Ein weites Feld – Rozległe pole
Wielokrotnie nagradzany film dokumentalny pt. Ein weites Feld (Rozległe pole) w reżyserii Gerburg Rohde Dahl w niekonwencjonalny sposób, na dwóch poziomach narracji, zajmuje się podejściem społeczeństwa niemieckiego do historii nazizmu i okupacji w Polsce.
Z jednej strony obserwujemy postępującą budowę pomnika Holocaustu w Berlinie i słuchamy niezwykle ciekawych, spontanicznych, refleksyjnych i kontrowersyjnych komentarzy przygodnych przechodniów, robotników, a także architekta i innych osób publicznych. Z drugiej strony przejmuje nas szczera i bezkompromisowa refleksja Gerburg Rohde-Dahl nad jej niemiecką tożsamością i kształtowaniem się własnej świadomości politycznej w kontekście historycznych i rodzinnych doświadczeń okresu 1939-1945.
Ojciec autorki filmu był członkiem NSDAP, urzędnikiem w okupowanej Gdyni, do której docierały wiadomości o obozie w Stutthofie. Rohde-Dahl spędziła w Gdyni kilka lat wczesnego dzieciństwa, wspominając je jako szczęśliwe. Rozmowy ze starszą siostrą to próba swoistego rozrachunku z postacią ojca i z własną postawą. Osobiste komentarze autorki są wyrazem wewnętrznych dylematów, pozostawiają otwarte pytania i skłaniają – także widza – do dalszych refleksji.
