Nasz profile

Aktualności

identi_TY

identi_TY

W dniach 1 – 9 września w Centrum Nauki Kopernik, w ramach festiwalu Przemiany, odbędzie się autorski projekt filmowy – pt. identi_TY, prezentujący krótkometrażowe filmy animowane związane z tematyką poszukiwania tożsamości we współczesnym świecie.

Program skupiony jest wokół tematyki poszukiwania tożsamości jednostki w kontekście współczesnego świata i przestrzeni miejskiej. Filmy będą wyświetlane w zapętlonych blokach tematycznych trwających 70-90 min. Każdy blok traktuje o innym odcieniu tożsamości, m. in.: złożoność stosunków międzyludzkich – blok bezimienna kawiarnia;  tożsamość płciowa – blok piekarnia cichej kobiety; starość jako żywy obraz przemijalności pokoleniowej – blok muzeum małej kukiełki;  samotność i wyalienowanie – blok tuż za rogiem. Każdego dnia zostanie zaprezentowany inny blok tematyczny. Poprzez zapętloną formę emisji filmów migrująca publiczność będzie mogła włączyć się w poszukiwanie własnej tożsamości  w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Podczas identi_TY zostanie zaprezentowana wielokrotnie nagradzana klasyka gatunku, jak i filmy młodych, niezależnych animatorów.

Projekt identi_TY odbędzie się w niezwykłej scenerii Centrum Nauki Kopernika. Na potrzeby projektu przestrzeń pod powierzchnią Wisły – Szklana Noga zostanie zaaranżowana przez grupę Super Super – twórców m.in. scenografii polskiego pawilonu podczas Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju. Scenografia zostanie wzbogacona pufami Miuki. Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Filmy w polskiej wersji językowej będą wyświetlane z angielskimi napisami.

Festiwal Przemiany, w ramach którego odbędzie się projekt, to święta nowatorskiego spojrzenia na kulturę. Na uczestników czekają prekursorskie rozwiązania wizualne, nowatorskie projekty muzyczne i warsztaty przełamujące schematyczne sposoby myślenia. Przez 9 dni festiwalowych będą odbywać się koncerty, projekcje filmowe, warsztaty, projekty, będące połączeniem sztuk wizualnych i nowych technologii. Zostaną zaprezentowane w blokach tematycznych, poniżej przykładowe animacje reprezentujące określone bloki.

  • warsztat osowiałego mechanika | miasto – przestrzeń – dynamika

Podczas bloku warsztat osowiałego mechanika zostaną zaprezentowane animacje, m.in.:

Dead City, reż. Zofia Strzelecka, 2004
Krótka impresja na temat miasta, jego rytmu i drzemiących w nim emocji. Opowiadany za pomocą rysowanego poklatkowo światła i zniekształconych architektonicznych krajobrazów.
Festiwal Animator (2008 Poznań), OFAFA (2005 Kraków).

Ostry film zaangażowany , reż. Julian Józef Antonisz, 1979
Zrealizowana w technice noncamerowej zabawna opowieść o upadku polskiego życia kulturalnego z powodu… likwidacji starych kiosków ulicznych.
Złoty Lajkonik, Brązowy Smok (1980 Kraków).

  • tuż za rogiem | tożsamość jednostki – samotność

Podczas bloku tuż za rogiem zostaną zaprezentowane takie animacje jak:

Snępowina, reż. Marta Pajek, 2011
We śnie przebywamy w świecie, którego reguły są zmienne, natomiast budzimy się w miejscu, które pozornie możemy kontrolować i które wydaje się przewidywalne.
Nagroda Głowna – Se-Ma-For Film Festival (2011 Łódź), Złota Kreska – OFAFA (2012 Kraków).

Maski, reż. Piotr Karwas, 1998
Człekopodobna figura w poszukiwaniu tożsamości przymierza twarz za twarzą. W końcu odnajduje swoją, ale w nieoczekiwanym miejscu.
Złoty Niedźwiedź – MFF w Berlinie (1999 Berlin),  Srebrny Smok – Krakowski FF (1999 Kraków).

  • bezimienna kawiarnia | relacje międzyludzkie, komunikacja

Distance, reż. Marcin Wojciechowski, 2012
Próba graficznej transpozycji stanów psychiki, zachowań i napięć towarzyszących codziennym próbom komunikacji werbalnej pomiędzy dwojgiem ludzi.

We Cut Corners „Pirate’s Life”, Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski, 2011
Przykład toksyczności relacji na kanwie mitomanii głównego bohatera.  Impresyjny obraz toposu człowieka jako samotnej wyspy. Animacja wykonana mazakami na 1850 kartkach.

Najlepszy teledysk –  Międzynarodowy Festiwal Animacji Annecy (2012 Francja).

  • bezbarwna mleczarnia | miasto – emocje

Ersatz, reż. Bartek Kulas, 2003
To brak dystansu do rzeczywistości. To dziwaczna wiara, w to że mamy imiona i płeć. To role, których odgrywanie w życiu stało się ludzkim sensem.

Był sobie król, reż. Tytus Majerski, muzyka: Maria Peszek, 2011
Interpretacją kołysanki opartej na wierszu Janiny Porazińskiej o tym samym tytule. Kołysanka jest próbą uspokojenia chłopca i ujarzmienia rzeczywistości, w której czai się zło.

ArtFilm Fest (2012 Słowacja), MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (2012 Wrocław).

  • szara ulica miasta | wykluczenie, wyobcowanie, inność

Danny Boy, reż. Marek Skrobecki, 2010
Ironiczna satyra o społecznym wyobcowaniu. Młody Danny wydaje się być inny niż wszyscy, snując się bez celu po szarym mieście. Wtedy spotyka kobietę. Czy ona zaakceptuje go pomimo jego inności?
Srebrna Kreska, OFAFA (2011 Kraków), Nagroda Publiczności  Se-Ma-For Film Festival (2011 Łódź).

Millhaven, reż. Bartek Kulas, 2009
Tytułowe Millhaven to szare, prowincjonalne miasteczko, którego mieszkańcy „chłodnym darzą się szacunkiem”. Nuda i psychopatyczna osobowość pchają piętnastoletnią, niebrzydką Lorettę ku makabrycznym zbrodniom. Animacja inspirowana balladą Nicka Cave’a.

Srebrny Lajkonik – KFF (2010 Kraków), Najlepszy film animowany – MFF Era Nowe Horyzonty (2010 Wrocław), Wyróżnienie Specjalne Jury – MFFA Animator (2010 Poznań), Srebrna Kreska – OFAFA (2011 Kraków ).

  • piekarnia cichej kobiety | kobiecość – męskość

Laska , reż. Michał Socha, 2008
Efektowna, pełna surrealistycznego humoru damsko-męska historia, „z życia wzięta”. Najpierw drobiazgowe przygotowania: kąpiel, garderoba, makijaż.
Nagroda Główna „Srebrny Lajkonik”  – KFF (2009 Kraków), Wyróżnienie za twórcze wykorzystanie muzyki – Annecy (2009 Francja), “Mały Jantar” – KFDF „Młodzi i Film” (2009 Koszalin).

Refreny , reż. Wiola Sowa, muzyka Leszek Możdżer, 2007
Przejmująca historia trzech kobiet, reprezentujących różne pokolenia: babci, jej córki i wnuczki, mających podobne doświadczenia.
Nagroda Główna „Srebrny Lajkonik”,  Nagroda Główna „Srebrny Smok”, Nagroda Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI – KFF (2008 Kraków).

  • zatopiony obelisk | historia

Miasto ruin, reż. Damian Nenow, 2010
Wiosna, rok 1945. Liberator zmniejsza pułap lotu, poniżej warstwy chmur. Leci na północ wzdłuż Wisły, aby chwilę później znaleźć się nad rejonem niedawnych walk powstańców, zburzoną Warszawą… Muse Award – Nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Muzeów, 2011.

Papierowe pudełko, reż. Zbigniew Czapla, 2011
W tytułowym papierowym pudełku, wydobytym ze zniszczonego powodzią domu reżysera, znajdowały się wszystkie rodzinne fotografie. Zabrudzone wodą i błotem, z dnia na dzień stają się coraz mniej czytelne. OFAFA Kraków, 52 Krakowski Festiwal Filmowy, Cannes Short Film Corner (Francja), Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy polski film krótkometrażowy.

  • muzeum małej kukiełki | starość, przemijanie

Podczas bloku muzeum małej kukiełki zostaną zaprezentowane animacje, m.in.:

Telewizor, Tomasz Siwiński, 2005
Opowieść o przemijaniu, w której tytułowy mebel jest jedynym towarzyszem samotnej lokatorki pewnego mieszkania. I on pozostanie, kiedy ona zniknie. A w tle płyną dźwięki ,,Tej ostatniej niedzieli”…

Underlife, Jarosław Konopka, 2010
Metaforyczny, niepokojący i skłaniający do refleksji  to profesjonalny debiut krakowskiego malarza, grafika i animatora Jarosława Konopki. Stawiając ważne pytania dotyczące cykliczności losów, uwarunkowań naszych wyborów i wpływu mrocznych cieniów przodków na ludzkie życie, reżyser nawiązuje do najlepszych dokonań nurtu filozoficznego polskiej animacji.
Wyróżnienie, – Se-Ma-For Film Festival, (2011 Kraków).

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę