Nasz profile

Czas krwiopijców

Aktualności

Czas krwiopijców

Czas krwiopijców

Wampiry czyhają na nas wszędzie – począwszy od amerykańskich płatków śniadaniowych w kształcie nietoperzy, po akcję honorowego krwiodawstwa zwaną Wampiriadą.

W samych Stanach Zjednoczonych istnieje 33, w Europie i Australii 13 oficjalnie działających organizacji zrzeszających miłośników wampirów. Można przypuszczać, że liczba nieoficjalnych stowarzyszeń jest jeszcze większa.

 

Wampir, jak pisze w książce poświęconej teorii horroru Danse Macabre Stephen King, jest jedną z bardziej znanych figur służących wywoływaniu strachu. Wystarczy jednak spojrzeć na obecny rynek mediów. Umarł Harry Potter, niech żyje Zmierzch i wampiry wegetarianie. Warto przytoczyć tu opinię Marii Janion zawartej w opracowaniu Wampir. Biografia symboliczna. Wampir zatracił już funkcję wywoływania w odbiorcach uczucia grozy. Przypomina Stendhalowskie zwierciadło przechadzające się po ulicach wielkich aglomeracji na całym świecie. Odbijając w sobie marzenia i fascynacje współczesnych ludzi. O czym więc marzą miłośnicy krwiopijców i dlaczego właściwie upodobali sobie tę postać?

Wieczna młodość i prestiż związany z atrakcyjnością fizyczną to nadal niedoścignione marzenie wielu osób. Kult ciała jest stale obecny w naszym życiu. Czyż nie rozkoszujemy się obserwowaniem niezwykłej sprawności idealnych ciał bohaterów trylogii Underworld? Również wampirzy sposób bycia, a nawet samego funkcjonowania, jest fascynujący. Może dlatego, że stanowi swoisty przykład życia na opak. Przytoczmy slogan reklamowy z filmu Straceni chłopcy Joela Schumachera: Śpij cały dzień, baw się całą noc. Nigdy się nie zestarzej. Bycie wampirem to świetna zabawa. Stworzenia w znacznym stopniu pozbawione ludzkich ograniczeń i potrzeb, zarówno fizycznych, jak i społecznych, stanowią obraz niemal idealnej wolności. Obraz utopijny, ale chętnie wykorzystywany także w aktualnych produkcjach telewizyjnych emitowanych również w Polsce: True Blood, Moonlight i Blood Ties. Trzy seriale z wampirami w rolach głównych. Łączą wątki kryminalne, romansowe i zjawiska nadprzyrodzone, a wśród bohaterów króluje wampir detektyw. Czyżby nadchodził czas zmian w kodeksie prawnym?

Wampir, jako projekcja ludzkich marzeń, to twór idealny: na tyle ludzki, byśmy mogli się z nim identyfikować, a jednocześnie wyposażony w nadzwyczajne moce, o których od zawsze marzymy. Wzorowa kombinacja mrocznego superbohatera – obecnie dobro jako wartość jest mocno passe, natomiast zło, które może pokonać jeszcze większe zło zdecydowanie jest na topie.

Marta Gosławska

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę