniem
Profesor rzetelną treścią odpowiada na pytania, argumentuje lub nakreśla swój punkt widzenia. Niezwykłe jest to, że Brant Pitre pozostawia czytelnikowi pole do osobistych refleksji i wniosków. Książka absolutnie nie jest jakimś kazaniem i mówieniem co czytelnik powinien uważać.
Podczas lektury można mieć wrażenie, że profesor ma zaufanie do czytelnika, nie boi się wziąć pod lupę spornych kwestii, ale ma się również wrażenie, że pisze do ludzi myślących i to przyjmuje się jak doskonały komplement od wysokiej klasy uczonego.
Rozważanie trudnych pytań
Profesor dotyka nurtujących wielu ludzi wątpliwości. Nie boi się stawiać odważnych pytań o to, czy cztery Ewangelie są wiarygodne? A co jeśli są jakieś inne Ewangelie? Przecież co chwila pokazują się informacje o nowych Ewangeliach napisanych na przykład przez Judasza lub Piotra Apostoła.
Możemy znaleźć rozważania autora na temat autorstwa Ewangelii i dlaczego tylko cztery Ewangelie (Marka, Mateusza, Łukasza i Jana) są tymi najważniejszymi? Czy autorzy Ewangelii napisali starożytną biografię Jezusa, czy są to tylko ustne podania, które zostały spisane w późniejszym czasie?
Jaka jest tożsamość Jezusa? Co sam mówił o sobie ten Galilejczyk? Czy był postacią historyczną, czy wymyśloną przez starożytnych opowiadaczy historii? Czy ten Nazarejczyk faktycznie wypełnił żydowskie proroctwa o Mesjaszu?
Odważny profesor
Brant Pitre to profesor z Notre Dame Seminary w Nowym Orleanie, badacz Biblii nie bojący się zadawać trudne pytania, z otwartą głową, podchodzący do poszukiwania odpowiedzi.
Podpiera się naukowymi metodami badawczymi
Dodatkowo profesor podpiera się naukowymi metodami badawczymi. W jego książce „Jezus i żydowskie korzenie prawdy o Chrystusie” znalazłam wiele kulturowych odniesień i lepiej zrozumiałam rzymskie czasy.
Uważam, że książka jest dobra tak samo dla początkujących (może was zainspirować), jak i zaawansowanych (może was zaskoczyć).
Oto co sam autor mówi o swoim wciągającym wywodzie naukowym podanym, prostym językiem w swojej książce?
Mogę przedstawić tu wszystkie historyczne argumenty mówiące o powstaniu Ewangelii, wszystkie powody, dla których powinniśmy wierzyć, że pochodzą one od apostołów i ich uczniów. Mogę też zaprezentować wszystkie historyczne dowody na to że Jezus Chrystus z Nazaretu podawał się za oczekiwanego od dawna żydowskiego Mesjasza, niebiańskiego Syna Człowieczego i Syna Bożego o boskiej tożsamości.
Mogę zrobić to wszystko – w istocie tego właśnie starałem się dokonać w tej książce najlepiej, jak umiałem. Jest jednak coś, czego nie mogę uczynić. Nie mogę udzielić odpowiedzi na najważniejsze pytanie czy Jezus z Nazaretu rzeczywiście był Bogiem. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
Dziedzina naukowa
Myślę, że po lekturze tej książki nie odrzucisz bibliologii jako dziedziny naukowej i zrozumiesz dlaczego ludzie doktoryzują się z tej dziedziny.
Książką jest bogata w różnorodne punkty widzenia i argumenty. Autor zapoznaje nas z metodologią: jak i gdzie poszukiwać odpowiedzi na różnorodne pytania dotyczące Biblii. Do dzisiaj znałam dzieła naukowe napisane przez dawnego ateistę Josha McDowella, a teraz do swojej biblioteczki dokładam książkę Branta Pitre (dziękuję Wydawnictwo WAM).
Jest to lektura niezwykle inspirująca, stawiająca ważne pytanie, które na końcu książki zadaje sam autor.
Pomimo niemal dwóch tysięcy lat, które upłynęły od napisania Ewangelii, słowa Jezusa do Szymona Piotra w Cezarei Filipowej rozbrzmiewają przez wieki zapraszając każdego i każdą z nas do spotkania z Nim jako prawdziwą historyczną osobą i do odpowiedzi na pytanie, które kiedyś zadał prostym rybakom z Galilei: A wy za kogo mnie uważacie?
Polecam tę lekturę.
Katarzyna Michałowska
