Nasz profile

Aktualności

Amador

Amador

Nowe dzieło reżysera Fernando León de Aranoa podejmuje temat ludzkich podobieństw, które mogą wystąpić niezależnie od wieku, narodowości i statusu społecznego. Amador to film o losie imigrantki, pracującej w Hiszpanii.

Marcela mieszka na obrzeżach Madrytu ze swoim chłopakiem Nelsonem, który zarabia na ich życie sprzedając kwiaty. Sfrustrowana niewygórowanymi ambicjami Nelsona, postanawia go zostawić. Wtedy odkrywa, że jest w ciąży.

Informacje o niej zachowuje dla siebie. Jest zmuszona do podjęcia pracy, a decyzję o odejściu od Nelsona odkłada na później. Rozpoczyna pracę jako opiekunka starego i przykutego do łóżka Amadora, podczas gdy jego rodzina wyjeżdża na wakacje. Na początku ich relacja jest szorstka i sucha, ale zacieśnia się, kiedy poznają swoje głęboko skrywane tajemnice. To podświadome porozumienie dwóch osób dotkniętych zupełnie inną samotnością staje się coraz silniejsze.

Aranoa nie prowadzi akcji w wartki sposób. Uwagę widza przykuwają niewątpliwie błyskotliwe dialogi i gry słów. To główna zaleta tego filmu.

Najsmutniejsza dziewczyna

W Amadorze Fernando Leona de Aranoi oglądamy prawdopodobnie drugą najsmutniejszą dziewczynę na świecie – Marcelę. Dziewczyna jest związana z Nelsonem, lekkoduchem i nieodpowiedzialnym młodzieńcem, którego nieprzerwanie obserwuje pełnym niedowierzania spojrzeniem. Dlaczego są razem? – wydaje się pytać samą siebie. W końcu Marcela podejmuje decyzję i opuszcza chłopaka. Ten moment zbiega się z chwilą, w której dowiaduje się, że jest w ciąży. Postanawia wrócić do poprzedniego życia i podejmuje walkę o szczęście w pojedynkę. Znajduje pracę, na pierwszy rzut oka nieciekawą, ale w konsekwencji stanowiącą dla niej podróż w krainę pięknych wzruszeń, których dotąd nie doświadczyła. Wielkim błogosławieństwem Aranoi jest jego niechęć do sentymentalizmu, przy jednoczesnej zdolności do emocjonalnego ciepła. W Amadorze pada niewiele słów, dzięki czemu udaje się ominąć pułapkę przeciętności w wyrażaniu uczuć. To film czysty – w najlepszym tego słowa znaczeniu. (Urszula Lipińska, stopklatka.pl)

Tytuł oryginału: Amador
Premiera: 20 stycznia 2011
Reżyseria i scenariusz: Fernando León de Aranoa
Muzyka: Lucio Godoy
Zdjęcia: Ramiro Civita
Obsada: Marcela – Magaly Solier, Amador – Celso Bugallo, Nelson – Pietro Sibille.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę