Nasz profile

Oazy ciszy i spokoju w Poznaniu

Aktualności

Oazy ciszy i spokoju w Poznaniu

Oazy ciszy i spokoju w Poznaniu

Nie ma nic przyjemniejszego, niż w gorące popołudnie wybrać się na spacer do zielonej oazy, jaką są miejskie parki. Zieleńce to również doskonałe miejsca do nauki w trakcie letniej sesji czy miejsce na randkę.

Poznań to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Tereny zielone w mieście zajmują powierzchnię ponad 70 km² i stanowią prawie 30 % powierzchni miasta. W różnych częściach stolicy wielkopolski można znaleźć prawdziwe enklawy zieleni bogate we wspaniałe, nierzadko unikalne okazy drzew i krzewów.

Powinniśmy doceniać ten skarb, na który składają się m.in.:

 • Park Fryderyka Chopina

 • Park Jana Kasprowicza

 • Park Karola Marcinkowskiego

 • Park Adama Mickiewicza

 • Park Stanisława Moniuszki

 • Park Sołacki

 • Park Tysiąclecia

 • Park Thomasa Woodrowa Wilsona

 • Cytadela

 • Ogród botaniczny

 • Ogród dendrologiczny

Park Fryderyka Chopina

To niewielkie założenie parkowe położone jest przy ul. Podgórnej, na zapleczu dawnego Kolegium Jezuickiego i kościoła św. Stanisława biskupa. Wejście znajduje się praktycznie naprzeciwko przystanku tramwajowego Wrocławska. W parku rośnie kilka zasługujących na uwagę drzew, m.in. lipa drobnolistna o obwodzie ok. 3 m, jawor, dąb, platan. Wśród zieleni wznosi się marmurowe popiersie Fryderyka Chopina, dłuta Marcina Rożka. W parku przerwy miedzy zajęciami mogą spędzić studenci Uniwersytetu Medycznego.

Park Jana Kasprowicza

Położony jest na Łazarzu, pomiędzy ulicami: Reymonta, Wyspiańskiego, Jarochowskiego i Chociszewskiego. Na terenie parku znajdują się m.in. hala widowiskowo – sportowa „Arena” i odkryta pływalnia. Park jest doskonałym miejscem na spotkania ze znajomymi i wspólne piknikowanie.

Park Karola Marcinkowskiego

Zajmuje teren między al. Niepodległości i ul. Towarową. Rośnie tutaj różnorodna, rzadka zieleń m.in. leszczyna turecka o obwodzie pnia 200 cm, chroniona jako pomnik przyrody.

Stojąca nad stawem rzeźba przedstawiająca pawia z dziewczynką jest dziełem Anny Krzymańskiej. Wadą parku jest położenie w sąsiedztwie ruchliwych arterii.

Park Adama Mickiewicza

Park związany jest kompozycyjnie z gmachem Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki. Z drugiej strony przylega do Placu Adama Mickiewicza. Przed budynkiem teatru usytuowany jest długi basen z efektowną, wysoko tryskającą fontanną, otoczony aleją spacerową. Park jest miejscem wypoczynku studentów UM i UAM. Po przeciwnej stronie ul. Aleksandra Fredry znajduje się Park Stanisława Moniuszki, przylegający do budynku teatru z lewej strony.

Park Sołacki

Są takie miejsca, o których nigdy się nie zapomina. Dla mnie takim, wręcz cudownym, jest Park Sołacki. Stanowi on enklawę zieleni pomiędzy ulicami Małopolską i Litewską, na Sołaczu. Jest jednym z największych poznańskich parków. Już od wejścia wita śpiewem ptaków. Ciekawy jest drzewostan parku; oprócz gatunków krajowych rosną w nim drzewa egzotyczne, m.in. choina kanadyjska, cypryśnik błotny, daglezja. Urok temu miejscu nadaje bardzo gesty drzewostan oraz dwa stawy połączone płynącym kaskadami strumieniem Bogdanka. Park nadaje się doskonale do uprawiania sportów, takich jak jogging, jazda na rowerze czy na łyżworolkach. Park czynny jest cała dobę. Jest to niezwykła zaleta, ponieważ nawet w środku nocy, kiedy najdzie nas ochota możemy skoczyć na plac zabaw, bez obaw, że zajmiemy huśtawki dzieciom.

Praktycznie po drugiej stronie ul. Nad Wierzbakiem znajduje się drugi park na Sołaczu – Park Wodziczki. Jego przedłużeniem jest odseparowana od ruchu miejskiego łączka. W gorące letnie dni można spotkać tu kilka osób zażywających kąpieli słonecznych.

Park Tysiąclecia

Rozciąga się przy północnym krańcu – Komandorii, pomiędzy ul. Warszawską a Jeziorem Maltańskim. Charakterystycznym drzewem licznie występującym na terenie parku jest robinia akacjowa, czyli pospolita akacja. Park zajmuje powierzchnię 26,3 ha. Znajduje się tutaj ok. 30 pomnikowych głazów narzutowych. Swoistym dla parku elementem architektonicznym jest amfiteatr.

Park Thomasa Woodrowa Wilsona

Najstarszy poznański park publiczny, znajdujący się między ulicami: Głogowską, Berwińskiego i Matejki. Zajmuje powierzchnię 7,2 ha. Wśród rosnących w nim drzew znajdują się m.in.: platan o obwodzie 410 cm i wierzba (430 cm), chronione jako pomniki przyrody. W Parku stoi również murowana muszla koncertowa z 1936, a także rzeźba Perseusza i Andromedy. Walorem przyrodniczym tego miejsca jest również staw ze spływającym kaskadami strumykiem.

Park Wilsona otwarty jest przez cały rok w godzinach od 5.00 do 22.00.

Cytadela

Granice Cytadeli wyznaczają w przybliżeniu ulice Szelągowska i Winogrady oraz al. Armii „Poznań”. Jest to największy poznański park. Zajmuje powierzchnię ok. 100 ha. Do 1945 r. znajdował się tu fort. Był on ważnym elementem twierdzy pruskiej, w jaką przekształciły Poznań władze zaborcze.. W 1945 r. fortyfikacje Cytadeli zostały w znacznym stopniu zniszczone, a w latach następnych rozebrane. Na południowym stoku wzgórza urządzono wówczas cmentarz żołnierzy radzieckich. Na terenie parku znajdują się dwie placówki muzealne – Muzeum Armii „Poznań” i Muzeum Uzbrojenia.

W parku znajduje się kilka pomników, m.in. „Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami”. Podobną funkcję pełni rzeźba Magdaleny Abakanowicz „Nierozpoznani”. Od kilku lat na terenach Cytadeli w okresie wielkanocnym organizowane są misteria pasyjne. Popularnym miejscem spotkań jest Rosarium, czyli oczko wodne otoczone wieńcem różanych krzewów.

Ogród Botaniczny

Bezpośredniego kontaktu z przyrodą różnych stref klimatycznych doświadczymy w placówce naukowo-badawczej UAM-u, jaka jest Ogród Botaniczny. Jest otwarty dla publiczności od 1.05 do 31.10, od godziny 9.00 do zmroku. Zajmuje on powierzchnię 22 ha. Usytuowany jest w zachodniej części miasta, w dzielnicy Jeżyce między ulicami: Botaniczną od wschodu, Dąbrowskiego od południa i Św. Wawrzyńca od północy i zachodu.

Teren ogrodu podzielono na kilka działów ułatwiających identyfikacje roślin.. Ogród jest elementem nietypowym wśród poznańskich terenów zielonych. Nigdzie więcej nie zobaczymy tylu kwitnących roślin.

Ogród Dendrologiczny

Ogród Dendrologiczny jest placówką naukowo-dydaktyczną Uniwersytetu Przyrodniczego. Na obszarze 4,17 ha zgromadzono około 670 gatunków, odmian i form roślin drzewiastych. Są wśród nich zarówno drzewa i krzewy występujące w Polsce w stanie naturalnym, jak i liczne gatunki obcego pochodzenia, głównie azjatyckie i północnoamerykańskie. Zieleniec otwarty jest od 1.04.do 31.10., codziennie, w godz. 8.00 – 18.00; zimą tylko w dni robocze, w godz. 8.00 – 15.00. Wejście do ogrodu znajduje się od strony Zakładów Naukowych UP (furtka przy Collegium Cieszkowskich).

Miejscem wartym odwiedzenia oprócz parków jest leśny Rezerwat Meteoryt Morasko. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody. Jest to zespół siedmiu kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu żelaznego. Rezerwat położony jest na obszarze, coraz rzadszego w Wielkopolsce, lasu dębowo-grabowego. Żyje tu wiele niespotykanych i chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Korzystajcie z uroków zielonych płuc Poznania. Niech staną się dla was miejscem prawdziwego wypoczynku i regeneracji sił w trakcie roku akademickiego.

Monika Wykpisz

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę