Androidy w choreografii Roberta Bondary
Androidy w choreografii Roberta Bondary z muzyką Przemysława Zycha to baletowa prapremiera sezonu na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej już 10 maja.
W czasach bezprecedensowego rozwoju technologii sztuczna inteligencja nie tylko uczy się i komunikuje z nami. Już dziś tworzy sztukę, wspiera medycynę i współdecyduje o sprawach, które jeszcze niedawno należały wyłącznie do człowieka. Drukowanie tkanek i organów, projektowanie humanoidalnych robotów czy powierzanie algorytmom odpowiedzialności za nasze wybory przestaje być wizją przyszłości. To rzeczywistość. Przyszłość znana z kart powieści i kadrów filmowych wkracza w nasze „tu i teraz”, niepostrzeżenie stając się codziennością. Balet Androidy inspirowany jest twórczością Isaaca Asimova i Philipa K. Dicka. Zanurzony w estetyce neo-noir i cyberpunku oraz pulsie współczesności, dotyka naszych lęków i fascynacji.
W świecie dotkniętym katastrofą ekologiczną Łowca wraz z Dr Ræ, badaczką androidów, tropią zbuntowane istoty, które przekroczyły granicę wyznaczoną im przez człowieka. Pościg staje się jednak czymś więcej niż misją. Prowadzi bohaterów ku wewnętrznej przemianie i konfrontacji z fundamentalnymi pytaniami o świadomość, empatię i granice człowieczeństwa.
Czy sztuczna inteligencja albo inne, nieznane nam jeszcze formy życia będą zdolne kiedyś odczuwać? Czy godność i podmiotowość są wyłącznie ludzkim przywilejem, czy też będziemy musieli na nowo zdefiniować granice tego, co uznajemy za „osobę”? A może w obliczu nowych bytów to my ujawniamy własne słabości i lęki, odkrywając, że to właśnie nasza definicja człowieczeństwa wymaga rewizji?
Robert Bondara, twórca posługujący się sugestywną choreograficzną metaforą, splata w swoim wyrazistym języku klasykę z nowoczesnością, od techniki tańca na puentach po ruch przekraczający granice stylów. Każdy gest niesie u niego myśl, każda scena prowokuje do refleksji, a cały spektakl staje się opowieścią nie tyle o androidach, ile o nas samych. To poruszająca wizja jutra, które już dziś puka do naszych drzwi.
– Od zarania dziejów człowiek jest zafascynowany tą cząstką siebie, która może stworzyć coś, co byłoby odbiciem nas samych – mówi Robert Bondara, choreograf spektaklu w wywiadzie dla magazynu Vogue. – Stąd wszystkie legendy, od Golema po historię Frankensteina. A dziś naprawdę zaczynamy kreować zupełnie nowe byty, tworzyć sztuczną inteligencję, budować humanoidalne roboty, więc opowieści o androidach nie są już tak odrealnione. Naukowcy mówią: to nie jest kwestia „czy”, lecz „kiedy” sztuczna inteligencja zyska świadomość swej podmiotowości. Zapragnąłem opowiedzieć o tej sferze w najnowszym spektaklu – podsumowuje.
Muzykę do baletu stworzył Przemysław Zych – kompozytor i pedagog związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, artysta doświadczony w projektach scenicznych, współtwórca spektakli multimedialnych, autor m.in. opery kameralnej Poiesis na podstawie dramatu Zbigniewa Herberta oraz baletu Alicja w Krainie Czarów. Warstwę wizualną spektaklu dopełniają futurystyczne projekcje Kamila Polaka, scenografia Diany Marszałek oraz kostiumy autorstwa Martyny Kander, budujące spójną, utrzymaną w dystopijnym klimacie mrocznego świata przyszłości estetykę. Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadzi Marta Kluczyńska.
Realizatorzy:
Choreografia – Robert Bondara
Dyrygent – Marta Kluczyńska
Scenograf – Diana Marszałek
Kostiumy – Martyna Kander
Światła – Maciej Igielski
Projekcje video – Kamil Polak
Obsada:
Łowca – Ryota Kitai, Kristóf Szabó
Nina, jego żona – Jaeeun Jung, Mai Kageyama
Dr Ræ – Hye Ji Kang, Jaeeun Jung
R_0Y [Castor], przywódca zbiegłych andoridów – Kasper Górczak, George Edwards
POL_3 [Pollux] – Vladimir Yaroshenko, Nikodem Bialik
SØF_1A [Sophia] – Natalia Pasiut, Paulina Magier
ÆMECA_3 [Ameca] – Julia Álvarez, Nikola Dworecka
AIDÆ [Aida] – Daria Majewska, Yana Shtanhei
Bastien – Jaime Bustamante, Diogo de Oliveira
Pan B – Marco Esposito, Bogdan Verbovoy
Elon Reventlov, właściciel korporacji ÆtherTech – Wojciech Ślęzak
Soliści-śpiewacy: Katarzyna Drelich, Viktoriia Shamanska, Gabriela Stolińska, Mateusz Kulczyński
Balet w dwóch aktach
Libretto: Robert Bondara
Muzyka: Przemysław Zych
Prapremiera: 10 maja 2026, Polski Balet Narodowy
Kolejne spektakle 12, 13, 14 (2x), 15, 16 (2x), 17 maja 2026
Polski Balet Narodowy
PBN Junior
Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej






















