Nasz profile

Warszawski Festiwal Filmowy

Aktualności

Warszawski Festiwal Filmowy

Warszawski Festiwal Filmowy

Odbywający się od roku 1985 Warszawski Festiwal Filmowy jest jedną z czołowych imprez filmowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Na tegoroczny Festiwal zapraszamy w dniach 7 – 16 października 2011. W programie Festiwalu znajduje się ponad sto nowych, premierowych filmów z całego świata, które są prezentowane w kinach położonych w ścisłym centrum Warszawy.

Wśród gości prezentujących swoje filmy na Festiwalu są m.in. Wim Wenders, Sir Alan Parker, Volker Schlöendorff, Michael Haneke, Ari Folman, Peter Greenaway, Priit Pärn, Amos Gitai, Jim Stark, Julian Temple, Krzysztof Kieślowki, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Jerzy Skolimowski.

WFF jako pierwszy festiwal filmów fabularnych w Polsce otrzymał akredytację Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF), uznawaną powszechnie za międzynarodowy znak najwyższej jakości wśród imprez filmowych. W 2009 roku FIAPF zaliczyła Warszawski Festiwal Filmowy do elitarnej kategorii „międzynarodowych festiwali konkursowych”. Tym samym festiwal w Warszawie dołączył do grupy dwunastu czołowych światowych festiwali – w Cannes, Berlinie, Wenecji, San Sebastian, Locarno, Karlowych Warach, Tokio, Mar del Plata, Moskwie, Montrealu, Szanghaju i Kairze. WFF jest jedną z dwóch imprez w Polsce, na której swe nagrody przyznaje FIPRESCI, czyli Międzynarodowa Federacja Krytyki Filmowej.

Na program WFF składa się pięć sekcji konkursowych:
– Konkurs Międzynarodowy, dla filmów fabularnych z całego świata – główna nagroda „Warsaw Grand Prix”, ufundowana przez Prezydenta Warszawy, to 100.000 złotych
– Konkurs 1-2, dla debiutantów
– Konkurs “Wolny Duch”, dla filmów niezależnych, niekonwencjonalnych, nowatorskich
– Konkurs Dokumentalny, dla pełnometrażowych filmów dokumentalnych
– Konkurs Krótkometrażowy

Niekonkursowa część programu WFF to sekcje:
– Pokazy specjalne – najnowsze dzieła uznanych reżyserów
– Odkrycia – artystyczne wizje współczesnego świata
– Odkrycia – Świat Dzisiaj
– Rodzinny Weekend Filmowy – propozycje dla najmłodszych widzów i ich rodziców.

WFF jest założycielem CentEast Alliance – Stowarzyszenia Festiwali Filmowych Europy Środkowej i Wschodniej. Od roku 2005 festiwalowi towarzyszą Regionalne Targi Filmowe CentEast, specjalizujące się w filmach z krajów z centralnej i wschodniej Europy. Częścią Targów są Pokazy Warszawskie, podczas których zostaną zaprezentowane najnowsze polskie filmy selekcjonerom najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych. Dzięki Pokazom oraz działaniom Warszawskiej Fundacji Filmowej, prowadzonym w sposób ciągły od wielu lat, polskie filmy trafiają na wielkie festiwale filmowe.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę