Z tobą i przeciw tobie
Zrozpaczony młody mężczyzna porywa lekarkę, którą obarcza winą za śmierć swojej żony. Nieoczekiwanie pomiędzy porywaczem a jego ofiarą rodzi się uczucie.
Przemoc i samotność, tragiczne wydarzenia z przeszłości, rozpaczliwa potrzeba miłości i potrzeba przetrwania z drugiej strony stawiają ich twarzą w twarz z podstawową istotą ich własnego życia. Oboje są bezradni w obliczu wzajemnego zauroczenia, a to zmieni ich życie na zawsze. Znalazłszy się na wolności, kobieta próbuje odnaleźć swojego oprawcę.
Syndrom sztokholmski to stan psychiczny, który pojawia się u ofiar porwania lub u zakładników, wyrażający się odczuwaniem sympatii i solidarności z osobami je przetrzymującymi. Wśród szczególnych przypadków syndromu sztokholmskiego wielu psychologów wymienia Nataschę Kampusch. Porwana w wieku 10 lat była więziona, bita i poniżana przez kolejne 8 lat. Przyznaje jednak, że dążyła do nawiązania swoistego rodzaju relacji ze swoim oprawcą Wolfgangiem Priklopilem, gdyż była to jedyna osoba z jaką miała kontakt przez osiem lat niewoli aż do 23 sierpnia 2006 roku, gdy udało się jej uciec (…). Źródło: www.wikipedia.pl
Film Z tobą i przeciw tobie wyzyskuje wiedzę o syndromie sztokholmskim. Reżyserka chciała pokazać, że można obdarzyć swojego agresora jeżeli nie miłością, to na pewno dużą sympatią. Jak wygląda to zmiana w psychice ofiar i w jaki sposób do niej dochodzi? Na pytanie o to, co kryje się w głębi naszej psychiki odpowiada w swoim filmie Lola Doillon.
TYTUŁ ORYGINAŁU: Contre to
PREMIERA: 9 września 2011
REŻYSERIA: Lola Doillon
SCENARIUSZ: Lola Doillon
OBSADA
Anna – Kristin Scott Thomas
Yann – Pio Marmaī
