Nasz profile

Aktualności

Cyrk Columbia

Cyrk Columbia

Danis Tanović, autor słynnej Ziemi niczyjej, powraca w swoim najnowszym filmie do tematyki krwawych transformacji, które towarzyszyły rozpadowi Jugosławii na początku lat 90. Jednak Tanovića bardziej od samego konfliktu interesują relacje między bohaterami, dzięki którym snuje swoją opowieść o końcu pewnej epoki.

Główny bohater Divko wraca w rodzinne strony, do Bośni, by zemścić się na swojej żonie Luciji, która nie wyjechała z nim, kiedy musiał uciekać z kraju dwie dekady wcześniej. Dorobił się w Niemczech, więc popisuje się czerwonym Mercedesem, portfelem wypchanym markami i skąpo ubraną dziewczyną. Uciekając opuścił też syna, teraz dwudziestoletniego, który sporo odziedziczył po ojcu: brak manier i życiową lekkomyślność, która teraz każe mu zakochać się w narzeczonej ojca. W zniszczonej i szukającej autorytetów ojczyźnie Divko szybko staje się lokalnym decydentem. Najpierw musi tylko jeszcze stawić czoło swojej „starej” rodzinie, a potem przekonać małomiasteczkową społeczność do „nowej”.

Bośniacki reżyser Danis Tanović powiedział o swej ojczyźnie: Kiedy upadł komunizm, znaleźliśmy się nad przepaścią. Reszta świata spoglądała na nas w milczeniu z drugiej strony. Zmuszeni zostaliśmy do skoku, ale nie udało nam się do nich dołączyć. I wciąż spadamy. Akcja jego Cyrku Columbia rozgrywa się w roku 1991, pomiędzy dwoma poważnymi rozpadami komunizmu. Z jednej strony upadł właśnie Mur Berliński, z drugiej nadciągała burza zmian w całej Bośni i Hercegowinie. (…)
Reżyser przemawia językiem Ziemi niczyjej. Z prozaicznych sytuacji tka subtelny, nieraz wypełniony soczystym dramatyzmem absurd. Kolejne relacje zarysowuje cienką, acz precyzyjną kreską, zbliżając się tym samym odrobinę do współczesnego kina rumuńskiego. (…) To kolejne w jego skromnym dorobku potwierdzenie, że chce o tamtych ciężkich latach pamiętać – wyparcie jest ludzkie, jak sam mówi, ale nie powinniśmy się w nim zatracać. I choć tezę tę pomaga sprzedać uszczęśliwiające wszystkich na siłę zakończenie, Cyrk Columbia pozostaje humanistycznym, prostym filmem, który pomimo swego niszowego charakteru przemawia językiem na tyle uniwersalnym, by podbić szerszą, międzynarodową publikę. My takich filmów wciąż nie potrafimy kręcić.
(Autor: Piotr Pluciński, Stopklatka.pl)

TYTUŁ ORYGINAŁU: Cirkus Columbia
PREMIERA: 26 sierpnia 2011
REŻYSERIA: Danis Tanović
SCENARIUSZ: Danis Tanović
ZDJĘCIA: Walther van den Ende

OBSADA
DIVKO BUNTIĆ: Miki Manojlović
MARTIN BUNTIĆ: Boris Ler
LUCIJA BUNTIĆ: Mira Furlan
AZRA: Jelena Stupljanin

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę