Nasz profile

Chopin animowany?

Aktualności

Chopin animowany?

Chopin animowany?

W łódzkim Studiu Se-ma-for Produkcja Filmowa, znanym przede wszystkim z wieczorynkowego Misia Uszatka, trwają właśnie prace nad projektem pełnometrażowego filmu animowanego zatytułowanego Serce w murze (Heart in the Wall). Będzie to twórcza interpretacja życia Fryderyka Chopina. Film ma zostać zrealizowany techniką lalkową, poklatkową, która jest wizytówką Se-Ma-Fora. Ta 90-minutowa produkcja będzie przeznaczona do dystrybucji kinowej na całym świecie.

Serce w murze to koprodukcja polsko – szwajcarsko – koreańska. Ze strony polskiej reżyserem filmu jest Balbina Bruszewska, młoda, utalentowana absolwentka łódzkiej PWSFTviT. Jest świetnym reżyserem, scenarzystą i fotografem. W swojej karierze zdobyła wiele prestiżowych nagród. Jej film Miasto płynie uhonorowany został licznymi wyróżnieniami: Grand Prix „Łodzią po Wiśle”, nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego filmu polskiego na VI Międzynarodowym Festiwalu Animacji ReAnimacja 2009 oraz Złotą Kreską podczas Festiwalu OFAFA w 2010 roku. Bruszewska jest także autorką wielu teledysków i wideoklipów, wyróżnionych między innymi podwójnym YACHEM w 2008 roku. Stronę szwajcarską reprezentują: Mihaly Gyoerik oraz Yves Gutjahr, będący współreżyserami filmu oraz szwajcarski producent filmów animowanych i fabularnych – Studio Archangel.

Tworząc scenariusz, Balbina Bruszewska postanowiła przełamać stereotyp Chopina jako słabowitego, wątłego chłopca. Zdecydowała się pokazać go w roli przystojnego młodzieńca, który może podobać się współczesnym nastolatkom. Współczesnym, gdyż akcja filmu dzieje się równolegle w dwóch wymiarach czasowych. Pierwszy z nich przenosi widzów w XIX wiek, w okres kiedy dorastał młody Fryderyk Chopin i spędzał pamiętne wakacje w Szafarni. Druga historia toczy się już w XXI wieku i opowiada o Ester, młodej dziewczynie, nad którą ciąży perspektywa egzaminu poprawkowego w szkole muzycznej pod koniec wakacji. Losy dwojga bohaterów splatają się, gdy Fryderyk wpada na pomysł napisania swoich słynnych dzienników zatytułowanych Kurier Szafarski. Dzięki magicznemu działaniu Kuriera dziewczynce żyjącej w naszych czasach udaje się nawiązać kontakt z młodym Chopinem. Bohaterowie zaprzyjaźniają się a z czasem nawiązuje się między nimi romans. Problemem jest jedynie dwustuletnia przepaść czasowa, jaka ich dzieli.

Balbina Bruszewska planuje w swym filmie stworzyć taką ścieżkę dźwiękową, która będzie mogła stać się przyjemną płytą do słuchania dla młodzieży. Stąd pomysł połączenia klasycznych utwory autorstwa Fryderyka Chopina ze współczesnymi kompozycjami muzycznymi, hitami pop-kultury oraz piosenkami napisanymi specjalnie na potrzeby projektu, przez co zostanie osiągnięty zamysł eklektycznego charakteru udźwiękowienia w filmie.

Wersja oryginalna Serca w murze powstanie w języku angielskim. O dubbing poproszeni zostaną prawdopodobnie znani brytyjscy i amerykańscy aktorzy. Co więcej, Serce w murze będzie przypuszczalnie pierwszym polskim filmem nadającym się do wyświetlania w kinach z obrazem trójwymiarowym. Nad tym, by Sece w murze, już dziś uznane za największe przedsięwzięcie w historii polskiej animacji, dorównał najwyższym światowym standardom, czuwa zespół doświadczonych plastyków i scenografów ze studia Se-Ma-For.

Premiera Serca w murze planowana jest na 2012 rok. Dzięki perfekcyjnie dopracowanym detalom, postaciom zaprojektowanym przez Mariusza Andryszczyka oraz wspaniałej scenografii, którą zajęła się Paulina Majda, projekt Serca w murze sugeruje, że film będzie doskonale oddawał atmosferę panującą w XIX-wiecznej polskiej wsi. Wszystko to sprawi, że polscy widzowie przeniosą się w tajemniczy świat rodzimego romantyzmu, a odbiorcy zagraniczni będą mogli zafascynować się tradycją słowiańską, tak egzotyczną z ich punktu widzenia.

(Tamara Jaworowska)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę