Nasz profile

Marieke, Marieke – chce zacząć żyć własnym życiem

Aktualności

Marieke, Marieke – chce zacząć żyć własnym życiem

Marieke, Marieke – chce zacząć żyć własnym życiem

Marieke ma 20 lat. Mieszka ze swoją matką, kobietą zimną i zdystansowaną. Jeanne stała się taka, gdy umarł jej mąż. Marieke chce zacząć żyć własnym życiem. Jak ma to zrobić, skoro brakuje jej miłości? Szuka ciepła w ramionach starszych mężczyzn, aby nabrać siły potrzebnej do stawienia czoła przeszłości. Tylko dzięki temu będzie mogła być znowu sobą.

Marieke pracuje w fabryce czekolady w Brukseli, a nocami skrywa się w ramionach dojrzałych kochanków. Gdy jest z nimi, czuje się silna, kochana i wolna. Pewnego dnia zjawia się Jacoby, który chce wydać książkę ojca Marieke i poszukuje rękopisu. Spotkanie z nim zaburza równowagę, w której żyła bohaterka. Jej matka próbuje nie dopuścić do tego, aby Jacoby i Marieke zaprzyjaźnili się. Boi się, że pewne fakty, trzymane w sekrecie przez wiele lat, ujrzą światło dzienne. Marieke początkowo zakochuje się w Jakobym, ale ogarnia ją rozpacz, gdy dowiaduje się prawdy o śmierci swojego ojca.

Reżyser Sophie Schoukens o filmie:

Pracowałam jednocześnie nad kilkoma scenariuszami i w pewnym momencie zdecydowałam odłożyć je na bok i napisać historię emocjonalnie zranionej dziewczyny, która próbuje dorosnąć. Jak można stać się kobietą, gdy nie ma na czym budować fundamentów? Próbowałam znaleźć różne sposoby, przy pomocy których moja bohaterka chwytałaby się życia. Piosenka Brela pt. Marieke – słowa oraz dźwięki dwóch języków używanych w Belgii – były dla mnie inspiracją. To bardzo ważny dla mnie artysta. Jego muzyka jest dla mnie jak drogowskaz. W tej piosence śpiewa: bez czułości i bez miłości nic nie ma sensu. To jest przekaz, który niesie też mój film. Młoda dziewczyna Marieke szuka ludzkiego ciepła i bliskości. Rodzina nie potrafi jej tego dać, a ona za wszelką cenę chce uciec od zimna i obojętności. Piosenka Brela zainspirowała mnie do stworzenia tej postaci. On jest wielkim artystą, publiczność wciąż go kocha, głównie dlatego, że jest tak bardzo ludzki. Jego poezja podnosi na duchu, pozwala nam przekraczać granice.

TYTUŁ ORYGINALNY: Marieke, Marieke
Reżyser: Sophie Schoukens
Scenariusz: Sophie Schoukens
Zdjęcia: Alain Marcoen
Muzyka: Jef Mercelis
OBSADA: Marieke – Hande Kodja, Jacoby – Jan Decleir, Jeanne – Barbara Sarafian

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę