Nasz profile

Dzielnica wiecznie młoda – Praga

Warszawa

Dzielnica wiecznie młoda – Praga

Dzielnica wiecznie młoda – Praga

Pod koniec, po trwających ponad tydzień hucznych obchodach, zakończyły się 377. Urodziny Pragi. Program imprezy, w którym pojawiła się w tym roku rekordowa liczba 120 wydarzeń, powstał w ścisłej współpracy mieszkańców, władz dzielnicy i organizacji społecznych.

– Urodziny Pragi to idea, która zrodziła się wśród przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych kilkanaście lat temu – pomysł, by wspólnie i po sąsiedzku uczcić wyjątkowość naszej dzielnicy. Skala działań i ranga imprezy rosną z roku na rok, ulega ona też stopniowej profesjonalizacji, ale nadal zachowujemy jej społecznościowy charakter. To przede wszystkim wspólne święto, w ramach którego celebrujemy łączące nas relacje i przywiązanie do miejsca – opowiada Katarzyna Kuzko-Zwierz, kierowniczka Muzeum Warszawskiej Pragi, które od lat współorganizuje wydarzenie.

Rekordowa liczba atrakcji i uczestników

Tegoroczny program był niezwykle bogaty – ponad 120 wydarzeń spełniło oczekiwania wszystkich uczestników, od pasjonatów historii i sztuki, przez miłośników muzyki, aż po odkrywców miejskich zakamarków. Według szacunkowych danych organizatorów wzięło w nich udział około 10 tysięcy osób, czyli dwa razy więcej niż rok temu.

W uroczystej Sesji Rady Dzielnicy Praga-Północ, która oficjalnie zainaugurowała obchody, wzięli udział nie tylko przedstawiciele samorządu, ale także mieszkańcy. Mimo zimowej aury prawdziwe oblężenie towarzyszyło kilkunastu spacerom varsavianistycznym oraz zwiedzaniu miejsc na co dzień niedostępnych. W niektórych tego typu wydarzeniach wzięło udział 150 osób, a bezpłatne wejściówki rozchodziły się w kwadrans! Wśród najciekawszych obiektów do zwiedzania znalazły się: cerkiew św. Marii Magdaleny oraz teren i budynki dawnej fabryki Pollena Uroda przy ulicy Szwedzkiej.

Szczególną uwagę zwróciła instalacja artystyczna „Wyspa Dnia Poprzedniego”, którą można oglądać na dawnym wybiegu dla niedźwiedzi przy warszawskim ZOO. Rzeźby kaktusów z zielonego szkła, podświetlane po zmroku, zostały wykonane ręcznie z przetopionych  butelek znalezionych na Pradze.

W zamyśle autorki Violi Głowackiej rzeźba ma na nowo zainspirować dyskusję o rewitalizacji i przemianach zachodzących w dzielnicy. Instalacja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że jej ekspozycję przedłużono do co najmniej września tego roku. Nie byłoby to możliwe bez współpracy Muzeum Warszawskiej Pragi, Urzędu Dzielnicy Praga-Północ oraz Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.

– Wspólne świętowanie Urodzin Pragi wpisuje się w szerszy kontekst przemian zachodzących w tej części miasta. Proces rewitalizacji obejmuje remonty kamienic, poprawę infrastruktury, rozwój terenów rekreacyjnych, ale nie możemy zapominać, że jego szczególnie ważnym elementem jest rozwój lokalnych inicjatyw i więzi społecznych – ocenia Anna Tomaszewska, Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ i dodaje: Tak więc Urodziny Pragi to modelowy przykład rewitalizacji społecznej.

Kolejnym wydarzeniem w oryginalny sposób nawiązującym do historii i klimatu Pragi był teleturniej „Prażaliada”. Cztery drużyny, w tym przedstawiciele mieszkańców i organizatorów, przystąpiły do zaciętej rywalizacji, próbując odgadnąć odpowiedzi ankietowanych. Wydarzenie zrealizowano w tym samym studio przy ul. Inżynierskiej, w którym przez lata nagrywana była “Familiada”. Prawdziwym sukcesem okazała się też Warsztatowa Niedziela w Muzeum Warszawskiej Pragi, przyciągając ponad 500 uczestników na różnorodne zajęcia – od kaligrafii i ceramiki, przez sitodruk i rękodzieło, aż po warsztaty historyczne dla dzieci i dorosłych.

Mieszkańcy w roli organizatorów

Nowością w ramach tegorocznej edycji święta była możliwość dofinansowania przez Muzeum Warszawskiej Pragi działań zaproponowanych przez mieszkańców. W ramach projektu „Urodzinowe Sąsiedzkie Pomysły” każdy mógł zgłosić swoją inicjatywę a wybrane propozycje otrzymały wsparcie na realizację. Dzięki temu do programu włączono sześć wydarzeń, np. warsztaty szydełkowania z udziałem dziewiarek, które wspólnie stworzyły urodzinowy patchwork złożony z dokładnie 377 kolorowych kwadratów. Zrealizowano także warsztat ceramiczny w działającej od 20 lat na Pradze Pracowni-Galerii “Szuflada” oraz potańcówkę na Bazarze Różyckiego.

-Ważnym aspektem obchodów 377. Urodzin Pragi jest to, że to mieszkańcy sami zaproponowali formę tych obchodów. W ten sposób społeczność lokalna może współtworzyć przestrzeń, w której żyje, i wspólnie świętować historię naszej dzielnicy – powiedziała Gabriela Szustek, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ.

Wśród współorganizatorów Urodzin Pragi są: grupa nieformalna Totutotam, Stowarzyszenia Gwara Warszawska, Kolekcjonerzy Czasu, Na Pradze, Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców Michałów, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Fundacja Zmiana, Porozumienie dla Pragi, Z Pragą za pan brat i Muzeum Warszawskiej Pragi. Partnerem Głównym jest Urząd Dzielnicy Praga-Północ.

Program 377. Urodzin Pragi był współfinansowany  ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027″ oraz dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Warszawa

Na górę