Nasz profile

Wizytówka mężczyzny

Poradniki

Wizytówka mężczyzny

Wizytówka mężczyzny

Jest taka chwila w życiu każdego mężczyzny, w której musi zostawić swoje trampki w szafie i założyć bardziej eleganckie obuwie. Następuje wtedy metamorfoza męskiego gustu i poczucia estetyki, która jest niezależna od wieku. Może dopaść zarówno trzydziestolatka, dwudziestopięciolatka, jak i osiemnastolatka. Najłatwiej dostrzec ją, patrząc właśnie na buty.

Zauważyłem, że większość Polaków nie zwraca uwagi na to, co ma na nogach. Przeważająca część mężczyzn w przedziale wiekowym od 20 do 30 lat nie jest w stanie odróżnić dwóch różnych par półbutów na odmienne okazje, argumentując wymownym stwierdzeniem: te czarne i te czarne.

Przyjrzyjmy się więc najczęstszym gafom oraz podstawowym zasadom dress codu związanymi z doborem obuwia.

Czerń lub brąz

Gdy dobieramy obuwie do klasycznego stroju biznesowego, to obowiązuje prosta zasada: czerń lub brąz. Lakierki nosi się do smokingu lub fraka. Nie zakłada się ich do dziennego stroju, podobnie jak butów z kwadratowym czubem. Jeśli chodzi o zdobienia i perforacje na obuwiu (patrz fot.1), to warto trzymać się zasady: im więcej zdobień, tym cięższy i grubszy garnitur, tak by zachować proporcje sylwetki. Natomiast zamsz sprawdza się w lecie oraz w mniej oficjalnych zestawieniach, jako że jest uważany za materiał ciężki, lecz niezobowiązujący.

Czarne buty są uniwersalne i pasują do klasycznych granatowych i szarych garniturów. Jeśli mamy tylko czarny garnitur, nie kupujmy do niego brązowych butów. Takie zestawienie jest bowiem odbierane w środowiskach biznesowych jako brak wyczucia ogólnoprzyjętych zasad dress codu.

Łączenie

Przy łączeniu krojów i materiałów mamy duże pole do popisu. Klasyczne buty mają zaokrąglony przód i kończą się dokładnie tam, gdzie duży palec. Z kolei nowoczesne trendy idą w stronę przedłużania nosków. Przy pierwszym rozwiązaniu sprawdza się prosty, klasyczny krój spodni (44-46 cm obwodu na dole nogawki). Natomiast przy wydłużanych noskach but wydaje się optycznie węższy, dzięki czemu bardzo dobrze pasują do niego węższe spodnie (slim fit). Przy drugim rozwiązaniu należy jednak pamiętać o swoich gabarytach, by uniknąć sytuacji, w której spodnie, przy gwałtownym schylaniu się, zrobią nam przykrą niespodziankę…

Najlżejsze materiały, czyli dla przykładu cienka wełna, pasują do butów z jednego kawałka skóry tzw. lotników, jak również do gładkich butów bez zdobień. Flanela, tweed, grube, mięsiste materiały perfekcyjnie wyglądają przy butach z podwójnym noskiem i bogatymi perforacjami.

Konserwacja

Buty są wizytówka dobrego stroju. Brudne i zniszczone psują obraz całości, nawet gdy posiadamy najpiękniejszy garnitur. Lepiej mieć tańsze, lecz zadbane, obuwie niż podniszczone buty znanej marki. Aby buty służyły właścicielowi przez lata, warto zaopatrzyć się w dobrą pastę i prawidła. Pasta przedłuży żywot skóry, natomiast prawidła pozwolą nadać jej odpowiedni kształt. Najlepsze są cedrowe i bukowe. Koszt prawideł w sklepach to wydatek nawet 150 zł, więc jeśli kogoś nie stać na taki wydatek, proponuję poszukać w sklepach internetowych lub na serwisach aukcyjnych. Jest to inwestycja jednorazowa, a rezultaty są ogromne. Jeśli mamy taką możliwość, róbmy jeden dzień przerwy w użytkowaniu butów. Dzięki temu, że skóra ma czas odpocząć, okres eksploatacji butów jest kilkakrotnie dłuższy, niż miałoby to miejsce, gdybyśmy chodzili tydzień bez przerwy w jednej parze obuwia, a następny w drugiej.

Jak cię widzą…

Podsumowując, obuwie jest wyznacznikiem dobrego ubioru. Na przyjęciach, gdzie obowiązuje strój formalny, włączając w to wesela, buty dokładnie wskazują, jak ich właściciel dba o swój wygląd. I mimo że zawsze należy pamiętać o zasadzie: nie szata zdobi człowieka, to jednocześnie nie należy zapominać o tym, że jak cię widzą, tak cię piszą.

Sebastian Szajner

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę