Nasz profile

Pozytywnie nakręceni

Aktualności

Pozytywnie nakręceni

Pozytywnie nakręceni

Marzysz o nakręceniu własnego filmu, ale brakuje ci wiedzy i profesjonalnego sprzętu? Nic straconego. Dzięki specjalnym instrukcjom i rozwojowi techniki jest to prostsze niż kiedykolwiek. Aby stworzyć film wystarczy zwykły telefon komórkowy czy aparat fotograficzny z funkcją kamery. Gotową już produkcję można natomiast zgłosić na liczne konkursy. A więc: „Kameraaaaaa. Akcja!”.

Nie musisz umieć śpiewać, rysować czy tańczyć, żeby wrazić siebie. Wystarczą chęci i trochę uporu, aby stworzyć własne dzieło, pokazać swój punkt widzenia i opowiedzieć niesamowitą historię. Jak to zrobić? Pomogą ci w tym czułe oko kamery i nasz artykuł. Przeczytaj i zrób pierwszy krok w stronę czerwonego dywanu w Los Angeles.

Ujęcie pierwsze. Scena pierwsza

Zanim zaczniesz myśleć, kogo obsadzić w głównej roli i czy Angelina Jolie z Bradem Pittem mają jakiś wolny termin, uporządkuj swoje pomysły i zaplanuj działania. W pierwszej kolejności pomyśl o czym chcesz nakręcić swój film i opracuj scenariusz. Pamiętaj, że fabuła filmu składa się z pomysłu głównego, ale również z szeregu pomniejszych elementów wchodzących w jej treść, takich jak konkretne dialogi, ujęcia, nastrój, oświetlenie. Warto, więc najpierw poukładać sobie w głowie główną historię, a wątki poboczne dopiero z czasem, stopniowo i rozwagą dodawać do całości. – Zrobienie filmu, który będzie wyglądał profesjonalnie wymaga wiedzy. Młodzi ludzie często nie mają pojęcia skąd wziąć podstawowe informacje na ten temat.

Dlatego przygotowaliśmy Poradnik Młodego Filmowca, który każdy może pobrać z naszej strony internetowej. Został on przygotowany przez profesjonalistów, ale w prosty sposób wyjaśnia krok po kroku, jak zrealizować własną produkcję – mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska z Fundacji Banku Ochrony Środowiska, która organizuje konkurs filmów promujących świadome odżywianie „Nakręć się na zdrowie”. – Bardzo wielu sławnych reżyserów odkryło swój talent dzięki małym formom, krótkometrażowym, amatorskim produkcjom. Mamy nadzieję, że również dzięki nam kilka osób odkryje swój – dodaje.

W kinematografii liczy się nie tylko oryginalny pomysł czy niebanalna historia, ale również sposób jej pokazania. Dlatego już teraz, na początku, ustal jaką technikę filmowania wybierasz. Jeśli nie masz doświadczenia i jest to twój pierwszy film, najlepiej postawić na technikę cyfrową. Chociażby z racji ogólnego dostępu programów i sprzętu pomagającego w dalszej obróbce nakręconego materiału. Bardzo ważną kwestią na tym etapie pracy jest również oszacowanie jak długi będzie twój film. Na początek najlepiej, aby miał on od 5 do 10 minut.

Musisz obliczyć również, ile czasu potrzebujesz na zdjęcia i nakręcenie wszystkich scen. Warto tu wziąć pod uwagę także zapowiadaną pogodę, pory roku, dostępność pomieszczeń czy niezbędnych rekwizytów. Jeśli masz już gotowy, napisany scenariusz, zajmij się obsadą ról, skompletowaniem zespołu technicznego, wyborem miejsc zdjęciowych, sprzętem, ustaleniem grafiku zdjęć oraz zaopatrzeniem ekipy. To jeden z najcięższych, ale i najważniejszych etapów twojej pracy. Dobrze się zastanów, bo wybór właściwych ludzi i odpowiednia organizacja pracy są gwarancją sukcesu.

Ujęcie pierwsze. Scena druga

Pierwszy klaps filmowy to niesamowite uczucie. Jeśli dobrze przygotowałeś ekipę, plan zdjęciowy i scenariusz, będzie ci o wiele łatwiej osiągnąć zamierzony cel. Pamiętaj, że na planie to ty jesteś szefem. Jednak będąc reżyserem nie tylko rozkazujesz, ale przede wszystkim współpracujesz z ekipą. Dlatego staraj się jasno wyrażać swoje myśli, tak aby inni wiedzieli, co i jak mają robić. Przy realizacji pierwszych filmów jedna osoba pełni często rolę zarówno scenarzysty, reżysera jak i producenta, a nawet operatora. Pamiętaj więc, że wykonując kilka zadań naraz, musisz być zdyscyplinowany i wszystko odpowiednio skoordynować. Na planie bardzo ważna jest atmosfera, a ty jako reżyser jesteś za nią odpowiedzialny, dlatego dbaj o swoich ludzi.

„Mamy to!” – taki okrzyk wznosi ekipa po nakręceniu całego materiału filmowego. Jednak nie oznacza to końca pracy dla wszystkich. Przed tobą jeszcze ważny proces postprodukcji. Czyli montażu i udźwiękowienia. Niezastąpione przy tym mogą okazać się bezpłatne programy do obróbki technicznej filmów dostępne w Internecie. Na różnych forach i stronach internetowych możesz znaleźć instrukcje jak korzystać z tych aplikacji, co znacznie ułatwi ci pracę.

Po ciężkiej pracy następuje nagroda – nareszcie można zobaczyć swój zmontowany film. Pamiętaj, że dla widza bardzo ważna jest muzyka i dźwięki, dlatego oglądając produkcję po raz pierwszy, zastanów się, czy wszystkie elementy i efekty w niej użyte pasują do siebie. Nie zapomnij również o dograniu i zmontowaniu czołówki filmu oraz napisów końcowych, w których będziesz miał szansę podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji twojego przedsięwzięcia.

Każdy filmowiec marzy o tym, by kiedyś dostać Oskara. Dlatego nie chowaj filmu do szuflady. Warto zaprezentować swoją pracę szerszej publiczności. Dzięki temu można zyskać nie tylko rozgłos i sławę, ale również cenne nagrody. Nie obawiaj się o amatorską jakość twojego dzieła, w końcu są to dopiero początki. Wysyłaj go na jak największą ilość festiwali i konkursów. Każda opinia, niezależnie dobra czy zła, jest cennym spostrzeżeniem i z pewnością okaże się pomocna przy pracy nad twoim kolejnym dziełem. Bo nie mamy wątpliwości, że z pewnością nakręcisz kolejny film…

(Joanna Zofia Soroko)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę