Nasz profile

Uczelnie poznańskie

Aktualności

Uczelnie poznańskie

Uczelnie poznańskie

UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY W POZNANIU (UAP)

al. Marcinkowskiego 29
60-967 Poznań
www.uap.edu.pl

Kiedyś Akademia Sztuk Pięknych, dziś Uniwersytet Artystyczny to miejsce, w którym sukcesem jest już samo otrzymanie indeksu na start. Niełatwo się tutaj dostać, co nadaje uczelni status elitarnej i tworzy wokół niej aurę tajemniczości dla osób spoza artystycznego świata. Niemniej, studenci UAP to ludzie szalenie kreatywni, nieprzeciętni, każdy to indywidualista. Ponoć nigdzie nie znajdzie się bardziej wyrazistych jednostek. Zarówno dziewczyny, jak i chłopacy czynią każdą dziedzinę swojego życia sztuką pełną barw i autentyczności. Studia tutaj są bardzo wymagające, co z kolei wiąże się z obecnością kompetentnej kadry, która pragnie pomóc studentom znaleźć swoje miejsce po skończonym kierunku.

UNIWERSYTET EKONOMICZNY W POZNANIU (UEP)

al. Niepodległości 10
61-875 Poznań
www.ue.poznan.pl

Poznański Ekonomik szczyci się gościnnymi spotkaniami z takimi personami jak Balcerowicz czy Kulczyk. Można tu spotkać wiele firm np. McKinsey, które nastawiają się na wyłowienie z tłumu przyszłych wybitnych ekonomistów lub managerów. Wiele organizacji studenckich i kół naukowych co roku bombarduje studentów swoją ofertą. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Możliwości wyjazdów zagranicznych przekładają się na podkreślenie wartości uczenia się języków. Również studenci spoza tej uczelni mają tu dostęp do specjalistycznych kursów np. BEC (Business English Certificate). Profil studenta UEP ma szeroki przekrój – jak wszędzie – wielu z nich jest zorientowanych na sukces i inwestuje w swoją przyszłość przy każdej okazji Niemniej są tam także wytrwali imprezowicze czy przeciętniaki idący po najmniejszej linii oporu. Na brak perspektyw rozwoju, czy niespodzianek ze strony uczelnianej administracji nie można narzekać.

POLITECHNIKA POZNAŃSKA (PP/PUT)

pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5
60-965 Poznań
www.put.poznan.pl

Zdecydowanie najbardziej z duchem czasu idzie poznańska Polibuda. Nadal utrzymuje ona renomę uczelni szkolącej inżynierów i ekspertów, o których słychać co rusz na arenie międzynarodowej. Otwiera się także na nowe wyzwania. Akcja Dziewczyny na politechniki to ukłon w stronę płci, nad którą dominuje tutaj brać męska. Co studenci cenią najbardziej na Politechnice? Dobrą, zabawną atmosferę (filmiki, teksty i żarty rodem z Politechniki zna całe miasto), solidarność, wyrozumiałych wykładowców, nastawienie na praktyczną naukę, czyli z jednej strony dostęp do specjalistycznego sprzętu i zdobywanie doświadczenia, ale z drugiej projekty, projekty i jeszcze więcej projektów. Co ciekawe, zegar elektroniczny na jednym z wydziałów PP czasem pokazuje temperaturę -0ºC, a na kampusie znajduje się odrzutowiec.

UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU (UAM)

ul. H. Wieniawskiego 1
61-712 Poznań
www.amu.edu.pl

Jeśli w Poznaniu usłyszysz tylko słowo uniwersytet, wiadomo, że chodzi o UAM. Tu tradycja i prestiż miesza się z kreatywnością i nowoczesnością. Uczelnia ma swoją renomę, ponieważ oferuje najszerszą gamę kierunków, możliwość prowadzenia badań naukowych, realizacji własnych projektów czy też wymian międzynarodowych. Niestety, temu studenckiemu kolosowi towarzyszą również różne opinie. Niektórzy mówią tu o lokalnym, wydziałowym patriotyzmie, który determinuje czyjąś tożsamość z perspektywy kierunku studiów, a nie całej uczelni. Największym minusem uniwerku jest infrastruktura rozrzucona po całym mieście, ale władze zmierzają w dobrym kierunku przez rozbudowę profesjonalnego kampusu na Morasku. Hitem tej uczelni jest Wielkie Grillowanie, impreza pozauczelniana odbywająca się właśnie na Morasku.

UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W POZNANIU (UP)

ul. Wojska Polskiego 28
60-637 Poznań
www.up.poznan.pl

Studenci tej uczelni bynajmniej nie są zieloni w swoim fachu, choć ten kolor króluje w specyfice UP. Dużo zajęć praktycznych w terenie i na świeżym powietrzu tworzy pewną wizytówkę, ale Przyrodniczy wciąż się zmienia i otwiera nawet na humanizowanie kierunków. Przykre, że tak długo walczy się tu o stołówkę (jedyna uczelnia w Poznaniu bez bufetu). Na brak atrakcji jednak nie można narzekać. Dużo odbywa się tu sportowych imprez, Agronalia jednoczą tłumy, a plotka głosi, że gdzieś w piwnicach uczelni znajduje się żyrafa w formalinie. Wreszcie, na niektórych kierunkach można pojeździć sobie ciągnikiem, a wszyscy poznańscy studenci mają możliwość ukończyć tu płatny i certyfikowany kurs prowadzenia gospodarstwa domowego.

AKADEMIA MUZYCZNA IM. IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO W POZNANIU (AM)

ul. Święty Marcin 87
61-808 Poznań
www.amuz.edu.pl

Owszem, jest ich niewielu, ale takich wytrwałych artystów nie wszędzie się spotyka. W muzycznym świecie każdy każdego zna, a relacje z wykładowcami są dosyć przyjazne z racji wspólnych koncertów. Uczelnia pracuje od 6 rano do północy, co kreuje nienormowany dzień zajęć dla wykładowców i studentów. Od tych drugich wymaga się licznych ćwiczeń, niezależnie od pory dnia czy nocy, aby koncerty i wydarzenia muzyczne na Akademii mogły nadal urzekać melomanów swoim wysokim poziomem.

UNIWERSYTET MEDYCZNY IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO W POZNANIU (UMP)

ul. Fredry 10
61-701 Poznań
www.ump.edu.pl

Poznański Medyk to wymagająca uczelnia, ale ostra nauka tutaj nie przeszkadza także w prowadzeniu życia studenckiego całą parą. Widoki na przyszłość po ukończeniu UMP potwierdził choćby ranking Perspektyw i Rzeczpospolitej w 2012, według którego jest to najlepsza szkoła medyczna w Polsce. Wieści o tym zataczają kręgi na całym świecie i ściągają licznych zagranicznych studentów, co także charakteryzuje poznańską społeczność medyczną. Męczące bywają liczne praktyki, ale solidne przygotowanie do zawodu będzie tu decydowało nie tylko o przyszłym zdrowiu i życiu samego studenta. Chociaż budynki Medyka rozrzucone są po całym mieście a studiując, odwiedza się szpitale położone kosmicznie daleko od centrum, to profesjonalizm i kompetencja wykładowców potrafią wiele zrekompensować.

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO IM. EUGENIUSZA PIASECKIEGO W POZNANIU (AWF)

ul. Królowej Jadwigi 27/39
61-871 Poznań
www.awf.poznan.pl

Kojarzenie AWF-u jedynie z zajęciami z wychowania fizycznego rozmija się z rzeczywistością. Tutejsi studenci są aktywni i ciekawi wszystkiego, co ich otacza. Jednoczą się też na różnych imprezach i zawierają znajomości na całe życie. O ich osiągnięciach świadczą przykłady medalistów i olimpijczyków, którzy wyfrunęli właśnie z Poznania. Niektórzy przyznają, że studiuje się aż zbyt przyjemnie, ale na brak zabawy nikt nie narzeka.

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Redaktor naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporter, dziennikarz, podcasterka na StacjaZmiana.pl, ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Przewodniczka po muralach na Zaspie #kochamurale. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektor programowy konferencji Medionalia. Twitter: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę