Nasz profile

Zadbaj o swoją stopę

Poradniki

Zadbaj o swoją stopę

Zadbaj o swoją stopę

Stopy są najmniej docenianą częścią naszego ciała. Któż poza piłkarzami martwi się o nie jeśli nie bolą, nie pieką, nie puchną? Tymczasem to właśnie stopy dźwigają codziennie ciężar całego naszego ciała. Warto zatem zadbać o ich przychylność i zapewnić im czasem chwilę wytchnienia.

Przez stopę do… serca

Błogostan stóp to nie tylko moment, w którym przestajemy ich używać i pozwalamy im bezwładnie zwisać. Bardziej, niż leżenie do góry brzuchem, relaksujący dla nich jest wieczorny masaż po całodziennym wysiłku. – Bardzo popularną formą masażu stóp jest badanie receptorów stopy odpowiadających funkcjonowaniu konkretnych narządów – mówi masażystka, Anna Felińska. Niektórzy twierdzą, że na naszych stopach znajdują się strefy, w których zlokalizowane są zakończenia nerwów czuciowych. Stymulowanie wybranych fragmentów stopy ma powodować poprawę funkcjonowania odpowiadających im organów. – Odprężenie i poprawa samopoczucia udzielają się całemu organizmowi, który dodatkowo, dzięki takiemu zabiegowi, szybciej oczyszcza się z toksyn i usprawnia przemianę materii – tłumaczy masażystka. Twierdzenie to jest zaczerpnięte z medycyny wschodu, jednakże nie jest potwierdzone naukowo. Niektórzy mówią, że występuje tu efekt placebo, co nie zmienia faktu, że masarz stóp jest niezwykle przyjemny.

Zaprzyjaźnij się ze stopami

– Klasyczny masaż stóp można wykonywać samodzielnie – zapewnia Felińska. – Jeśli masowana osoba jest zdrowa, przy ucisku stopy nie ma dolegliwości bólowych – dodaje. Lepiej jednak poprosić o pomoc drugą osobę. Wtedy łatwiej w pełni się rozluźnić. Taki masaż wykonać może nie tylko licencjonowany masażysta, ale i każdy z nas. Na You Tube znajdziecie wiele instruktażowych filmików. Prawdziwego mistrza czyni jednak długotrwała praktyka. Dlatego warto pomóc w zrelaksowaniu się oraz odprężeniu nie tylko swoim stopom, ale i stopom naszych przyjaciół i znajomych. Zarówno w przypadku klasycznego masażu, jak i leczniczego, by usprawnić zabieg, można sięgnąć po oliwkę, balsam, krem nawilżający lub, jak radzi nasza specjalistka, zwyczajną wodę z mydłem.

Masaż to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania naszym nogom. Inne sposoby na uniknięcie bólu stóp, jak wylicza Felińska, to: noszenie wygodnego obuwia, częste chodzenie boso po piasku (co zapewnia naturalny peeling), wykonywanie prostych ćwiczeni zgięcia i wyprostu stawów skokowych, a także leżenie na plecach z uniesionymi i opartymi o coś nogami.

Stopa prawdę ci powie

Warto dbać o stopy, gdyż reprezentują nas w oczach innych bardziej, niż może się nam wydawać. Mówi się wręcz o tym, że obok oczu, to właśnie stopy są drugim lustrem ludzkiej duszy. Potrafią wiele powiedzieć o naszym stylu życia oraz stanie zdrowia. Świadczy o tym chociażby niezwykle popularny wśród mężczyzn fetysz kobiecych stóp. – Skóra naszych stóp często jest szorstka, sucha, łuszczy się i pęka – stwierdza Felińska i tłumaczy – Związane jest to z brakiem gruczołów łojowych na podeszwowej stronie stopy, przy jednoczesnym zagęszczeniu gruczołów potowych do ok. 600 na 1 cm2. Co robić w takich wypadkach? Aby nie doszło do pękania skóry stóp, nasza specjalistka radzi, by pamiętać o higienie i zabiegach pielęgnacyjnych przy różnych okazjach. Po umyciu stóp należy używać pudrów i płynów przeciwpotowych, aby uniknąć zakażenia grzybiczego i bakteryjnego. Warto również sięgnąć po kosmetyki nawilżające. W razie nadmiernej potliwości i występowania nieprzyjemnego zapachu, należy myć stopy chłodną wodą, gdyż ciepła pobudza gruczoły potowe. – Można również stosować kąpiel w naparze z szałwii i pokrzywy – dodaje Felińska.

Samopoczucie naszych stóp zależy nie tylko od tego w czym, jak i dokąd chodzą, ale również od tego, jak traktujemy je po powrocie do domu. Zazwyczaj o naszych nogach przypominamy sobie zbyt późno. Tymczasem kondycja tych dwóch zabawnych placków z pięcioma serdelkami ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego, po pracy czy po zajęciach, pomyśl o swoich stopach – za chwilę błogiego relaksu odwdzięczy ci się cały organizm.

(Emil Regis)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę