Nasz profile

Poznań da się lubić

Aktualności

Poznań da się lubić

Poznań da się lubić

Poznań – teraz to także Twoje miasto! Warto więc trochę bliżej mu się przyjrzeć. Chodzi przecież o to, żeby jak najszybciej poczuć się tutaj jak u siebie.

Poznań to fantastyczne miejsce do życia, zabawy, a przede wszystkim do studiowania, bo w końcu to nas tu sprowadziło. Stolica Wielkopolski posiada swój specyficzny klimat, który powinniście poczuć już po kilku tygodniach. Chcę wam w tym pomóc i proponuję wyprawę po mieście.

Ostrów Tumski

Poznań to miasto typowo handlowe. W Polsce i świecie słynie z Międzynarodowych Targów Poznańskich, swoje siedziby ma tu wiele firm. Nie oznacza to jednak, że nie posiada miejsc ciekawych pod względem turystycznym.

Wycieczkę po Poznaniu rozpoczynamy od miejsca, gdzie Poznań, a nawet Polska wzięły swój początek. Jest to Ostrów Tumski – dawniej siedziba władz kościelnych. Na Ostrowie odnaleziono ślady jednej z pierwszych siedzib Mieszka I. Na terenie tym zbudowano pierwszą katedrę (obecnie Bazylika Archikatedralna świętych Piotra i Pawła), w podziemiach której znajdują się grobowce Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Katedrę warto również odwiedzić ze względu na ciekawą architekturę gotycką oraz bogate wnętrza.

Stary Rynek

Z Ostrowa przenosimy się na Stary Rynek. Jeżeli dokładnie w południe staniemy przed wejściem do renesansowego ratusza, ujrzymy wyłaniającą się z wieży zegarowej wizytówkę Poznania. Są nią poznańskie trykające się koziołki. Spacerując po rynku i oglądając kolorowe kamieniczki, natkniemy się również na replikę średniowiecznego pręgierza, który stał się charakterystycznym punktem spotkań. Przechodząc uliczką między ratuszem, a Urzędem Stanu Cywilnego spotkamy Bamberkę – figurę przedstawiającą dziewczynę niosącą konwie z wodą. Upamiętnia ona sprowadzonych do Poznania w XVIII w. osadników niemieckich z Bambergu. Po spacerze do odpoczynku zapraszają liczne kawiarnie, puby czy ogródki piwne. Na rynku odbywają się cykliczne imprezy takie jak Jarmark Świętojański w czerwcu czy Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym oglądać można szopkę z żywymi zwierzętami, kupić różne pamiątki czy napić się grzanego wina. Tym, co przyciąga w tym okresie poznaniaków na rynek jest również wieczorny pokaz rzeźb lodowych.

Stary Marych

Chętnych do spotkania z symbolem gwary poznańskiej zapraszam na skrzyżowanie ulic Półwiejskiej i Strzeleckiej. Stoi tam pomnik mężczyzny z rowerem, czyli Starego Marycha. Żywej gwary posłuchać można w radiowej audycji „Blubry Starego Marycha” w radiu Emaus.

Kolejnym punktem na trasie naszej wyprawy jest położone obok rynku Wzgórze Zamkowe z Pałacem Przemysła. Miejsce to szczególnie pięknie prezentuje się w nocy, kiedy oświetlane jest rozproszonym światłem. Wprost idealne na romantyczny spacer.

Do miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić należy również Jezioro Maltańskie. Czynny jest tutaj całoroczny stok narciarski oraz tor saneczkowy. Jadąc takimi saniami możemy poczuć wiatr we włosach, rozwijają bowiem szybkość do 40 km/h. Otoczenie jeziora sprzyja spacerom, jeździe na rowerze czy na rolkach. Można nawet wypożyczyć specjalne rowery kilkuosobowe i całą ekipa wybrać się na przejażdżkę. Po takim wypadzie na pewno będzie co wspominać. Kto chce poczuć się znowu dzieckiem niech wsiądzie w wagoniki wąskotorowej Kolejki Maltanka. Atrakcja czynna jest od 19 kwietnia do 19 października. Niezapomnianych wrażeń dostarczy również wizyta w Nowym Zoo. Aby się tam wybrać potrzebujecie tylko mnóstwa wolnego czasu. Spacer po 117 ha zajmie kilka godzin.

Niech te kilka miejsc stanie się dla was punktem zaczepienia w samodzielnym poznawaniu Poznania. To od Was zależy jak szybko wciągniecie się w klimat stolicy Wielkopolski. Mam nadzieję, że towarzyszyć temu będą wesołe przygody, spotkania, rozmowy, które z czasem przerodzą się we wspaniałe wspomnienia.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę