Nasz profile

Łódzkie uczelnie

Aktualności

Łódzkie uczelnie

Łódzkie uczelnie

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki powstał 24 maja 1945 r. Inicjatorem powołania uczelni uniwersyteckiej w Łodzi był prof. Teodor Vieweger, rektor Wolnej Wszechnicy Polskiej. Pierwszymi rektorami UŁ byli wybitni przedstawiciele polskiej nauki: Tadeusz Kotarbiński, Józef Chałasiński i Jan Szczepański.

Obecnie uniwersytet posiada 12 wydziałów: Biologii i Ochrony Środowiska, Chemii, Ekonomiczno-Socjologiczny, Filologiczny, Filozoficzno-Historyczny, Fizyki i Informatyki Stosowanej, Matematyki i Informatyki, Nauk Geograficznych, Nauk o Wychowaniu, Prawa i Administracji, Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Zarządzania oraz najstarsze w Polsce Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców.

Uczelnia ma podpisane umowy o współpracy z 97 szkołami wyższymi w 25 krajach. Na UŁ istnieje możliwość podjęcia studiów w języku angielskim. Od 2008 r. przy placówce działają Międzywydziałowe Studia Humanistyczne.
ul. Narutowicza 65
www.uni.lodz.pl

Politechnika Łódzka

Powstanie politechniki nierozerwalnie łączy się z historią i rozkwitem przemysłowej Łodzi. W mieście potrzeba było wysoko wykwalifikowanych pracowników, absolwentów wyższych szkół technicznych, stąd też wzięła się idea utworzenia takiej uczelni w Łodzi. Mimo wcześniejszych zamierzeń dekret powołujący Politechnikę Łódzką został podpisany dopiero 24 maja 1945 r.

Studenci kształcą się na wydziałach: Mechanicznym, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Chemicznym, Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, Biotechnologii i Nauk o Żywności, Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, Organizacji i Zarządzania oraz Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Do wyboru jest 36 kierunków studiów, studia doktoranckie oraz podyplomowe. Studia prowadzone są w językach obcych: angielskim i francuskim. Uczelnia szczyci się również Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej – jedyną tego typu jednostką w polskich szkołach wyższych.
ul. Ks. I. Skorupki 6/8
www.p.lodz.pl

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów

Historia Akademii Muzycznej w Łodzi sięga początków XX wieku. Powstało wówczas Konserwatorium Muzyczne Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej, skupiające grono wybitnych muzyków i pedagogów.

Po II wojnie światowej łódzka uczelnia została reaktywowana, początkowo jako Państwowe Konserwatorium Muzyczne (1945 r.), a następnie jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna (1946 r.). Pierwszym rektorem uczelni został prof. Kazimierz Wiłkomirski. W 1999 r. akademia przyjęła imię Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów.
Obecnie AM posiada cztery wydziały: Kompozycji, Teorii Muzyki, Rytmiki i Edukacji Artystycznej; Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych; Instrumentalny, Wydział; Wokalno-Aktorski.
Uczelnia jest członkiem stowarzyszenia Chain of Music and Dance, które zrzesza ponad 20 europejskich szkół wyższych i Europejskiego Stowarzyszenia Konserwatoriów i Akademii Muzycznych.
ul. Gdańska 32
www.amuz.lodz.pl

Uniwersytet Medyczny

Powstał wskutek połączenia dwóch łódzkich uczelni – Akademii Medycznej oraz Wojskowej Akademii Medycznej w 2002 r. Starania o utworzenie w Łodzi medycznej szkoły wyższej sięgają okresu II Rzeczypospolitej. Plany powołania placówki tego rodzaju pokrzyżował jednak wybuch II wojny światowej.

Dzięki połączeniu obu uczelni uniwersytet oferuje swoim studentom szeroki wachlarz możliwości oraz dysponuje bogatym potencjałem kadrowym i materialnym. Uniwersytet staje się każdego roku drugim domem dla słuchaczy kształcących się na pięciu wydziałach: Farmaceutycznym, Nauk Biomedycznych, Lekarskim z Oddziałem Stomatologicznym, Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Położnictwa, Wojskowo-Lekarskim z Oddziałem Fizjoterapii
Al. Kościuszki 4
www.umed.lodz.pl

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego

Istnieje od 1945 r. Cztery wydziały łódzkiej ASP prowadzą rekrutację na następujące kierunki i specjalności: projektowanie graficzne, grafika warsztatowa, malarstwo, projektowanie biżuterii, projektowanie tkaniny oraz projektowanie form przemysłowych.

Studenci ASP są laureatami licznych konkursów, zaś ich projekty regularnie znajdują nabywców wśród przedstawicieli biznesu. Młodych twórców promuje także sama akademia, organizując wystawy i konkursy, w których nagrodami są m.in. staże w studiach projektowych w kraju i za granicą.
Wartością uczelni jest atmosfera życzliwości i zrozumienia, jaką pragnie zapewnić studentom. Każdy z nich traktowany jest indywidualnie i otrzymuje możliwość swobodnej pracy twórczej, samorealizacji i zbudowania swojej własnej tożsamości artystycznej.
ul. Wojska Polskiego 121
www.asp.lodz.pl

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera

Powstała w roku 1948, zaraz po wojnie, kiedy w mieście rozpoczęły działalność teatry, kabarety, kina i opera. Po wojennym rozproszeniu do Łodzi przybyli aktorzy, reżyserzy, pisarze i dziennikarze.

Wśród pierwszych studentów „filmówki” znaleźli się: Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz. W późniejszych latach studiowały tu same gwiazdy, m.in. Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Juliusz Machulski czy Władysław Pasikowski.

W szkole filmowej wyodrębnić można wydziały: Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej, Operatorski i Realizacji Telewizyjnej, Organizacji Sztuki Filmowej czy Aktorski.
Corocznie szkoła organizuje Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych i Telewizyjnych Mediaschool. Oferuje też sympozja i konferencje na tematy filmowe.
ul. Targowa 61/63
www.filmschool.lodz.pl

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Redaktor naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporter, dziennikarz, podcasterka na StacjaZmiana.pl, ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Przewodniczka po muralach na Zaspie #kochamurale. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektor programowy konferencji Medionalia. Twitter: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę