Nasz profile

Aktualności

PILLOW FIGHT

PILLOW FIGHT

Bitwa pod Grunwaldem, Kłuszynem, Oliwą… Kto by o nich nie słyszał? Wryły się w historię Polski i choć czas wielkich bitew przeminął, na długo pozostaną w pamięci. Ale czy aby na pewno przeminął? Raz w roku Kraków przemienia się w wielkie pole bitwy, w którym studenci różnych uczelni oblężają sam rynek…

Cisza przed burzą…

Świt. Opuszczone ulice, nieogarnięty spokój. Wokoło ani żywej duszy. Rozespany gołąb przelatuje po niebie, patrząc z góry na cichy rynek. Miasto powoli budzi się ze snu. Samotny człowiek wygląda przez okno, nieświadomy tego co ma się wydarzyć…

Dzień jak każdy

Południe. „Drogie dzieci to kościół Mariacki z XIII w, a to pomnik Adama Mickiewicza” – rozlega się głos przewodnika wycieczki. Wszystko jak co dzień, zatłoczony rynek, pełno turystów. Każdy żyje swoim życiem. „Trzeba zrobić zakupy, w końcu jest sobota” – żona strofuje swojego męża. Ale czy rzeczywiście wszyscy są pochłonięci przez swoje zwykłe obowiązki?

Przygotowania

Pokój akademicki, wielka krzątanina. Studenci – oni wiedzą co jest grane. „Nie, tym razem się nie damy. Może w zeszłym roku oni byli górą, ale teraz nasza kolej!” Szykuje się wojna – bitwa nie byle jaka. Zbroja – jest, barwy wojenne – też. Jak co roku każda uczelnia ma inne. A co najważniejsze – oręż. Czym większy tym lepszy. A jest nim… poduszka!

Pochód

Przystanek tramwajowy. Plac Wszystkich Świętych. Podniesione głowy, napięte sylwetki, a w dłoni broń. Idą przed siebie dumnym krokiem. Nie straszni im wrogowie, ani służby porządkowe. Nie liczą się ofiary, ani widok pola bitwy. Nie znają strachu. Doszli na miejsce. Rynek – pełno gapiów. Tubylec tu, tubylec tam, każdy ciekawy kto wygra.

Złowieszczy głos

Formują szyki, wznoszą okrzyki, rozlega się szum. To hejnał z wieży wzywa do bitwy. Trzy, dwa, jeden i… start!

Starcie

Ruszają przed siebie, pędzą na oślep. Jest! dotarli! Linia frontu – zgiełk okrutny. Zamach w lewo, obrót w prawo, blok ataku wroga. Każdy walczy tak jak może, wznosi ręce swoje w górę. Nic nie widać – kocioł straszny. Pierze lata, wszędzie biało. Ooo, poduszka leci w górę! Ludzie patrzą z ciekawością, rozśmieszeni aż do łez.

Koniec?

Coś się dzieje, tłum się zmniejszył. Czy to bitwa już się kończy? Nie, to tylko zmiana warty. Słychać głosy i rozkazy: „Ty idź tu, a ty tam!”. I ruszyli! W kilku grupach, a nie razem. Nic dziwnego, wielu broni swej już nie ma. Okładają się jak mogą. To po nogach, to po głowie. Ał, dostał! Ale dzielnie walczy dalej. O nie, ktoś ukradł mu poduszkę. Biedny musi skończyć bitwę. I kolejny też odchodzi. Mniej wytrwałych pozostało w sercu akcji, ale zapał ich jest wielki, nie poddają się tak łatwo. Wróg nie wygra – każdy wierzy w swoje siły i swych braci. Póki siły, póki pierze w swych poszewkach jeszcze tkwi, nie skończyła się rozgrywka, walka do ostatniej krwi.

Rozejm

Ale co zrobić gdy pierza już nie ma? Po pół godzinnej bitwie nastaje rozejm, a co za nim idzie – odpowiedź na najważniejsze pytanie: „Kto wygrał?”. Każdy młody czuje dumę, twierdzi że to właśnie on. Może chociaż w przyszłym roku ktoś nareszcie będzie górą.

Pole bitwy

Nastał czas liczenia strat. Szybki rzut okiem – pole bitwy – widok straszny, pełno ofiar. Ludzie – cali, lecz poduszki… pozostały tylko zwłoki. Zaspy pierza, rynek biały… Trzeba coś z tym zrobić, więc… Do roboty! Nikt nie czeka, każdy bierze miotłę w garść by posprzątać swoją działkę. Jeden worek, drugi, trzeci – rośnie stos. Aż w końcu skończone! Można iść do domów. Ostatnie spojrzenia, parę pozdrowień, tajemniczy uśmiech i… Do następnego roku!

(Agnieszka Jakubiec)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę