Nasz profile

Prawda czy fikcja?

Aktualności

Prawda czy fikcja?

Prawda czy fikcja?

Filmy opowiadające o ludziach, którzy swoimi działaniami na stałe zapisali się na kartach historii, nie są w dziejach kina niczym nowym. Osoby nierzadko kontrowersyjne, których życie i czyny po dziś dzień budzą wiele wątpliwości i prowadzą do dyskusji, stanowią temat wielu produkcji.

Przykładem niech będzie Opór Edwarda Zwicka z 2008 r., przedstawiający historię żydowskiej grupy partyzanckiej braci Bielskich, działającej na Kresach Wschodnich. Podczas II wojny światowej uratowali od zagłady ponad 1200 Żydów i utworzyli w Puszczy Nalibockiej bezpieczną, sprawnie funkcjonującą przystań, nazywaną Leśne Jeruzalem. Jednakże bracia Bielscy przez wielu oceniani są dość ambiwalentnie, w tym i przez samych ocalonych. W swej osadzie mieli dokonywać aktów despotyzmu i nadużyć. Ich oddział oskarżany jest też o mordowanie polskich chłopów i rabowanie ich żywności oraz o współpracę z Sowietami w eksterminowaniu polskiej partyzantki. Zachodzą przypuszczenia, że otriad Bielskich może być również zamieszany w zbrodnię w Nalibokach, gdzie radzieccy partyzanci wymordowali ok. 128 mieszkańców tej wsi.

Odrzucenie współpracy

Innym przykładem może być Malcolm X Spike’a Lee z 1992 r., który z kolei przedstawia dzieje Malcolma Little’a, radykalnego działacza na rzecz ludności murzyńskiej w Stanach Zjednoczonych, znanego szerzej pod przydomkiem: Malcolm X. Był on zwolennikiem czarnego separatyzmu i odrzucenia jakiejkolwiek współpracy z białymi. Głosił, że murzyni powinni być dumni z przynależności do swej rasy i są zobowiązani okazywać tę dumę na każdym kroku. Do dzisiaj Malcolm X oskarżany jest przez wielu o rasizm, nawoływanie do wojny ras i przemocy wobec białych ludzi.

Wajda

Polskim przykładem może okazać się nadchodzący Wałęsa Andrzeja Wajdy, szczególnie w obliczu wciąż żywej sprawy TW Bolka. Niezależnie od osobistych poglądów odnośnie faktycznej współpracy Lecha Wałęsy z SB, nasuwa się uzasadnione pytanie: czy Wajda odniesie się do tego w nowym filmie?  Z pewnością głębsze spojrzenie na tę kwestię, próba wyjaśnienia niejasności związanych z przeszłością współzałożyciela Solidarności, zwiększyłyby atrakcyjność filmu. W produkcji o Malcolmie X reżyser odniósł się do niechlubnego wątku przestępczej przeszłości Little’a, który przed rozpoczęciem swej krucjaty był zwyczajnym rabusiem napadającym na domy białych. W Oporze zaś zmagania otriadu ukazane są w iście heroiczny i hollywoodzki sposób. Bielscy przedstawieni są na wskroś pozytywnie. W filmie pominięto jednak całkowicie polskie grupy partyzanckie działające w tamtych rejonach, czy zbrodnie otriadu wobec cywilnej ludności.

Ostateczna kreacja

Skala przykładów jest wprawdzie całkiem rozległa, ale ukazuje możliwą problematykę przy przedstawianiu osób autentycznych w tego typu filmach. Czy jest to upraszczanie ówczesnej rzeczywistości, błędy w prezentacji wydarzeń, wybielanie danej postaci historycznej, czy też typowe mijanie się z prawdą? Ostateczna kreacja powinna być jak najbardziej dokładna, gdyż w innym wypadku  przekazuje sfałszowany obraz i wprowadza widza w błąd. Sposób przedstawienia nadaje odpowiednią perspektywę. Pominięcie kwestii TW Bolka w Wałęsie i ukazanie typowo hollywoodzkiej historii o dzielnym stoczniowcu samotnie obalającym system, mogłoby stanowić forsowanie jednej szczególnej wizji w momencie, gdy właściwie niczego nie można być do końca pewnym. Nawet wielcy historyczni bohaterowie mogą posiadać poważne skazy. Jak będzie ostatecznie wyglądać produkcja o byłym prezydencie, przekonamy się wszyscy dopiero na wiosnę przyszłego roku, na kiedy to planowana jest premiera filmu.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę