Nasz profile

Wiosenna Kwadratowa pełna nadziei

Aktualności

Wiosenna Kwadratowa pełna nadziei

Wiosenna Kwadratowa pełna nadziei

W niedzielę 25 marca w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej odbył się po raz drugi Studencki Koncert Charytatywny

Podobnie jak w roku ubiegłbym, celem akcji było udzielenie pomocy przewlekle chorym dzieciom z Domu Hospicyjnego im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. Pomysłowość i współpraca studentów trójmiejskich i warmińsko-mazurskich uczelni przyczyniła się do zorganizowania przeszło czterogodzinnego koncertu, podczas którego można było posłuchać muzyki, zjeść ciasto, wypić herbatę.

Dodatkowymi atrakcjami wieczoru była aukcja, w trakcie której można było wylicytować m.in. bilety do teatru, opery czy też wejściówki na kursy tańca. Nie zabrakło dzieł sztuki.

„Poza głównym celem, jakim jest pomoc maluchom i ich rodzinom, odnajdujemy również szansę poznania nowych osób i nauczenia się współpracy przy realizacji szczytnych zamiarów. Staramy się pokazać naszym najmłodszym kolegom i koleżankom, że ich życie nie
jest dla nas obojętne. Próbujemy dostrzec sens wspólnej pielgrzymki podczas której uczymy się, że każdy człowiek jest potrzebny i każdy zasługuje na godne traktowanie” – mówi jeden z głównych organizatorów Karol.

Niedaleko sceny znajdowała się sztaluga, na której powstawało „koncertowe dzieło uczestników”, a tuż za drzwiami wolontariusze pilnowali porządku przy stoiskach z rękodziełami i loterią (każdy los wygrywał). Przedmioty oraz prowiant pochodziły w głównej mierze od darczyńców, z których należy wymienić: sklep Kiwi, cukiernia Wega, sklep w DS.5,  Bufet Studencki w budynku Hydro na PG, bar studencki Warka na PG, restauracja Pasibrzuch, pizzeria PRL, sklep Student, sklep IWI, Studio Fryzjersko-Kosmetyczne Renata Żukowska, Salon Fryzjersko-Kosmetyczny Magia, księgarnie: Muza, Ichtis, Betlejem, Dom Książki, Arche; Teatr Wybrzeże, Filharmonia Bałtycka, Muzeum Historyczne, Dom Uphagena, Siłownia Manhattan, Zakład Poprawczy Gdańsk, Szkoła Tańca Dance Avenue, Szkoła Tańca Dance Fusion, sklep z grami planszowymi Rebel, Centrum Kopiowania D&K, Opera Bałtycka, Bar Akademicki, sklepy papiernicze Student i MAS, sklepy dla plastyków STORM  i Graffi, Pracownia Grafiki i Dźwięku IMPRESO, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Warsztaty Terapii Zajęciowej PSOUU w Gdańsku, Fitness House, Marlet Fitness Klub,sklep artBarbara z Olsztyna, Klub Fitness Koloseum, Venae Artis Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne, Klub Żeglarski Opty w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi, Weronika Tkaczyk, Ania Giczewska, Elżbieta i Kazimierz Szomborg,Pani Ewa Kapla, Ewa i Henryk Milewscy.
Do przystrojenia sali przyczyniły się kwiaciarnie: Mały Park, Ewka, Źródełko, Maczek, Kwiaciarnia P.W Do-NAT Jarosław Strojczyk oraz Florentyna. Jako organizatorzy jesteśmy ogromnie wdzięczni za zaufanie i chęć wzięcia udziału w akcji. Cieszymy się, że są wśród nas ludzie, którzy w wirze codziennych spraw i obowiązków potrafią poświęcić swój czas drugiej osobie.

Prawdziwą charytatywną klasę pokazały ekipy: The Sunlith Earth, Koleżeński Projekt Muzyczny, kabaret „W gorącej wodzie kompani”, The Braveheart Sailors, I.N.D oraz Piotr Lisiecki, którzy zgodzili się pojawić na scenie, nieodpłatnie ofiarowując tym samym swoje występy na rzecz podopiecznych Hospicjum.

Dzięki zaangażowaniu i dobrym sercom wielu ludzi w ten wieczór udało się zebrać 6281 zł!

Ideą tej akcji jest to, że małymi choć wspólnymi siłami możemy wiele zdziałać. W ubiegłym roku uzbierane pieniądze zostały wydane na kupno pulsoksymetru, urządzenia do pomiaru saturacji, czyli poziomu tlenu w organizmie dziecka, oraz akcji serca. W tym roku suma pieniążków jest dużo większa i mamy nadzieję, że przydadzą się tym, którzy ich najbardziej potrzebują.

W przygotowaniach brali udział studenci i absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Akademii Sztuk Pięknych wśród których trzeba wymienić: Michał Nowak, Otylia Szomborg, Anna Felińska, Adrian Fiszkaborzyszkowski, Grażyna Kłyszejko, Gosia Szopińska, Agnieszka Zdończyk, Monika Rafałowska, Jarek Kowiel, Dymitr Łyczko, Kinga Kasiłowska, Anna Bogucewicz, Kasia Krasnoborska.

„Ta inicjatywa pokazuje, że możliwe jest wspólne działanie niezależnie od tego, czy ktoś posiada doświadczenie, czy też po raz pierwszy zetknął się z organizacją tego typu przedsięwzięcia. W ten sposób przełamujemy także nasze własne lęki, brak wiary czy pewności siebie, które zazwyczaj powstrzymują przed podejmowaniem się takich wyzwań” ?  stwierdza Sławek, jeden z głównych organizatorów koncertu. Akcja współorganizowana przez Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej, Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”, Akademicki Klub Politechniki Gdańskiej Kwadratowa, Fundację Hospicyjną im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku, której patronat objęli Rektor PG prof. dr hab. Henryk Krawczyk oraz Rektor UG prof. dr hab. Bernard Lammek była wspaniałą inauguracją ogólnopolskiej corocznej inicjatywy Pól Nadziei, która w tym roku obchodzi jubileuszową 10 rocznicę.

„Jestem szczęśliwa, że tyle osób włączyło się w koncert, potrafiło się zapalić, przyjść tutaj i pokazać, że jest w stanie myśleć trochę dalej i trochę szerzej. To dobrze rokuje  na przyszłość” – podsumowała Alicja Stolarczyk, prezes Fundacji Hospicyjnej.

Każdy koncert jest jak drzewo, które po odpowiednim czasie przynosi owoce. Dbajmy o to, by wiosenne Studenckie Koncerty Charytatywne przynosiły nam radość i aby cała wspólnota akademicka mogła być dumna ze swoich pracowitych studentów.

Organizatorzy

mgr Paweł Śpica (asystent w Instytucie Pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim)

mgr inż. Sławomir Kowiel (absolwent budownictwa na Politechnice Gdańskiej)

mgr inż. Karol Giczewski (student Architektury na Politechnice Gdańskiej)

Autorem tekstu jest Karol Giczewski (Wydział Architektury i Urbanistyki)

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. W redakcji Pod Prąd przez całe studia. Obecnie dziennikarz Dziennika Bałtyckiego. Pisze cały czas, szlifuje warsztat, śledzi i informuje. Ale zawsze z zajawką na dobrą muzykę!

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę