Nasz profile

Podsumowanie wystawy „Rediscovering America – a Generation Later”

Aktualności

Podsumowanie wystawy „Rediscovering America – a Generation Later”

Podsumowanie wystawy „Rediscovering America – a Generation Later”

W dn. 18 września 2012 roku ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein wydał przyjęcie na cześć Tomasza Tomaszewskiego i Małgorzaty Niezabitowskiej. Małgorzata Niezabitowska, znana polska dziennikarka i Tomasz Tomaszewski, ceniony fotograf „National Geographic” powrócili niedawno z podróży po Stanach Zjednoczonych, podczas której dokumentowali zmiany w miejscach, które odwiedzili przed 25 laty przygotowując fotoreportaż „Discovering America,” opublikowany w „National Geographic” w 1988 roku. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie sponsorowała ich ostatni projekt, wystawę „Rediscovering America – a Generation Later.”

Rozpoczynając uroczystość, ambasador Feinstein powiedział:

Zapytaliśmy Tomasza i Małgorzatę, czy gotowi byliby powtórzyć tę podróż. Czy chcieliby ponownie przemierzyć trasę pierwszej wyprawy i opowiedzieć nam o Ameryce w XXI wieku z perspektywy Polaków w XXI wieku. (…) Historie opowiadane przez Tomasza i Małgorzatę są tak naprawdę opowieściami o Polsce, o polskiej transformacji i jej sukcesie, począwszy od przemycanych przez Tomka zdjęć Wałęsy po udział Małgorzaty w pierwszym niekomunistycznym rządzie w charakterze rzecznika. Czujemy się zaszczyceni, że jest dziś z nami również pan premier Mazowiecki”.

Projekt „Rediscovering America: A Generation Later”

Fotograficzna podróż, najpierw przez amerykańskie Południe, a następnie po Środkowym Zachodzie i stanach Północy, była odtworzeniem projektu zrealizowanego przez parę profesjonalistów w 1986 i 1987 roku dla magazynu „National Geographic”. Dziennikarka Małgorzata Niezabitowska i fotograf Tomasz Tomaszewski udokumentowali słowami i na zdjęciach swoje ówczesne impresje; powstały w ten sposób fotoreportaż „Discovering America” został opublikowany w 1988 roku, w numerze „National Geographic” wydanym w setną rocznicę powstania magazynu. Został uznany przez czytelników za jeden z najlepszych artykułów roku, a wystawa zdjęć będących pokłosiem wyprawy cieszyła się w Polsce ogromną popularnością.

Plonem tegorocznej podróży będzie nowa książka oraz wystawa, która najpierw zostanie pokazana w Warszawie, a następnie trafi do innych miast w Polsce. Wybrany materiał będzie opublikowany w polskim wydaniu „National Geographic”.

Na zdjęciu: premier Tadeusz Mazowiecki i ambasador Lee A. Feinstein

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę