Nasz profile

Kilka pytań o tożsamość – rozmowa z psycholog Magdaleną Górską

Poradniki

Kilka pytań o tożsamość – rozmowa z psycholog Magdaleną Górską

Kilka pytań o tożsamość – rozmowa z psycholog Magdaleną Górską

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób kształtuje się poczucie naszej odrębności, z Magdaleną Górską – psycholog i psychoterapeutą w Ośrodku Psychoterapii i Rozwoju Osobowości MILA w Gdańsku, rozmawiała Olga Kupicz.

Czym jest tożsamość?
Tożsamość jest częścią osobowości. Jest pewnym poczuciem siebie, swojej odrębności od innych. Dotyczy granic między osobistym ja i światem. Jest również historycznym postrzeganiem siebie tzn. tego, że istnieje się w określonym czasie oraz jest poczuciem autorstwa swoich działań i poglądów.

Czy człowiek rodzi się z tożsamością?
Nie. Poczucie odrębności tworzy się w ciągu początkowego rozwoju człowieka. Gdy dziecko rodzi się, nie postrzega siebie. Ta granica między nim a światem jest zatarta. W przypadku bardzo małego dziecka, mówiąc świat, mówimy głównie o jego matce. Dziecko nie odróżnia, że ono to ono ‒ dziecko, a osoba obok jest inna, że to jego matka.

Kiedy więc następuje pierwszy moment poczucia własnej tożsamości?
Trudno jest dokładnie określić, ponieważ tożsamość ciągle się kształtuje. Jednak przyjmuje się, że już w drugim roku życia człowiek ma poczucie własnej odrębności.

Czy istnieje coś takiego jak zaburzenie tożsamości?
W kategorii klinicznej nie ma czegoś takiego. Gdy człowiekowi wydaje się, że jest kimś innym niż w rzeczywistości, jest to urojenie, które może być symptomem choroby psychicznej. Natomiast, gdy teoretycznie dorosły człowiek nie może zakończyć okresu ukształtowania swojej osobowości, wyjścia z procesu dojrzewania, wówczas pomocą jest psychoterapia ‒ przyjrzenie się sobie i swoim przeżyciom. Próba zrozumienia siebie.

Jak na tożsamość wpływa miejsce, w którym żyjemy?
Tożsamość człowieka zawsze kształtuje się w relacji ze światem zewnętrznym. Człowiek rozwija się poprzez kontakt z rodzicami, rówieśnikami, autorytetami. Środowisko, w którym się urodziliśmy, ma istotny wpływ na naszą tożsamość. Miejsce pochodzenia decyduje o sposobie naszego myślenia.

Czy tożsamość narodowa jest nam potrzebna w życiu?
Myślę, że jest to ważne, ponieważ tożsamość narodowa jest częścią tożsamości osobistej. Jest takim kryterium poprzez, które człowiek się definiuje i samookreśla. Pozwala mu wypełnić podstawową potrzebę przynależności. Daje w jakimś stopniu odnalezienie siebie.

Może mamy jakieś cechy wrodzone?
To, co możemy nazwać wrodzonym, jest nasz temperament. Jest jakby naszym wyposażeniem, z którym przychodzimy na świat. Temperament jest w zasadzie niezmienny, ale może się przekształcić w procesie dojrzewania lub starzenia.

A na jakie cechy może on mieć wpływ?
Przykładowo może zmienić cechy osobowości, które są dysfunkcjonalne, dające cierpienie psychiczne tzn. cierpienie wynikające z braku satysfakcji, gdy człowiek czuję się niespełniony w swoim życiu. W długoterminowej terapii człowiek może je zmienić.

(Jakub Kupracz)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę