Nasz profile

Podróżują i pomagają. Już po raz szósty wyruszyła wyprawa brzegiem Bałtyku „440 km po zmianę”

Aktualności

Podróżują i pomagają. Już po raz szósty wyruszyła wyprawa brzegiem Bałtyku „440 km po zmianę”

Podróżują i pomagają. Już po raz szósty wyruszyła wyprawa brzegiem Bałtyku „440 km po zmianę”

3 lipca po raz szósty ze Świnoujścia wyruszyła piesza wyprawa wzdłuż polskiego wybrzeża. W ciągu dwudziestu dziewięciu dni Sylwia Nikko Biernacka wraz z koleżankami z Fundacji Machina Fotografika przejdzie 440 km po piasku, aby wesprzeć inną kobietę: Katarzynę Bieniek z Dębia, która w wieku 3,5 lat straciła nogę w wypadku tramwajowym. Dzięki „440 km po zmianę” Kasia otrzyma od sponsora projektu Fundacji Poland Business Run wsparcie w wymianie części protezy.

„W tym roku dzięki naszej pieszej podróży od Świnoujścia do Piasków sponsor strategiczny Fundacja Poland Business Run wesprze Katarzynę Bieniek w wymianie części protezy.” – mówi Sylwia „Nikko” Biernacka – pomysłodawczyni projektu.
Katarzyna Bieniek straciła nogę jako 3,5 letnia dziewczynka w wypadku tramwajowym. Wierzy w to, że wszystko co nas w życiu spotyka ma jakiś cel i kształtuje to, jacy jesteśmy. Dlatego nie wolno się poddawać i z każdej lekcji wyciągać wnioski, bo życie pomimo trudności jest wspaniałe. Jest księgową, chociaż nigdy nie interesowały jej papierki tylko sport. Jej największym sukcesem sportowym jest srebrny medal przywieziony z Igrzysk w Atlancie w 1996 r. Lubi to, co robi, choć nie jest to aż tak ekscytujące jakby chciała. W życiu najbardziej kręci ją to, że od 8 lat jest mamą i żoną, choć kilka osób z jej otoczenia uważało, że osoba nie mająca nogi nie sprawdzi się w tej roli.

„Ostatnio mój syn Krzyś zapytał mnie czy sobie to wymyśliłam, że każda osoba w naszej rodzinie będzie miała jakiś rodzaj niepełnosprawności. Mąż nie ma nogi, syn ma wadę słuchu, a córeczka Wiktoria wadę wzroku” – mówi Katarzyna Bieniek, która sama porusza o protezie.
„Uwielbiam aktywnie spędzać czas z rodziną – niestety teraz ze względu na stan protezy nawet krótki spacer jest dla mnie wyzwaniem” – dodaje.

Każda podróż projektu „440 km po zmianę” to:

  • Wsparcie kobiety z niepełnosprawnością ruchu w trudnej sytuacji życiowej w pozyskaniu aktywnego wózka lub protezy oraz wsparcia psychologicznego i podnośnika. Do tej pory Urszula Kosmal – Krauze z Warszawy otrzymała protezę nogi, a Angelika Boniuszko z Gdyni i Elżbieta Pindel z Krakowa – aktywny wózek.

Ale to nie wszystko. Zespół Fundacji Machina Fotografika, który realizuje projekt „440 km po zmianę” od kilku lat przeprowadza:

  • Audyty dostępności plaż i opracowuje rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże tak, aby były one dostępne i wygodne dla wszystkich bez względu na stopień sprawności, w myśl hasła: Plaże dla wszystkich! Opracowane rekomendacje oraz filmy edukacyjne o dostępnych plażach są dostępne na ich stronie internetowej www.440km.pl

„Mamy swoje małe sukcesy. Według naszych rekomendacji zostało zmodernizowane wejście na plaże nr. 46 w Jastarni. W Gdyni Orłowie powstała kładka z ławkami i zadaszeniem. Gdynia i Jastarnia zakupiły także wózek do kąpieli dla osób o ograniczonej sprawności. Dwa podobne wózki są również w Gdańsku. W tym roku wysłałyśmy 23 zaproszenia do prezydentów, burmistrzów i wójtów nadmorskich miast i gmin. Chcemy spotkać się z reprezentantami/reprezentantkami nadmorskich miejscowości na plaży podczas naszego przejścia i porozmawiać o przyszłości polskich plaż. Naszym marzeniem jest jedno w pełni dostępne wejście w każdej miejscowości/gminie/mieście na polskim wybrzeżu. Dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu, słuchu, wzroku, opiekunów/opiekunek małych dzieci. Dostępne dla dzieci, seniorów/seniorek oraz turystów/turystek” – mówi Sylwia „Nikko” Biernacka. Zespół jej Fundacji dzięki dofinansowaniu z funduszy EOG w 2016r. przygotował rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże dla 10 nadmorskich gmin zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego – dostępnego dla wszystkich. Rekomendacje nie są obligatoryjne dla gmin. Niektóre z nich korzystają, a niektóre nie.
W tym roku chcemy się spotkać także z gminami, które nie brały udziału w naszym projekcie, na przykład z przedstawicielami/przedstawicielkami Świnoujścia, które ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o działania na rzecz dostępnych plaż” – dodaje Biernacka.

Ambasadorkami akcji są: Monika Kuszyńska, Monika Jankowska – Rangelov, Anna Rutz, Agnieszka Harasim, Iwona Krzyżak, Anna Samel, Marta Czachor, Paulina Pohl, Magda Biegańska.

Pomysłodawczynią projektu jest: Sylwia „Nikko” Biernacka, która w tym roku przejdzie trasę po raz szósty. „440 km po zmianę” to projekt, który w pierwszej edycji wydawał się szalony. Wszystko zaczęło się w 2012 roku od pierwszego kroku Nikko – inspiratorki, fotografki i trenerki. Przejść samotnie 440 km po piasku, bez wsparcia finansowego, zaplecza organizacyjnego, z plecakiem ważącym 22 kilogramy, po to by pomóc nieznajomej kobiecie otrzymać protezę nogi? Szalone, ale – zrobiła to! Rok później w podróży towarzyszyły jej Ambasadorki projektu, a w 3 i 4 edycji projektu kobiety wspierające projekt i członkinie zespołu: Zofia Noworól, Danka Zdrojewska, Katarzyna Jaworska, Anna Wójcik, Olga Glińska i Katarzyna Heród. Dzisiaj projekt ma swoich wiernych sympatyków i sympatyczki – osoby z całej Polski zrzeszone w Klubie 440 km po zmianę. W tym roku towarzyszyć jej będzie Agnieszka Sobala – nowa członkini zespołu Fundacji.

Na całej trasie odbędą się działania animacyjne prowadzone przez Kingę Karp, Katarzynę Żeglicką i Ole Migalską. na plaży oraz w przestrzeni publicznej, których celem jest przekazanie wiedzy mieszkańcom/mieszkankom oraz turystom/turystkom o tym, czym są dostępne plaże oraz w jaki sposób komunikować się z osobami o ograniczonej sprawności.

Na przełomie września i października w Gdyni, Krakowie i w Oświęcimiu Fundacja Machina Fotografika planuje pokaz spotów edukacyjnych z udziałem Ambasadorek, grę miejską o dostępnej przestrzeni oraz wystawę fotografii pt.: „Części wspólne. Znajdź podobieństwa” połączoną ze spotkaniami z Ambasadorkami, a także lekcje komunikacji z osobami z niepełnosprawnością.

Tegoroczna podróż jest szczególna – dlaczego?
Katarzyna Bieniek – dla której kobieca ekipa idzie w tym roku, poznała się z Sylwią „Nikko” Biernacką na wakacjach w Środzie Śląskiej ponad 30 lat temu. Spędziły ze sobą kilka dni. Połączyła ich wspólna ciocia (Irena) – dla jednej z nich przyszywana. A potem o sobie zapomniały. Sylwia 6 lat temu wpadła na pomysł przejścia 440 km brzegiem Bałtyku i wtedy przypomniała sobie Kasię – koleżankę z dzieciństwa, która nie miała nogi. Nie wie, dlaczego akurat wtedy pomyślała o Kasi, skoro nie robiła tego przez ponad 30 lat. To wspomnienie dało jej impuls do tego, aby swoją podróżą pomóc kobiecie, która nie ma nogi. Trzy lata temu dorosłe dziewczyny po raz pierwszy porozmawiały przez telefon.

Kasiu, a ty w ogóle mnie pamiętasz? – zapytała Sylwia
Nic a nic – odpowiedziała śmiejąc się Kasia – A ty coś pamiętasz? – zapytała.
Tak. Pamiętam jak biegniesz razem z nami, trochę z tyłu na swojej drewnianej nodze… – odpowiedziała Sylwia.
Moja drewniana noga była najlepsza. Biegałam na niej jak szalona, aż do połamania. A teraz na mojej protezie nie mogę iść nawet na dłuższy spacer – dodała Kasia.

Z tego jednego wspomnienia narodził się cały projekt.
Zespół Projektu „440 km po zmianę” wierzy, że dzięki ich działaniom więcej kobiet i mężczyzn uwierzy w swoje marzenia i zacznie je realizować na równych prawach w różnych sferach życia bez względu na stopień sprawności. Nasze plaże i przestrzeń staną się dostępne dla wszystkich i my także staniemy się bardziej otwarte/otwarci na różnorodność – taka jest nasza wizja Morza Zmian.
Przyłącz się do nich! Weź udział w podróży po Zmianę!

Informacje o wspólnej podróży i miejscu startu będą codziennie zamieszczane na Facebooku Projektu „440 km po zmianę”.
www.440km.pl
www.machinafotografika.pl

Kontakt i więcej informacji:
Podróż po piasku: Sylwia „Nikko” Biernacka – 515 068 873
Animacja na plaży: Kinga Karp – 796 820 101

 

(Agnieszka Sobala)

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę