Nasz profile

Kod nieśmiertelności – kod człowieczeństwa?

Aktualności

Kod nieśmiertelności – kod człowieczeństwa?

Kod nieśmiertelności – kod człowieczeństwa?

Nic już nie da się naprawić. Tragedia się wydarzyła, nie cofniemy jej. Jedyne, co możemy zrobić, to odkryć sprawców. Jedyne, co możemy zrobić, to okłamać siebie, mówiąc, że pomogliśmy, bo odkryliśmy sprawców. Oto pomysł na film Kod nieśmiertelności (reż. Duncan Jones).

Okazuje się, że jeden człowiek oszukał wszystkich dookoła, mówiąc, że zależy mu tylko na prawdzie. Jemu zależało na chwale i sławie, która spływa na tego, który wskazał zamachowca. Mowa tu o drugoplanowej postaci, o doktorze Rutledge (Jeffrey Wright), który jednak jest ważny, bo pociąga za sznurki losów innych. Ale jest jeszcze jedna para sznurków – za tę parę pociąga ktoś inny.

Kapitan Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) powoli dochodzi do prawdy o sobie. Nieregularnie docierają do niego skąpe informacje o nim samym. Na końcu dowiaduje się, że… Ach, tego zdradzić nie można. Pewne jest, że jego samopoznanie, to docieranie do prawdy o istocie człowieczeństwa. Jesteśmy jak człowiek, który myśli, że wszystko jeszcze może, a w ostateczności jest tylko marnym pyłem. Ale ten drugi, który pociąga za sznurki, zawsze zostawia nam światełko nadziei, odrobinę dumy z tego, że się zrobiło coś zgodnie z własną wolą. Kapitan Stevens wygrał. Chciał zacząć żyć od nowa i mu się udało. Ten moment – triumfu marnego robaczka – to właśnie człowieczeństwo. On je zyskał. Jednak walka rozgrywa się o jeszcze jedną duszę – o Colleen Goodwin (Vera Farmiga), która stoi pomiędzy obojgiem. Wykonuje rozkazy doktora, a opiekuje się kapitanem. Jeden będzie wymagał od niej zdradzenia drugiego – kto wygra tę psychomachię?

Być może nie do wszystkich przemawia moja interpretacja Kodu nieśmiertelności. Zatem dla tych, którzy jeszcze się nie namyślili, łatwa dawka prosto z Filmwebu. Jak przeczytacie, Drodzy Czytelnicy, poniższy opis, będziecie już pewni, że warto było obejrzeć ten film.

Kapitan Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) budzi się w jadącym z dużą prędkością pociągu. Nie poznaje siedzącej obok niego dziewczyny, nie wie, gdzie jest. Po 8 minutach od jego przebudzenia pociąg eksploduje. Wtedy mężczyzna przekonuje się, że bierze udział w rządowym eksperymencie o nazwie: Kod nieśmiertelności, który pozwala na wejście w ciało innego człowieka na ostatnich 8 minut jego życia. Zadaniem Stevensa jest rozpoznanie i powstrzymanie zagrażającego całemu Chicago terrorysty podkładającego bomby. Kod nieśmiertelności pozwala wracać na miejsce zdarzeń wielokrotnie i żołnierz z każdym powrotem na ostatnich 8 minut życia pasażerów pociągu będzie wiedział coraz więcej. Czy uda mu się znaleźć i powstrzymać atak bombowy… który już się wydarzył?

  • reżyseria: Duncan Jones
  • scenariusz: Ben Ripley
  • premiera: 6 maja 2011 (Polska) 11 marca 2011 (Świat)
  • produkcja: Francja, USA
  • gatunek: Dramat, Thriller, Sci-Fi
  • wystąpili: Jake Gyllenhaal (Colter Stevens), Michelle Monaghan (Christina), Vera Farmiga (Carol Goodwin), Jeffrey Wright (Dr Rutledge), Cas Anvar (Hazmi), Russell Peters (Max Denoff), Craig Thomas (Dyrektor Gold Watch), Gordon Masten (Konduktor).

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę