Nasz profile

Samotność liczb pierwszych

Aktualności

Samotność liczb pierwszych

Samotność liczb pierwszych

Samotność liczb pierwszych to poruszająca historia o odnajdywaniu drugiego człowieka, ale też siebie. O trudnościach z dopasowaniem się do świata zewnętrznego i w kontaktach z innymi. Za rolę w tym filmie Alba Rohrwacher otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Mattia i Alice to dwójka samotników i odludków, odrzucanych przez rówieśników, mających problemy z akceptacją samych siebie. Spotykają się w liceum i choć czują pokrewieństwo dusz, nie potrafią tego wyrazić, dręczeni przez straszne traumy z dzieciństwa, które właściwie uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie.  Poprzez lata, wchodząc w dorosłość, rozpoczynając karierę czy zakładając rodzinę, na przemian zbliżają się do siebie i oddalają. Są jak tytułowe liczby pierwsze – oddzielone jedyną cyfrą parzystą, która nie pozwala im się połączyć.

Film jest adaptacja bestsellerowej książki Paola Giordano Samotność liczb pierwszych. Wydaje się, że stworzenie filmu z książki, jest proste, bo nie trzeba się wysilać nad pisaniem scenariusza. Jednakże nawet reżyser filmu był zaskoczony, że spisanie scenariusza było trudne. Wymagało rozbicia literackiego pierwowzoru i poskładania go na nowo. Saveroo Costanzo opowiada: potrzeba było  dużego dystansu do oryginału przy jednoczesnym szacunku dla niego.Zaczęliśmy pracę zachowując narracyjną strukturę książki, linearny przebieg wypadków. Ale później poczuliśmy potrzebę odejścia od niej, tak by widzowie poczuli się zagubieni i zdezorientowani. W kinie to bardzo ważne, szczególnie jeśli film opowiada historię już gdzieś opowiedzianą. Biorąc pod uwagę niesamowitą popularność książki Paolo zadanie to było jeszcze trudniejsze – jak z czegoś tak bliskiego wielu osobom uczynić nowe doznanie?

Tytuł oryginalny: La solitudine dei numeri primi
Reżyseria: Saveroo Costanzo
Scenariusz: Paolo Giordano i Saverio Costanzo
Zdjęcia: Fabio Cianchetti
Obsada: Alice Della Rocca: Alba Rohrwacher; Mattia Balossino: Luca Marinelli

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę