Nasz profile

Porada z ekranu komputera

Poradniki

Porada z ekranu komputera

Porada z ekranu komputera

Okres dorastania jest chyba najtrudniejszym w życiu, pełnym burz i problemów. Jednak nie każdy, kto potrzebuje pomocy psychologicznej, odważa się przestąpić próg gabinetu w poradni. Dopiero od niedawna wsparcie możemy odnaleźć w Internecie.

Z początkiem kwietnie w Sieci zadebiutował portal PsychoSpace.pl. To serwis, który oferuje młodemu człowiekowi poradę specjalistów w dziedzinie psychologii i posiada wiele możliwości skorzystania z niej. Po darmowej rejestracji użytkownik („psychogość”) może wybrać najbardziej mu wygodną formę konsultacji w tzw. „e-gabinecie” – wiadomości wysyłane na wewnętrzną pocztę, czat, rozmowy głosowe oraz udział w grupach wsparcia. Portal daje szansę wymiany doświadczeń na forach dyskusyjnych oraz blogach, a swoje miejsce mają też artykuły o tematyce psychologicznej. Co istotne, portal zapewnia pełną anonimowość, zaś zapis rozmów dostępny jest tylko osobom w nich uczestniczącym.

Pomysł konsultacji on-line ma swoich przyjaciół i wrogów. Dość sceptycznie do serwisu podchodzi Dominika Karpińska, studentka V roku Psychologii na UG. – Nic nie zastąpi relacji „na żywo” między ludźmi, a co dopiero relacji psychoterapeuty z pacjentem, gdzie jest to najważniejsza część procesu leczniczego – ocenia Dominika, która z ciekawości już zdążyła dołączyć do społeczności portalu. Dobrze wie, że odbiorcą zamysłu twórców PsychoSpace.pl jest młody człowiek poszukujący pomocy i bojący się otwarcia przed nieznajomą osobą. Równie chłodno wypowiada się o skutkach takich konsultacji i ich częstotliwości. – To bardziej może się sprawdzić w wypadku jednorazowych konsultacji lub dla osób, które przeżywają coś trudnego i nie są w stanie szukać pomocy na zewnątrz – twierdzi studentka. – Ale taka pomoc powinna być wtedy krótkotrwała, by dana osoba była w stanie znaleźć sobie psychologa albo psychoterapeutę, z którym nawiązała by relację „na żywo” – szybko dodaje, znów podkreślając wagę spotkań ze specjalistą w gabinecie.

Korzyści dla użytkowników portalu dostrzega dr Beata Bryłka-Krawczyk, psycholog i prodziekan ds. kształcenia Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG. – Dobrze, że powstał taki portal. Forum, społeczność, dyskusyjne grupy wsparcia czy też intymne gabinety on-line, gdzie w kontakcie z wybranym specjalistą można pracować nad osobistymi problemami, uzupełnione ciekawą grafiką to szansa na powodzenie przedsięwzięcia – stwierdza. Jej zdaniem internetowe konsultacje są szansą dla młodego człowieka, któremu wizyta w gabinecie wciąż pozostaje sprawą nie do wyobrażenia. Dodaje też, że spotkanie on-line może być dobrym pierwszym krokiem w poszukiwaniach profesjonalnego wsparcia, zastrzegając konieczność weryfikacji specjalistów. – Jeśli autorom portalu zależy na eksperckiej pomocy i mają sposoby, by weryfikować swoich „psychospeców”, to jestem za i trzymam kciuki – wyznaje psycholog.

Większość opcji w portalu jest bezpłatna, a za konsultacje ze specjalistami ustalone są stawki indywidualne. Twórcy PsychoSpace cenią sobie bezpieczeństwo, więc z założenia dostęp do serwisu mają osoby pełnoletnie, jednak przy pisemnej zgodzie opiekuna prawnego z porady skorzystać mogą też osoby młodsze.

(Damian Drzycimski)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę