Dzielnica wiecznie młoda – Praga
Pod koniec, po trwających ponad tydzień hucznych obchodach, zakończyły się 377. Urodziny Pragi. Program imprezy, w którym pojawiła się w tym roku rekordowa liczba 120 wydarzeń, powstał w ścisłej współpracy mieszkańców, władz dzielnicy i organizacji społecznych.
– Urodziny Pragi to idea, która zrodziła się wśród przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych kilkanaście lat temu – pomysł, by wspólnie i po sąsiedzku uczcić wyjątkowość naszej dzielnicy. Skala działań i ranga imprezy rosną z roku na rok, ulega ona też stopniowej profesjonalizacji, ale nadal zachowujemy jej społecznościowy charakter. To przede wszystkim wspólne święto, w ramach którego celebrujemy łączące nas relacje i przywiązanie do miejsca – opowiada Katarzyna Kuzko-Zwierz, kierowniczka Muzeum Warszawskiej Pragi, które od lat współorganizuje wydarzenie.
Rekordowa liczba atrakcji i uczestników
Tegoroczny program był niezwykle bogaty – ponad 120 wydarzeń spełniło oczekiwania wszystkich uczestników, od pasjonatów historii i sztuki, przez miłośników muzyki, aż po odkrywców miejskich zakamarków. Według szacunkowych danych organizatorów wzięło w nich udział około 10 tysięcy osób, czyli dwa razy więcej niż rok temu.
W uroczystej Sesji Rady Dzielnicy Praga-Północ, która oficjalnie zainaugurowała obchody, wzięli udział nie tylko przedstawiciele samorządu, ale także mieszkańcy. Mimo zimowej aury prawdziwe oblężenie towarzyszyło kilkunastu spacerom varsavianistycznym oraz zwiedzaniu miejsc na co dzień niedostępnych. W niektórych tego typu wydarzeniach wzięło udział 150 osób, a bezpłatne wejściówki rozchodziły się w kwadrans! Wśród najciekawszych obiektów do zwiedzania znalazły się: cerkiew św. Marii Magdaleny oraz teren i budynki dawnej fabryki Pollena Uroda przy ulicy Szwedzkiej.
Szczególną uwagę zwróciła instalacja artystyczna „Wyspa Dnia Poprzedniego”, którą można oglądać na dawnym wybiegu dla niedźwiedzi przy warszawskim ZOO. Rzeźby kaktusów z zielonego szkła, podświetlane po zmroku, zostały wykonane ręcznie z przetopionych butelek znalezionych na Pradze.
W zamyśle autorki Violi Głowackiej rzeźba ma na nowo zainspirować dyskusję o rewitalizacji i przemianach zachodzących w dzielnicy. Instalacja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że jej ekspozycję przedłużono do co najmniej września tego roku. Nie byłoby to możliwe bez współpracy Muzeum Warszawskiej Pragi, Urzędu Dzielnicy Praga-Północ oraz Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.
– Wspólne świętowanie Urodzin Pragi wpisuje się w szerszy kontekst przemian zachodzących w tej części miasta. Proces rewitalizacji obejmuje remonty kamienic, poprawę infrastruktury, rozwój terenów rekreacyjnych, ale nie możemy zapominać, że jego szczególnie ważnym elementem jest rozwój lokalnych inicjatyw i więzi społecznych – ocenia Anna Tomaszewska, Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ i dodaje: Tak więc Urodziny Pragi to modelowy przykład rewitalizacji społecznej.
Kolejnym wydarzeniem w oryginalny sposób nawiązującym do historii i klimatu Pragi był teleturniej „Prażaliada”. Cztery drużyny, w tym przedstawiciele mieszkańców i organizatorów, przystąpiły do zaciętej rywalizacji, próbując odgadnąć odpowiedzi ankietowanych. Wydarzenie zrealizowano w tym samym studio przy ul. Inżynierskiej, w którym przez lata nagrywana była “Familiada”. Prawdziwym sukcesem okazała się też Warsztatowa Niedziela w Muzeum Warszawskiej Pragi, przyciągając ponad 500 uczestników na różnorodne zajęcia – od kaligrafii i ceramiki, przez sitodruk i rękodzieło, aż po warsztaty historyczne dla dzieci i dorosłych.
Mieszkańcy w roli organizatorów
Nowością w ramach tegorocznej edycji święta była możliwość dofinansowania przez Muzeum Warszawskiej Pragi działań zaproponowanych przez mieszkańców. W ramach projektu „Urodzinowe Sąsiedzkie Pomysły” każdy mógł zgłosić swoją inicjatywę a wybrane propozycje otrzymały wsparcie na realizację. Dzięki temu do programu włączono sześć wydarzeń, np. warsztaty szydełkowania z udziałem dziewiarek, które wspólnie stworzyły urodzinowy patchwork złożony z dokładnie 377 kolorowych kwadratów. Zrealizowano także warsztat ceramiczny w działającej od 20 lat na Pradze Pracowni-Galerii “Szuflada” oraz potańcówkę na Bazarze Różyckiego.
-Ważnym aspektem obchodów 377. Urodzin Pragi jest to, że to mieszkańcy sami zaproponowali formę tych obchodów. W ten sposób społeczność lokalna może współtworzyć przestrzeń, w której żyje, i wspólnie świętować historię naszej dzielnicy – powiedziała Gabriela Szustek, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ.
Wśród współorganizatorów Urodzin Pragi są: grupa nieformalna Totutotam, Stowarzyszenia Gwara Warszawska, Kolekcjonerzy Czasu, Na Pradze, Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców Michałów, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Fundacja Zmiana, Porozumienie dla Pragi, Z Pragą za pan brat i Muzeum Warszawskiej Pragi. Partnerem Głównym jest Urząd Dzielnicy Praga-Północ.
Program 377. Urodzin Pragi był współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027″ oraz dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych.
