Nasz profile

Ja latam? – wyprawa do parku naukowo-technologicznego

Aktualności

Ja latam? – wyprawa do parku naukowo-technologicznego

Ja latam? – wyprawa do parku naukowo-technologicznego

W dużej hali jeden otula się bańką mydlaną, drugi kładzie swoją głowę na talerz, ktoś wywołuje sztorm.

Wszyscy są zadziwieni, ale bardzo im się podoba. Jest głośno, ale nikt nikogo nie ucisza. Nawet starsze osoby przemykają pomiędzy magicznymi stanowiskami. A tam momentalnie budzi się w każdym natura dziecka i co najważniejsze – można się bawić do woli.

Humanista zrozumie fizykę

Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni to miejsce, gdzie nawet zatwardziały humanista zrozumie fizykę. Może nawet stwierdzi, że chemia, geografia, biologia również nie są takie straszne. Wszystko dzięki eksperymentom, które można samemu wykonać. Na początku zaskakuje forma zwiedzania. Człowiek onieśmielony uświadamia sobie, że to nie muzeum, gdzie czai się za nami miła pani (bądź mniej miła) z wypisanym na twarzy: Nie dotykać!. Tu wręcz należy wciskać guziki, klaskać, wchodzić w różne zakamarki, a czasami podskakiwać. Eksperymenty w niczym nie przypominają tych szkolnych. Głównym bohaterem często stajemy się my. Możemy zobaczyć siebie w powietrzu, stworzyć gigantyczną bańkę, podnieść jedną ręką kilkanaście kilogramów.

W Centrum każdy może zrozumieć, że świat wokół nas jest wytłumaczalny. I mimo że na co dzień nie zadajemy sobie pytań typu: czemu widzę siebie w lustrze – odkrycie bardziej skomplikowanych zjawisk może nas zaskoczyć…

Interaktywna wystawa powstała przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, czyli miejscu stworzonym dla rozwoju nauki, technologii, przedsiębiorczości. Fizycznie to kompleks budynków, gdzie mieszczą się sale konferencyjne, wystawowy, biura, laboratoria. W całej Polsce znajduje się kilkanaście takich Parków (pierwszy powstał w Poznaniu w 1995 roku), a wszystko po to by w jednym miejscu przedsiębiorcy i naukowcy mogli współpracować i wymieniać się doświadczeniem.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny jest jednym z pierwszych w kraju, gdzie amatorzy mogą zagłębiać tajniki fizyczne i przyrodnicze. W Centrum Eksperyment oprócz wystawy, odbywają się także pokazy i warsztaty, na przykład jak zrobić robota.

Marta Szagżdowicz

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę