Nasz profile

W lepszym świecie

Aktualności

W lepszym świecie

W lepszym świecie

Przemoc, zbrodnia i kłamstwo przykryte cienką warstwą miłości to nierzadko świat, w którym przyszło żyć dorosłym. W rzeczywistości dalekiej od ideału swojego miejsca szukają również dzieci. Kiedy relacje dorosłych są napięte do granic wytrzymałości, to właśnie dzieci szukają wyjścia z psychicznej pułapki. Chcą sprawiedliwości, od której zaczynają się wojny. To wszystko jest treścią filmu pt. W lepszym świecie, który 8 lipca trafił do kin. Film zdobył Oscara i Złoty Glob.

Christian wraca do Danii po śmierci matki. Jest pełen buntu i nie lubi ludzi, którzy dają za wygraną. Jego ojciec przegrał, pozwalając umrzeć żonie. Rodzice Eliasa są w separacji, ojciec jeździ regularnie do Afryki, gdzie w dramatycznych warunkach pracuje w szpitalu dla uchodźców. Ojciec Eliasa to mięczak – pozwolił się spoliczkować nieznajomemu mężczyźnie. Życie przytłacza, więc Christian myśli tylko o zemście. Elias, zbyt spokojny i wrażliwy, jeszcze nie ma na nią pomysłu. Kiedy chłopcy zasiądą razem w szkolnej ławie, losy obu rodzin splotą się nieodwracalnie, a dziecięca niewinność nabierze zupełnie nowego znaczenia.

(…) Twórcy filmy przyglądają się badawczo ludzkiej skłonności do brutalnej agresji – i  temu kiedy, jeśli w ogóle, należy zająć stanowisko i odpłacić pięknym za nadobne. Czy zemsta jest odpowiedzią? Kiedy tylko zaognia sytuację? Jak mamy wychowywać dzieci w świecie, który oszalał? Bier szczegółowo bada czwórkę głównych bohaterów, ich reakcje, doskonale dostosowane do tego, kim są i co wiedzą na swoim etapie życia. Dodatkowo daje nam dodatkowe czytanie bezmyślnego świata dorosłych: tyrana, który rozkoszuje się swoim poczuciem wyższości, zdawkowo uprzejmej i uśmiechającej się dyrekcji szkoły, która nie ma pojęcia, jak dać sobie radę z nastolatkami, u których buzują hormony. Dzieci może i są słabe i bezradne, ale – co smutne – bardziej bezradni okazują się być dorośli.(…) To nie jest film w żaden sposób łatwy, nie daje łatwych odpowiedzi. Wizualnie perfekcyjny, z błękitnym, nieosiągalnym afrykańskim niebem, które jest poza zasięgiem… piekłem po którym chodzimy. Tylko my możemy przybliżyć to niebo kawałek po kawałku, zachęcając do myślenia, działając z siłą przemyślanego spokoju, naprawdę ucząc nasze dzieci altruizmu i miłości. „W lepszym świecie” lepszy świat zależy od nas samych. (Kimberly Gadette, INDIE Movies ONLINE)

REŻYSERIA: Susanne Bier
SCENARIUSZ: Anders Thomas Jensen
ZDJĘCIA: Morten Søborg
MUZYKA: Johan Söderqvist
OBSADA: Ulrich Thomsen, Michael Persbrandt, Trine Dyrholm, William Jøhnk Nielsen,Markus Rygaard.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę