Nasz profile

Pięćdziesiąt procent szans

Aktualności

Pięćdziesiąt procent szans

Pięćdziesiąt procent szans

Niebanalny film, niesamowita historia. Niestety mimo ciekawej tematyki i dobrego pomysłu na jej ukazanie obraz Pół na pół (50/50) nie trafił do polskich kin. A szkoda, bo to naprawdę dobre przedsięwzięcie.

Film przedstawia los Adama (Joseph Gordon-Levitt), młodego mężczyzny, które nagle, dosłownie z dnia na dzień, dowiaduje się, że ma raka. Mimo iż prowadził normalny tryb życia i uprawiał sporty zapadł na ciężką, mało znaną odmianę nowotworu. Rak zaatakował kręgosłup, pozostawiając Adama z pięćdziesięcioma procentami szans na przeżycie. W walce z chorobą pomaga mu dziewczyna, przyjaciel-lekkoduch, nadopiekuńcza matka oraz początkująca terapeutka. Paradoksalnie okazuje się, że większość z nich potrafi stanąć na wysokości zadania i podać choremu pomocną dłoń.

Co ciekawe obraz jest oparty na doświadczeniach scenarzysty, którego ogromną zaletą jest nie tylko fakt, że odważył się opisać własną historię, ale przede wszystkim to, iż na jej podstawie stworzył tekst łączący w sobie cechy bardzo dobrego dramatu i świetnej komedii. Bowiem całości nie można zamknąć w konkretnym schemacie. Z jednej strony film pokazuje lęki, obawy i trudne wybory, z jakimi zmaga się poważnie chory człowiek, z drugiej zaś ujmuje nas pewną lekkością i serdecznością, która zdecydowanie wygrywa z wszechobecnym patosem i heroicznym męczeństwem pojawiającym się w filmach o podobnej tematyce.

50/50 chwyta za serce nie dlatego, że mówi o zmaganiach z rakiem, nie dlatego, że pokazuje kruchość i niepewność ludzkiego losu, nie dlatego też, że dotyczy przyjaźni, która potrafi zdziałać cuda, ale dlatego, że stanowi idealną kompilację powyższych elementów. Fantastyczna fabuła w połączeniu ze świetnymi dialogami i solidnym poziomem aktorskim (ukłony dla genialnej postaci Adama stworzonej przez Josepha Gordona-Levitta) powoduje, że z całym przekonaniem mogę polecić film dosłownie każdemu.

TYTUŁ ORYGINALNY: 50/50
PREMIERA: 12.09.2011 (świat)
REŻYSERIA: Jonathan Levine
SCENARIUSZ: Will Reiser
MUZYKA: Michael Giacchino
ZDJĘCIA: Terry Stacey
OBSADA: Joseph Gordon-Levitt, Seth Rogen, Anna Kendric

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę