Nasz profile

Słoik truskawek

Poradniki

Słoik truskawek

Słoik truskawek

Wybierając się na studia do innego miasta, można doznać szoku. Opuszczamy swój pokój, zamieniamy go na akademik i rozpoczynamy prawdziwe życie.

Akademik jest jak słoik pełen upchanych truskawek w krwistoczerwonej, słodkiej galaretce. Z jednej strony słodycz, a z drugiej mocno ściśnięte, soczyste owoce. Jest to najpopularniejsze lokum wśród studentów. Tego miejsca nigdy się nie zapomina. To dzielenie pokoju z ludźmi, którzy stają się naszymi powiernikami i towarzyszami w niejednej wieloprocentowej podróży do granic podświadomości.

Inwigilacja?

Wynajmując pokój w akademiku musimy liczyć się z tym, iż nasza przestrzeń życiowa będzie niewielka. Zamieszkamy z jedną lub dwiema osobami w pokoju, a tak naprawdę ze wszystkimi bywalcami w budynku. Staniemy się częścią pewnej społeczności. A ponieważ wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą, będziemy pod stałą obserwacją i inwigilacją. Na pewno nie poczujemy się jak w filmie braci Coen Tajne przez poufne, ponieważ wszyscy gramy w jednej drużynie i poza małymi wyjątkami nikt nie będzie nikogo niepokoił. Możemy zatem przemilczeć wszelkie niewygody na rzecz nieustannej, przyjaznej atmosfery.

Prawo dżungli

Jeżeli chcemy jakoś przetrwać, musimy stać na straży prawa i z wyczuciem dbać o własny rewir. Czy tutaj zawsze silniejszy wygrywa? Tak i nie, dużo zależy od stopnia znajomości współlokatorów. Do tego trzeba nauczyć się dzielić swoją przestrzeń życiową z innymi. Mam na myśli również łazienkę, lodówkę, a nawet pudełko z herbatą. Podobnie jak podczas jazdy samochodem, w akademiku również obowiązuje nas zasada ograniczonego zaufania. Powinniśmy się liczyć z pewnymi niedogodnościami, częstymi wizytami znajomych znajomych i ich znajomych.

Szukanie samotności

Schody zaczynają się podczas sesji, potrzeby samotności czy intymności. Do wielu rzeczy w akademiku mamy prawo, ale na pewno nie mamy prawa zażądać od kogoś ciszy. Spokoju możemy poszukać w wielu ciekawych miejscach. Jednym z doraźnych rozwiązań jest samotny spacer lub tylko położenie się na ławce w parku, zamknięcie oczu i chłonięcie otoczenia wszystkimi zmysłami. Bowiem, nie każdy może poczuć przestrzeń.

(Alicja Łoś)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę